موساد: حماس مایل به برقراری آتش‌بس در نوار غزه نیست

ویرانی‌های ناشی از جنگ در نوار غزهدویچه وله: به گفته سازمان اطلاعات و امنیت خارجی اسرائیل، گروه‌ حماس مایل به برقراری وقفه در نبردها در نوار غزه در ماه رمضان نیست. نمایندگان اسرائیل و حماس برای برقراری آتش‌بس موقت همچنان به طور غیرمستقیم در حال مذاکره هستند.

در آستانه آغاز ماه رمضان امیدها برای برقراری وقفه در نبردها در نوار غزه رو به کاهش هستند و نگرانی‌ها پیرامون گسترش تنش‌ها در منطقه در طول این ماه، افزایش یافته است.    

بر اساس گزارش‌ها، سازمان اطلاعات و امنیت خارجی اسرائیل (موساد) گفته است که گروه تروریستی حماس مایل به دستیابی به توافق بر سر برقراری آتش‌بس موقت در نوار غزه در طول ماه رمضان نیست.

دیوید بارنیا، رئیس موساد در بیانیه‌ای که توسط دفتر نخست وزیری اسرائیل منتشر شده است، می‌گوید: «هدف اسلام‌گرایان حماس، به آتش کشاندن منطقه در ماه رمضان است. در عین حال، اسرائیل همچنان با آمریکا، قطر و مصر به کشورهای میانجی‌گر در تماس است و با آنها همکاری می‌کند.»

اسرائیل و شبه‌نظامیان اسلام‌گرای افراطی حماس از چندین هفته پیش به طور غیرمستقیم برای برقراری وقفه در نبردها در حال مذاکره هستند. رئیس موساد رهبری هیئت اسرائیلی را در این مذاکرات بر عهده دارد.
محور طرح توافق پیشنهاد شده
یکی از هدف‌های اصلی این مذاکرات، برقراری آتش‌بس شش هفته‌ای به منظور راه‌اندازی اولین مرحله مبادله گروگان‌های اسرائیلی که در حال حاضر در چنگ اسلام‌گرایان افراطی حماس به سر می‌برند با فلسطینی‌های زندانی در اسرائیل است.

بر اساس طرح توافقی که توسط میانجی‌ها پیشنهاد شده است، طرفین باید هنگام آتش‌بس در مورد دستیابی به آتش‌بس دائمی و نیز شیوه‌های آزادی همه گروگان‌های باقی‌مانده، مذاکره کنند.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که طرح توافق مذکور توسط اسرائیل پذیرفته شده، اما تاکنون از دیدگاه آمریکا و اسرائیل به علت "موضع ناسازگارانه" گروه تروریستی حماس به نتیجه نرسیده است.

گفته شده است تیم مذاکره کننده اسرائیل حدود یک هفته است که دیگر در مذاکرات غیرمستقیم در قاهره حضور نیافته است.
موضع گروه تروریستی حماس
ظاهرا پافشاری گروه تروریستی حماس بر ارائه یک تعهد الزام‌آور توسط اسرائیل برای پایان دادن به جنگ و خروج نیروهای این کشور از نوار غزه، محور اختلاف‌ها در مذاکرات مذکور است.

در عین حال ابو عبیده، سخنگوی گروه تروریستی حماس روز جمعه ۸ مارس در یک پیام ویدیویی فلسطینی‌ها را به راهپیمایی به سمت مسجد الاقصی در کوه معبد اورشلیم در طول ماه رمضان، فراخوانده است.
+17
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.