دانمارک قصد دارد برای اولین بار زنان را به خدمت سربازی فرا بخواند

دانمارک خدمت سربازی برای زنان را اجباری می‌کنددویچه وله: دانمارک از دو سال دیگر خدمت سربازی برای زنان را اجباری می‌کند. مقام‌های این کشور می‌گویند با این سیاست زنان از یک‌ سو توانایی نظامی خود را افزایش ‌می‌دهند و از سوی دیگر قدمی در راه ترویج برابری جنسیتی برمی‌دارند.

خدمت سربازی برای زنان در حال حاضر در سوئد و نروژ اجباری است. دانمارک سومین کشور اسکاندیناوی است که از سال ۲۰۲۶ به آنها می‌پیوندد. خدمت سربازی برای زنان دانمارکی تاکنون داوطلبانه بود.

مته فردریکسن، نخست‌وزیر دانمارک با شش میلیون جمعیت می‌گوید خدمت سربازی برای زنان در عین حال که گامی در راه ترویج "برابری کامل جنسیتی" است، توان دفاعی کشور را نیز تقویت می‌کند. او روز چهارشنبه ۲۳ اسفند (۱۳ مارس) از اختصاص ۵.۵ میلیارد یورو به بودجه نظامی دانمارک خبر داد و گفت این سیاست "برای این نیست که ما خواهان جنگ هستیم، بلکه برای جلوگیری از آن است."

در گذشته اتباع دانمارک باید چهار ماه خدمت اولیه سربازی را می گذراندند، اکنون علاوه بر اجباری شدن سربازی برای زنان، مدت زمان این خدمت به ۱۱ ماه افزایش می‌یابد.  ترولز لوند پولسن، وزیر دفاع دانمارک می‌گوید: «خدمت سربازی قوی‌تر که برابری جنسیتی را نیز در نظر بگیرد، به ما کمک می‌کند تا بر چالش‌های امنیتی غلبه کنیم.»

به جز سه کشور یاد شده اسکاندیناوی، هیچ کشور اروپایی دیگری هنوز زنان را به خدمت سربازی اجباری دعوت نکرده است. ارتش این کشور عضو ناتو در مجموع ۲۰ هزار عضو دارد که ۹ هزار نفر آن افراد حرفه‌ای هستند. افزایش بودجه نظامی نیز به دانمارک که در حال حاضر ۱.۴ درصد از تولید ناخالص ملی را به آن اختصاص داده است، کمک می‌کند که این بودجه را تا هدف تعیین‌شده از سوی ناتو، یعنی به دو درصد ارتقاء دهد.

دانمارک یکی از سرسخت‌ترین حامیان اوکراین در مبارزه با تهاجم روسیه است. این کشور علاوه بر کمک‌های مالی و ارائه سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته، در حال آموزش خلبانان اوکراینی بر روی جت‌های جنگنده  اف ۱۶ است که غرب می‌خواهد آنها را در اختیار کی‌یف قرار دهد.
+13
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.