خداحافظی یاسمین مقبلی در پایان ماموریتش در ایستگاه فضایی بین المللی

 عکس یادگاری یاسمین مقبلی و همکارانشرادیو فردا: تیم چهارنفره فضانوردان با فرماندهی یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی، با پایان مأموریت شش‌ماهه خود از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازمی‌گردد.

این تیم که از چهار فضانورد با چهار ملیت مختلف تشکیل شده و با نام «کرو سِوِن» [گروه هفت] شناخته می‌شود، دوشنبه، ۲۱ اسفندماه، با فضاپیمای اسپیس ایکس موسوم به «دراگون» به زمین بازمی‌گردد.

آندرئاس موگِنسِن از دانمارک و از آژانس فضایی اروپا، ساتوشی فوروکاوا از ژاپن و کنستانتین بوریسوف از روسیه دیگر اعضای این گروه هستند.

این فضانوردان پنجم شهریورماه امسال مأموریت خود را آغاز کرده بودند، مأموریتی که به گفته اداره ملی هوانوردی و فضای آمریکا، ناسا، شامل بیش از ۲۰۰ آزمایش‌ علمی مانند بررسی جنبه‌های فیزیولوژیکی خواب فضانوردان و جمع‌آوری نمونه‌های میکروبی از فضای داخلی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شد.

یاسمین مقبلی که ساکن شهر بالدوین در ایالت نیویورک آمریکاست، مدرک مهندسی خود را از دانشگاه‌های ام‌آی‌تی و دانشکده عالی نیروی دریایی ارتش آمریکا دریافت کرد و در دوران خدمت در ارتش در بیش از ۱۵۰ مأموریت جنگی شرکت داشته است.

خانم مقبلی اواخر سال ۱۳۹۸ به‌عنوان یکی از فضانوردان جدید ناسا انتخاب شد.

این فضانورد ایرانی-آمریکایی نیز در طول شش‌ماه گذشته تصاویری از مأموریت خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است. او در یکی از این پست‌ها اعلام کرد که همکارانش در مدار زمین را به ‌صرف قورمه‌سبزی ایرانی دعوت کرده است.
+57
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  از دیگاه امثال فاطی ارزش فاطمه زهرا از خانم مقبلی بیشتر است . اگر سوال شود که فاطمه زهرا چه گلی بسر بشریت زده است ، با سفسطه کردن مثل خر تو گل مانده و بر و بر نگاهت خواهد کرد .
  19
  24
  دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  Hassan1479 - تهران، ایران
  عزیز اگه عقل داشت که فاطی افغانی نمی‌شد
  0
  5
  ‌سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.