انتقاد تند زلنسکی از اظهارات پاپ درباره تسلیم شدن اوکراین

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهاندویچه وله: ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، اظهارات پاپ فرانسیس درباره اوکراین را به شدت محکوم کرد. پاپ فرانسیس در مصاحبه اخیر خود از اوکراین خواسته بود که با روسیه مذاکره کند و "شجاعت بلند کردن پرچم سفید" را داشته باشد.

اظهارات اخیر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در مصاحبه با تلویزیون سوئیس مبنی بر این که اوکراین باید پیش از بدتر شدن اوضاع با روسیه مذاکره کند و "در مواجهه با شکست احتمالی، پذیرای مذاکرات صلح با کشورهای میانجی باشد" با انتقادهای شدیدی در محافل سیاسی آلمان، لهستان و هم چنین اوکراین مواجه شده است.

پاپ فرانسیس در مصاحبه یادشده با توجه به ادامه جنگ در اوکراین که اکنون بیش از دو سال از آغاز آن می‌گذرد، خواستار مذاکره این کشور با روسیه شده و گفته بود: «وقتی آدم می‌بینید که شکست خورده است و اوضاع خوب پیش نمی‌رود، باید شجاعت مذاکره را داشته باشد.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در جریان سخنرانی ویدئوی شبانه‌ خود با انتقاد شدید از اظهارات پاپ مبنی بر تسلیم شدن در برابر روسیه، این اظهارات را "وساطتی مجازی" میان کسانی توصیف کرد "که می‌خواهند زندگی کنند، و کسانی که می‌خواهند شما را نابود کنند."

رییس‌جمهوری اوکراین افزود با آغاز تهاجم روسیه علیه خاک اوکراین، "همه اوکراینی‌ها برای دفاع از خود ایستادند. مسیحیان، مسلمانان، یهودیان؛ همه."

زلنسکی در ادامه بدون آن که نامی از پاپ ببرد گفت "کلیسا همین است - با مردم، نه این که ۲۵۰۰ کیلومتر دورتر از اینجا، وساطتی مجازی میان کسی که می‌خواهد زندگی کند و کسی که می‌خواهد نابودتان کند، انجام شود."
دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی اکس، به اظهارات پاپ فرانسیس واکنش نشان داد و نوشت که این کشور هرگز در برابر روسیه تسلیم نخواهد شد.

کولبا با اشاره به رنگ‌های پرچم ملی اوکراین نوشت: «پرچم ما زرد و آبی است. این پرچمی است که زیر لوای آن زندگی می‌کنیم، می‌میریم و پیروز می‌شویم. ما هرگز پرچم دیگری را به اهتزاز در نخواهیم آورد.»

دیمیترو کولبا همچنین از واتیکان خواست که "از تکرار اشتباهات گذشته‌ خود خودداری کند و از اوکراین و مردمش در مبارزه به‌حق برای زندگی خود حمایت کند."

اشاره کولبا در این پیام، به پاپ پیوس دوازدهم، رهبر کلیسای کاتولیک در دوران جنگ جهانی دوم است که در آن زمان با وجود اطلاع داشتن از شواهد هولوکاست، هیچگاه زبان به اعتراض نگشود و حتی پس از سقوط نازی‌ها از یک انتقاد ساده به آن دستگاه آدم‌کشی دریغ کرد.
واکنش‌ها به اظهارات پاپ درباره اوکراین
بحث درباره اظهارات پاپ فرانسیس درباره جنگ در اوکراین همچنان ادامه دارد. این اظهارات ازجمله با تایید و موافقت وزارت امور خارجه روسیه مواجه شده است و در آلمان نیز چهره‌هایی مانند میشائیل کرچمر، نخست‌وزیر ایالت زاکسن و سارا واگن‌کنشت، رهبر حزب "اتحاد سارا واگن‌کنشت - برای عقل و عدالت" (BSW) این اظهارات را تایید کردند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با تایید اظهارات پاپ، گفت: «همان طور که می‌بینیم، پاپ از غرب می‌خواهد جاه‌طلبی‌های خود را کنار بگذارد و بپذیرد که اشتباه کرده است.»

در همین حال، میشائیل کرچمر، نخست‌وزیر ایالت زاکسن از حزب دموکرات‌مسیحی (CDU) آلمان نیز ضمن ابرازتفاهم برای موضع پاپ، گفت: «بدیهی است که اوکراین باید مورد حمایت قرار گیرد و روسیه در این جنگ، نیروی متجاوز است. اما با این همه، ما باید تلاش بیشتری برای پایان دادن به مرگ‌و‌میر در جنگ انجام دهیم.»

