روزنامه اعتماد: چرا روحانیون از فرد بی‌پناهی که در مخزن زباله یخ می‌زند و می‌میرد فیلم نمی‌گیرند

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: در مشهد که موقوفه‌های آن برای کمک به مردم تا بخواهید زیاد است و هزاران مسجد نیز دارد، فرد بی‌پناهی مخزن زباله شهری را سرپناه خود قرار می‌دهد و تا صبح یخ زده و می‌میرد و هیچ روحانی در آنجا برای تصویربرداری یا تلقین میت هم حاضر نیست

عباس عبدی در یادداشتی با عنوان «حراج میراث قرون» در روزنامه اعتماد نوشت: یکی از مشکلات علمای محترم قم این است که به علل گوناگون ازجمله بالا بودن سن، یا مسائل امنیتی یا مشورت اطرافیان، امکان چندانی ندارند که با مردم عادی کوچه و خیابان به صورت عادی مواجه شوند. البته اگر دفاتر آقایان درباره انتقال حقایق امین و آگاه باشند، می‌توانند با بازتاب اخبار و فیلم یا تجربیات زیسته روحانیون دیگر، آنان را نسبت به وضعیت بسیار خطیر جایگاه روحانیت نزد افکار عمومی آگاه نمایند.

این جایگاه به علل گوناگون تغییر کرده است ولی علت محوری آن که در سال‌های اخیر برجسته‌تر شده، مقابله با زنان است. در واقع نگاه به زن به عنوان ضعیفه و موجودی که هم‌تراز مرد نیست، مربوط به دوران گذشته است و این نه فقط از سوی زنان، بلکه از سوی اغلب مردان نیز پذیرفتنی نیست، ولی همچنان برخی آقایان چه در مقام قانونگذاری و فتوا، یا در مقام اظهارنظر سیاسی و از همه بدتر در مقام عملی در کوچه و خیابان به مواجهه با زنان می‌پردازند و توجه ندارند که در این مواجهه شکست نمی‌خورند، بلکه پیشاپیش شکست خورده هستند.

روحانیت به دلایل گوناگون از انعطاف‌پذیری تاریخی زیادی برخوردار بوده است. این البته نقطه ضعف نبوده و نیست، بلکه ویژگی مثبت آن است. به همین دلیل همیشه توانسته به عنوان یک نهاد موثر در جامعه عمل کند. کوشش روحانیت و علمای تراز اول، برای حفظ این نهاد، در مقاطع مهمی از تاریخ ایران سازنده بوده است، ولی میراث هزار ساله‌ای که به وسیله درایت علمای تراز اول به امروز رسیده، اکنون از سوی برخی طلاب تازه‌کار و متکی به رانت‌های سیاسی در خطر جدی قرار گرفته است. جالب است که گفته شود، به دلیل عملکرد منفی این نهاد در چند دهه اخیر، نوعی بازخوانی تاریخی نسبت به این نقش در گذشته نیز در حال رقم خوردن است. روحانیتی که در اغلب موارد در کنار مردم بود یا نقطه اتکای آنان و آرام‌بخش بود، اکنون به همان اندازه که در برابر انحراف‌های رسمی و سیاسی منفعل است و سکوت و حتی تایید می‌کند، در برابر مردم متصلب و حتی تهاجمی وارد عمل می‌شود و در این راه حتی بدیهیات امور شرعی را نیز نادیده می‌گیرند.

اینکه از یک مادر جوان که گوشه‌ای در درمانگاه فرزند به بغل نشسته روی زمین و او را شیر می‌دهد تصویربرداری کنند، جایگاه اخلاقی و معنوی خود را به سطح گزمه و عسس تقلیل می‌دهند و حتی در این اقدام خود چندین خلاف شرع نیز مرتکب شده‌اند و... بدتر اینکه حضرات آقایان هیچ حساسیتی نسبت به این رفتارها از خود نشان نمی‌دهند. این‌گونه اقدامات بی‌اعتبارکننده، منحصر به موضوع زنان نیست. هر روز ویدیوهایی از روحانیون منتشر می‌شود که داستان‌های وهن‌آمیز از ائمه(ع) و... را بالای منبر می‌گویند که موجب بی‌اعتباری دین و روحانیت می‌شود. حمایت‌های بی‌دریغ آنان از پدیده ضدعلمی به نام طب اسلامی که محلی برای تامین مالی است، بخش دیگری از اعتبار دین را نشانه می‌رود. اخیرا نیز امام جمعه محترمی نظریه اقتصادی داده‌اند و در عصر اقتصاد دیجیتال با ذهنیت اقتصادی‌ پیشامعیشتی به شهرداری و منابع طبیعی دستور می‌دهند که کاشت درختان مضر مانند کاج را متوقف و به جای آن پارک درختان مثمر احداث کنند یا در موردی دیگر در مشهد که موقوفه‌های آن برای کمک به مردم تا بخواهید زیاد است و هزاران مسجد نیز دارد، فرد بی‌پناهی مخزن زباله شهری را سرپناه خود قرار می‌دهد و تا صبح یخ زده و می‌میرد و هیچ روحانی در آنجا برای تصویربرداری یا تلقین میت هم حاضر نیست.

