مقام‌ قضایی ایران می‌گوید چهار نفر از «عوامل انتشار» ویدیوی درمانگاه قم «بازداشت شدند»

تصاویر دریافتی به‌وضوح نشان می‌دهد که این روحانی در حال تصویربرداری از زن جوان و نوزاد استبی بی سی: رسانه‌های ایران به نقل از معاون دادستان قم گزارش دادند تا کنون «چهار نفر از عوامل انتشار و ارسال فیلم درمانگاه قم دستگیر شدند».

این مقام قضایی گفته «تا این لحظه چهار نفر از عوامل اصلی انتشار دهندگان و ارسال کنندگان فیلم ماجرای درمانگاه قم به شبکه معاند اینترنشنال شناسایی و بازداشت شدند». مقام‌های ایران بسیاری از رسانه‌های خارج کشور را با لفظ معاند و دشمن نام می‌برند.

در روزهای گذشته پخش تصاویر اعتراض یک زن به مردی روحانی در درمانگاهی در قم واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت.

این ویدیو را نخستین بار شبکه ایران اینترنشنال روز شنبه ۱۹ اسفند منتشر کرد و بعد از آن به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. این ویدیو نشان می‌دهد یک زن جوان که با نوزادی در آغوشش در حالت انتظار روی زمین نشسته و به دیوار تکیه داده است، با فردی روحانی درگیر می‌شود که به نظر می‌رسد با موبایلش از او تصویربرداری می‌کند.

روزنامه شرق، روز یکشنبه، گزارش کرد این درگیری روز ۱۶ اسفند در درمانگاه «قرآن و عترت» قم اتفاق افتاده است و زنی که با فرد روحانی درگیر می‌شود، «خاله» نوزادی بوده که برای ختنه به درمانگاه آورده شده است.

اکنون معاون دادستان قم صبح سه‌شنبه گفت که «آنچه که برای ما مشخص‌شد و مطمئن شدیم از این موضوع، اینکه یک طراحی و برنامه‌ریزی صورت گرفته بود برای اینکه در جامعه تفرقه‌افکنی و فتنه‌انگیزی کنند.»

در ادامه واکنش‌ها شماری از مسئولان و چهره‌های نزدیک به حکومت از «تصویربرداری» این فرد روحانی از زن بدون روسری دفاع کردند اما در شبکه‌های اجتماعی، موجی از حمایت از زن معترض به راه افتاد.

معاون دادستانی قم همچنین گفته است «افراد دستگیر شده در اظهارات خود اعتراف کردند» که «با هماهنگی» فیلم را ارسال کردند و «قصد تفرقه‌افکنی در جامعه داشتند.»

روز یکشنبه دادستان قم اعلام کرد در مورد این واقعه «پرونده قضایی» تشکیل شده و دستور شناسایی «منتشرکنندگان فیلم» هم صادر شده است.

این نخستین بار نیست که مقام‌های امنیتی و قضایی پس از پخش گسترده تصاویر و ویدیوهایی پربیننده در شبکه‌های اجتماعی، از بازداشت «ارسال‌کنندگان» و «اعتراف» آنها خبر می‌دهند.

نهادهای ناطر بر وضعیت حقوق بشر در ایران بارها نسبت به فشار نهادهای امنیتی و قضایی و «اعتراف بازداشت‌شدگان علیه خود و دیگران» هشدار داده‌اند و خواستار رعایت حقوق متهمان شدند.
+2
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خاک بر سرتان که سنگ ها را بسته و سگ ها را رها کرده اید!
  1
  21
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  اگر فیلمبرداری توسط اون جوجه مُلای ک... بشکه نورد قانونی و بدون ایراد بوده ، پس چه دلیلی برای بازداشت انتشار دهندگان ویدئو هست ! تفرقه افکنی ووو تنها بازی با واژه ها برای موجه جلوه دادن بازداشت ان چهار نفر هست ! پس در نتیجه فیلمبرداری اون عمامه بسر ک... مسلک قانونی نبوده !!
  5
  28
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اولا معلوم نیست که راست میگویند. دوما این دلیلی بر بلاهت کامل خودتان است
  3
  6
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.