سارا واگن‌کنشت، رهبر حزب "اتحاد سارا واگن‌کنشت" نیز به طور ضمنی از اظهارات پاپ فرانسیس حمایت کرد و انتقاد از او را "بی احترامی" توصیف کرد. واگن‌کنشت همچنین خواستار برقراری آتش‌بس و برپایی مذاکرات صلح شد و گفت که سیاست "افزایش ارسال سلاح، که مالیات‌دهندگان آلمانی دیگر توان پرداخت آن را ندارند"، باید کنار گذاشته شود.

در عین حال، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در گفتگو با شبکه اول تلویزیون آلمان (ARD) به انتقاد از اظهارات پاپ فرانسیس پرداخت و افزود: «اگر کمترین احتمالی وجود داشته باشد که رژیم روسیه تمایلی برای گفتگو نشان دهد، آنگاه تمام جهان آنجا خواهند بود تا مذاکره کنند اما متاسفانه هر روز، برعکس این را می‌بینیم.»

پیش از این، کاترین گورینگ اِکارت، معاون رئیس پارلمان آلمان (بوندستاگ) از حزب سبزها نیز با انتقاد از اظهارات پاپ به شبکه تحریریه شماری از روزنامه‌های آلمان (RND) گفته بود: «هیچ کس بیشتر از خودِ اوکراین صلح نمی‌خواهد.»

او با اشاره به این که "این ولادیمیر پوتین است که می‌تواند فورا به جنگ و رنج پایان دهد، و نه اوکراین." ضمن رد سخنان پاپ فرانسیس گفته بود: «هر کس که از اوکراین بخواهد خود را به راحتی تسلیم کند، آن چیزی را به تجاوزکار می‌دهد که به طور غیرقانونی گرفته است؛ و این بدین معناست که این فرد، نابودی اوکراین را پذیرفته است.»
+37
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  متاسفانه نمی‌دانستم که کلیسا در مقابل هلوکاست نازی ها موضع نگرفته بود ؟ و نمیدانم که حالا چرا به اوکراین می گوید تسلیم شوید ؟ آیا ذات کلیسا اینست که از ظالم حمایت کند ؟ شاید تمام ادیان همین مواضع احمقانه و ذلیلانه را بپسندند . شاید پاپ مزدور زورمندان است . لکه ننگ کلیسا پاک شدنی نیست .
  20
  6
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  خوشبختانه جهان غرب به آخوندک های مسیحی زیاد رو نمیده وگرنه اینها مثل قرون وسطی از ملاهای ما بدتر بودند
  15
  12
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  Hassan1479 - تهران، ایران
  گرامی . جنگ کنونی یک جنگ کلاسیک فرسایشی است . تا حدی که نه روسیه بتواند کامل اوکراین را تصرف کند و نه اوکراین میتونه کمر روسیه را بشکند . حدس بزن برنده کیه ؟ سازندگان کمپانی های بزرگ اسلحه سازی . و لابی های میلیاردر . نیم میلیون سرباز جوان از دو طرف کشته و زخمی شده ؛ حتی یک سرباز امریکایی از این جنگ خون دماغ نشده . ویرانی اوکراین اهمیتی ندارد . هدف تضعیف روسیه بود . روسیه با رشد اقتصادی که دوبرابر بریتانیا و فرانسه بود ؛ در یک پروسه ۵۰ تا حتی ۱۰۰ سال ؛ میتونست جایگه بزرگی در دنیا داشته باشد . لذا با انگولک کردن این خرس وحشی او را به جنگ کشاندند .
  2
  12
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی‌یف، اوکراین
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  تا حدی زیادی درسته ، ولی جنگ رو اوکراین باخته متاسفانه ! ما هم اول همین فکر رو میکردیم زیاد به اخبارها اعتماد نکنین! واقعیت چیز دیگه ای اس ما اینجا میبینیم! روسیه داره بازی میکنه سرب سر میزاره.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  Tony Arzenta - کی‌یف، اوکراین
  گرامی ، من از دو‌اوکراینی پناهنده شنیدم ، که شدیدا از زلنسکی بدشان میاید ، از طرفی سانسور شدید در اوکراین و ضلم نسبت به روس زبانان ، آیا صحت دارد ؟ با سپاس
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی‌یف، اوکراین
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  با درود مجدد! درست هست متاسفانه، من خودم خیلی از دوستداران زلنسکی بودم! ولی الان انزجار و نفرت عمومی از این دلقک بسیار بالاس، دروغ وسانسور همچنین. زلنسکی عامل بدبختی ما در اوکراین
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.