ولی بدترین آنها مواجهه با زنان، حقوق زنان و از منظر مردسالاری افراطی و سنت‌گرایانه است که بیشترین ضربه را به آنان وارد می‌کند و چون آنان برای این اقدام خود از دین به عنوان سنگر و سپر استفاده می‌کنند، طرف مقابل هم به ناچار ابتدا دین را نفی و طرد می‌کند. این عده از روحانیون به جای آنکه سپر دین شوند دین را سپر خود قرار داده‌اند؛ درنتیجه، شواهد و قرائن فراوان در افول شدید دین و جایگاه روحانیت وجود دارد که در زندگی روزمره یا پژوهش‌ها دیده می‌شود. در هر حال از ما گفتن بود، بهتر است جلوی این حراج را بگیرید. خود دانید.
+161
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  چون خط قرمز نظام منحط اسلامی - تبهکاری شیطانی علیل وقیح ، مفعول هست ! همیشه و تا به امروز کسانیکه افتضاحات و سوتیهای رژیم رو بهر نحو افشاء و به نمایش ( ویدئو )عموم دربیارند تحت پیگرد قرار گرفته و میگیرند ، لذا هیچگاه یک عرعرزشی یا یک طلبه بشکه نورد از نقاط منفی و کم و کاستهای رژیمی که مزدورش هستند ، فیلم نمیگیره !!
  4
  89
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  آقای عبدی ، روحانیت توان نگهداری حکومت را ندارد و برای حفظ مفتخوریش مجبور است که از افراد بله قربان گو و فاسد تر از خودش در مقامات اساسی استفاده کند، بزرگنمایی موی زنان جهت رد گم کنی میباشد . آیا در طی ۴۵ سال دیده شده که آخوندها ، طلبه ها و بسیجیان را تشویق به کشف اختلاس بیش از ۳ هزار میلیاردی یا فساد اخلاقی مسئولان و یا بقول شما فیلمبرداری از یخ زدن بی خانمان ها کرده باشند ؟!؟ خلاصه اشکال سن آخوندها نیست ، اشکال عدم توانایی و فساد آخوندها میباشد . ضمنا از کلمه روحانیت استفاده نکنید چون این کلمه بار معنوی داشته و شایسته یک قشر مفتخور فاسد که ۴۵ سال با قتل و غارت ایران کیسه خودشان و حرامزادگان خودشان را پر کرده اند نمی باشد .
  11
  73
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران

  حکومت جمهوری اسلامی که حالش معلومه و به عنوان دست نشانده و مزدور متفقین خون ملتهای جغرافیای خاورمیانه رو کرده تو شیشه. این حکومت بدون پشتیبانی متفقین در حد یه مگسه که حتی طالبان هم شکستش میدن. داشتن 4تا اسباب بازی به اسم پهباد و موشک هیچ ارجعیت جنگی نداره. حرفم با اکثریت عوضی ملت ایرانه که از هیچیشون برای رهایی از ظالم و کمک بهم نمیگذرن و غرق در روزمرگی هستن. اسم عید میاد از خریدشون نمیگذرن از مسافرتهای زیادشون نمیگذرن از عشق و حالهای مکرر خارج از حریم خانواده نمیگذرن. چون به راحتی با مدتی ساده زیستی و نخریدن و خرج نکردن میتونم این حکومت رو نابود کننن. بدون ... بدون تظاهرات. همین بدبخت که تو سطل زباله مرده قطعا طلب جا یا پتو ووو کرده. یه گربه یا سگ تو خیابون از سرما میمیره من شرمم میشه چون اگه سیر بود نمیمرد. این ملت شرم نمیکنن که ادم توی شهر یخ زده. غصه سر دراز داره. از ماست که بر ماست
  12
  34
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  مسئله اساسی در بحث روحانیت و اسلام این نیست که در خدمت مردم و بهبودی جامعه و مردم باشند برعکس روحانیت همیشه یک قشر مفتخور و فاسد و خائن به کشور و مردم بوده اند و در طول تاریخ نه تنها هیچگاه هیچ حرکت مردمی نکرده اند که با همکاری با نیروهای بیگانه مخصوصا روسیه و انگلیس خائن به کشور بوده اند.
  10
  43
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۶:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  در چند مسافرتی که به ترکیه و شمال آفریقا داشتم ، متوجه شدم که متاسفانه روحانیت ‌‌و مذهب هنوز جایگاه بالا و قابل احترامی در کشور های اسلامی دارد ، اما زیبایی داستان در این است که طبقه روحانیت تبدیل به منفور ترین قشر جامعه در ایران شده ، رنسانس نوینی در پیش است ، هر چند که سه نسل تاکنون قربانی این انگل ها شده اند
  1
  38
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  این قشر آخوند همینکه دست از ترویج خرافات بردارند و دیگه بالای منبر دروغ سر هم نکنند و مردم رو تحمیق نکنند فداکاری بزرگی کرده اند!! لازم نکرده دلسوز مردم باشند
  1
  20
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.