چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۲؛ آمریکا شادباش گفت، شاهزاده رضا پهلوی یاد «قهرمانان جاویدنام وطن» را گرامی داشت

 چهارشنبه‌سوری در ایران.صدای آمریکا: هم‌زمان با برگزاری آیین چهارشنبه‌سوری توسط ایرانیان در داخل و خارج از کشور، شاهزاده رضا پهلوی در پیامی یاد «جاویدنامان وطن» را گرامی داشت، دولت آمریکا فرارسیدن این شب را شادباش گفت، و یک زندانی سیاسی در پیامی که به صدای آمریکا رسیده تأکید کرد ملت ایران با همدلی در مقابل استبداد و ناکارآمدی پیروز خواهد شد.

شاهزاده رضا پهلوی، سه‌شنبه ۲۲ اسفند در پیامی کوتاه که در پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد، با بیان این که «جشن‌ها و آیین‌های ایرانی از مهم‌ترین جلوه‌های پیوستگی تاریخی ملت ایران است»، گفته است: «در شرایطی که رژیم ضد ایرانی جمهوری اسلامی و دیگر بدخواهان ایران، همبستگی و یگانگی ملی ما را نشانه رفته‌اند، پاسداشت هرچه باشکوه‌تر جشن‌های ایرانی اهمیتی دوچندان می‌یابد.»

او با بازخوانی بخشی از سرود ملی «ای ایران»، افزوده است: «امسال نیز در شب چهارشنبه‌سوری، یاد قهرمانان جاویدنام وطن را زنده نگه می‌داریم و برای فردای آزادی و آبادی میهنمان می‌خوانیم: ایران ای خُرم بهشت من، روشن از تو سرنوشت من، گر آتش بارد به پیکرم، جز مهرت در دل نپرورم.»
همچنین، زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی، روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند در پیامی از زندان قزل‌حصار که به صدای آمریکا رسیده، با تبریک چهارشنبه‌سوری، یکی از جشن‌های «فرهنگ پربار و دیرینه» ایران، آیین‌های ملی مانند نوروز، مهرگان، و جشن سده را «باعث ماندگاری ملت و سرزمین ایران» دانست.

این زندانی سیاسی در این پیام صوتی تأکید کرد: «اگر ایران همچنان پابرجا است و مردم تلاش می‌کنند که همچنان پابرجا بماند، به واسطه همین آیین‌ها و جشن‌ها در طول هزاره‌ها بوده است.»

احمدی راغب با اشاره به «یورش تازیان، مغول‌ها، عثمانیان و روس‌ها» به ایران، اضافه کرد: «با تمام سختی‌ها و مشکلات مردم فرهنگ انسانی ایرانی را حفظ کردند، چرا که در این فرهنگ، انسانیت می‌درخشد و برای همین است که باقی مانده و پس از این هم خواهد ماند. هرچند که گرفتار استبداد و ناکارآمدی هستیم، اما با همدلی از این روزگار با پیروزی گذر خواهیم کرد.»

هم‌زمان، حساب رسمی «یو اس به فارسی» در شبکه اجتماعی ایکس که متعلق به دولت آمریکا است، در پیامی فرا رسیدن چهارشنبه‌سوری را شادباش گفت و نوشت: «زردی من از تو، سرخی تو از من.»

در این پیام خطاب به ایرانیان نوشته شده است: «با شما به مناسبت سنت باستانی ایرانیان، چهارشنبه‌سوری همراه می‌شویم. باشد که شعله‌های آتش سال گذشته را پشت سر ما پاک و راه را برای سالی عالی در پیش رو باز کند. چهارشنبه‌سوری خجسته باد!» چهارشنبه‌سوری یکی از جشن‌ها و آیین‌های کهن ایرانیان است که با بر پا کردن آتش به همراه رقص و شادی در شامگاه پیش از آخرین چهارشنبه سال خورشیدی، به استقبال نوروز می‌روند و فرا رسیدن بهار را جشن می‌گیرند.

پس از استقرار جمهوری اسلامی در ایران و به‌ویژه در سال‌های اخیر، چهارشنبه‌سوری به عنوان یکی از مناسبت‌های ملی، به موقعیتی برای اعتراض نیز تبدیل شده است.

در واکنش به این اعتراضات، شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی نام برخی آیین‌های ایرانی از جمله شب چله (یلدا) و چهارشنبه‌سوری را در تقویم رسمی تغییر داد. اقدامی که با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی کاربران در رسانه‌های اجتماعی مواجه شد و آن را «تلاش مذبوحانه برای دست بردن در تاریخ ایران» دانستند.
+67
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  خیلی امید دارم که بعد از رفتن رژیم آخوندی هر سال جشنهای ملی از جمله چهار شنبه سوری و نوروز در پارکها و بوستانهای شهرهای مختلف ایران برگذار شود.
  2
  47
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  پالون به دوشهای احمق و مزدور ، بشتابید که آقای رضا پهلوی بمناسبت چهارشنبه سوری ، پیام داده ! مزخرفات و اراجیفتون رو آماده کردید !؟
  52
  21
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی‌یف، اوکراین
  هر سال همین و الکی دل خوشک: آمریکا شادباش گفت، که چی؟ آزادی اومد؟ انقلاب شد؟ لطفا یه سرس نگن نه از همین چیزاااااا شروع میشه! اقا ۵۰ سال شد
  8
  24
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  کاش رئیس جمهور و دیگر مسئولا" امریکا به جای تبریک گفتن به مردم ایران در فکر ازاد کردن مردم از چنگ اخوند شیاد میبودن. امریکا مردم ایران را از گروگان اخوندهای جنایتکار نجات دهد اکثر مردم ایران تا ابد ممنون امریکا میبودن.
  1
  14
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.