معاون اول قوه قضاییه چند ماه پس از افشای پرونده فساد پسرانش استعفا کرد

 غلامحسین محسنی اژه‌ای (راست) و محمد مصدق کهنمویی (وسط)رادیو فردا: محمد مصدق کهنمویی، معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی، چند ماه پس از افشای پرونده فساد و بازداشت دو پسرش از مقام خود کناره‌گیری کرد.

خبر بازداشت دو فرزند یک مقام ارشد قوه قضائیه به اتهام فساد مالی را در شهریورماه سال جاری یک کانال‌ تلگرامی افشا کرد، کانالی که چند روز بعد از دسترس خارج شد.

چند هفته بعد در میانه مهرماه یک خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران تأیید کرد که «دو فرزند محمد مصدق کهنمویی» و «قاضی معتمد سه تن از روسای قوه قضائیه»، از «۸ ماه پیش» به عنوان متهمان پرونده فساد ۲۰ هزار میلیارد تومانی محمد رستمی صفا، مالک گروه صنعتی رستمی صفا، بازداشت شده‌اند.

حال پس از گذشت شش ماه، خبرگزاری میزان روز چهارشنبه، ۲۳ اسفند، تأیید کرده است که این مقام عالی در قوه قضاییه استعفا داده و استعفایش توسط غلامحسین محسنی اژه‌ای پذیرفته شده است.

به نوشته میزان، محمد مصدق در استعفانامه خود ادعا کرده است که «از ابتدای تشکیل پرونده اتهامی فرزندانش، با احدی از عوامل مرتبط با پرونده هیچ گونه ارتباطی نداشته است.»

در تاریخ حکومت جمهوری اسلامی، کمتر سابقه داشته است که مقامی در پی افشای خلافکاری خود یا نزدیکانش کناره‌گیری کند، حتی در زمانی که اصرار بر ماندن در مقام به وجهه مقام یا نهاد مربوطه در نظر مردم خدشه جدی وارد کرده است.

خبرگزاری تسنیم پیشتر حجم فساد در پرونده مرتبط با دو پسر مقام قضایی را «۲۰ هزار میلیارد تومان» عنوان کرده بود.

در اسفندماه جاری، به گزارش رسانه‌های داخل ایران، تاکنون سه جلسه از دادگاه متهمان این پرونده برگزار شده است. این دادگاه هنوز به پایان نرسیده است.

محمد مصدق کهنمویی در دوره معاونت حقوقی قوه قضائیه با اشاره به این که «فرزندان تعدادی از مسئولان جمهوری اسلامی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند»، خواهان تصویب طرحی شده بود که «فرزندان مسئولان نظام مجاز به تحصیل در خارج از کشور نباشند»
+19
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  سهراب هیچستانی - لاهه، هلند
  شتردزدها تخم مرغ دزدها را دستگیر می کنند یا اخراج تا یک دزد زبل تر را روی کار بیاورند. برتولت برشت گفته است:. دزدی از بانک کار دزدهای تازه کار است دزدهای حرفه ای بانک تاسیس می کنند.
  1
  18
  ‌چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  خوش بحال غیرت مردم واقعاً مسلمان و قشر خاکستری ایران. اصلاً من فکر کنم محمد و داد و دسته و فامیلی باید بیان ایران و مسلمانی را از اینها یاد بگیرند.
  1
  15
  ‌چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  فساد سیستماتیک.
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.