سخنگوی ایران‌ایر: فرودگاه‌های اروپا همچنان به هواپیما‌های ما سوخت نمی‌دهند

رادیو فردا: مقام رسمی شرکت هواپیمایی ایران‌ایر می‌گوید کشورهای اروپایی کماکان از ارائه سوخت به هواپیماهای ایرانی خودداری می‌کنند.

حسام قربانعلی، سخنگوی ایران‌ایر در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر محدودیت‌ها در نشست و برخاست در فرودگاه‌های کشورهای اروپایی گفت: «به دلیل مسائل تحریمی امکان سوخت‌گیری در فرودگاه‌های اروپایی را نداریم.»

او با این حال افزود که «هواپیمای پهن پیکری که در این مسیر فعال است قابلیت حمل سوخت در مسیر رفت و برگشت دارد و... از این روز با مشکل تحریم سوخت در فرودگاه‌های اروپایی مواجه نمی‌شویم.»

قربانعلی در عین حال این موضوع که حمل سوخت زیاد برای این مسیرها به هواپیما «آسیب» وارد می‌کند را رد کرد و این نوع اظهارنظرها را «غیرکارشناسی و عوامانه» معرفی کرد.

برای نخستین‌‌بار در تیرماه سال ۱۳۸۹ گزارش‌هایی درباره توقف سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایران در فرودگاه‌های بریتانیا، آلمان، کویت و امارات متحده عربی منتشر شد؛ موضوعی که مدت‌ها با تکذیب و تایید مقامات ایران مواجه شد.

مهرماه‌‌ همان سال ایران تایید کرد که اروپایی‌ها حاضر به سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی نیستند و در فروردین ۹۰ در یک اقدام متقابل، عملیات سوخت‌رسانی به هواپیماهای اروپایی را متوقف کرد.

پیش از این معاون وقت هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری، از جمله مهم‌ترین چالش‌های موجود برای این شرکت را عدم تامین سوخت مورد نیاز شرکت‌های هواپیمایی و افزایش هزینه‌های پروازی ناشی از عدم امکان سوخت گیری در مقاصد اصلی و استفاده از نقاط میانی جهت تامین سوخت عنوان کرده بود.

صنعت هوایی ایران علاوه بر تحریم در زمینه خرید هواپیمای جدید، در خرید و تأمین قطعات مورد نیاز برای تعمیر و سرویس هواپیماها نیز با تحریم‌هایی مواجه است که در پی خروج آمریکا از برجام در سال ۹۷ به‌فرمان دونالد ترامپ تشدید شده است.
+30
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  ساتراپ11 - تهران، ایران
  به جای سوخت و یا لوازم هواپیمای مسافربری یا هواپیمای مسافربری ،،بهمون لوازم موشک و پهپاد میدن!! دلیل هرزگاهی آزاد کردن پولهای بلوکه ایران پرداخت پول لوازم موشک و راکت و پهپاد هست ، جان مردم هم هیچ و پوچ!!! ایران باید اتمی بشه چه با آخوند چه با رضا پهلوی یا هر رژیم دیگر وگرنه پودرمون میکنند!!
  1
  15
  ‌پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.