هیئت آمریکایی به‌دنبال درخواست برای برداشتن کلاه «کیپا»ی یکی از اعضایش، عربستان را ترک کرد

رادیو فردا: یک هیئت آمریکایی اعزامی به عربستان سعودی در زمینه آزادی مذاهب، اعلام کرد پس از درخواست از یکی از اعضای آن مبنی بر برداشتن کلاه کیپا از سر، سفر هیئت به عربستان را کوتاه کرد و خاتمه داد.

کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده، که یک نهاد مشورتی تعیین شده از سوی کنگره برای دولت آمریکا است، خبر داد که اعضای هیئت در حال بازدید از الدرعیه، یک شهر تاریخی عربستان، با درخواست سعودی‌ها از حاخام آبراهام کوپر، رئیس هیئت، برای برداشتن کیپا از سر خود روبه‌رو شد.

حاخام کوپر خود در بیانیه‌ای با اشاره به افزایش یهودستیزی در دنیا، گفت هیچ فردی صرفاً به خاطر یهودی بودن نباید از بازدید از مکانی که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، محروم شود، آن‌هم در اماکنی که برای نشان دادن وحدت و پیشرفت درنظر گرفته شده است.

اشاره تلویحی این مقام آمریکایی به رویکرد سال‌های اخیر ولیعهد عربستان در باز کردن درهای کشورش به روی جهان است. او گفت عربستان در چارچوب چشم‌انداز ۲۰۳۰ بر تغییرات اصرار دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز ۲۲ اسفند، مقامات محلی در محل بازدید به حاخام کوپر گفته بودند حتی اگر وزارت خارجه عربستان بازدید هیئت از این مکان را تأیید کرده، اما او نباید در آنجا در انظار عمومی کیپا برسر داشته باشد.

کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده در بیانیه خود تأکید کرده این اتفاق به‌ ویژه برای نماینده یک نهاد دولتی آمریکایی که در راه ترویج آزادی مذاهب تلاش می‌کند، (در روز ۱۵ اسفند) رخ داده است.

کشیش فردریک دیوی، نائب رئیس کمیسیون، این رویداد را «شگفت‌انگیز» و «دردناک» نامید و گفت این امر با نشانه‌های حقیقی آزادی مذهبی که ما در بازدید از عربستان شاهد آن بودیم، کاملاً در تضاد بود.

سفارت عربستان در آمریکا در این باره اظهار نظر نکرده است.

حاخام کوپر بارها در سال‌های گذشته به عربستان سفر کرده و کیپا بر سر داشت. شماری از شخصیت‌های آمریکایی یا مذهبیون آمریکایی و همچنین یک بلاگر شناخته شده اسرائیلی در سفرهای متعدد به عربستان کیپا بر سر در انظار عمومی ظاهر شده بودند.

دیدارهای سال‌های گذشته افرادی مانند حاخام کوپر از عربستان در نزدیک شدن اسرائیل و آن کشور ظاهرا نقش ایفا کرده بود.

تا پیش از حمله گروه افراطی حماس به اسرائیل در ۱۵ مهر که به جنگ کشیده شد، عادی‌سازی رابطه عربستان و اسرائیل امری قریب‌الوقوع ارزیابی می‌شد.

حماس در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اروپا قرار دارد.

عربستان از رویکرد اسرائیل در جنگ غزه به دلیل «رنج» فلسطینیان انتقاد می‌کند و خواهان پایان آن است.
+31
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  یقیناً مرتبط هست به کشتار در غزه ، چه بسا قبل از قائله غزه بر سر گذاشتن اون کلاه ، مشکلی نداشته !! بهر حال باید گفت با هم بخورید و دعوا نکنید !! در این دوره و زمونه اعتقادات مذهبی عمیق و سفت و سخت ، مقایر با سیر صعودی پیشرفت و مدرنیته بودنه ، چون مذهب بیزینس یکمشت شارلاتان هست !!
  20
  38
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  keyanrad - منچستر، انگلستان
  توبه گرگ مرگ هستش این مسلمونها رو فقط مرگ میتونه از این احمق بودنش نجات بده، حرف از آزادی ادیان مزنند در عمل چیزه دیگری نشون میدن
  17
  35
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این کلاه همانقدر مسخره است که عمامه ی مسلمان ها و دلیل چسبیدن به هر دو خشکی مغز است
  3
  39
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Alen777 - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  اسلام دین پوچی هست و چیزی برای انسان امروز ندارد و فقط با زور گسترش پیدا کرده برای همین از کوچکترین نشانهای ادیان دیگر میترسد.
  5
  11
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.