تحقیق در مورد «خواب ماندن» هر دو خلبان هواپیمای اندونزیایی با ۱۵۳ مسافر

 یکی از هواپیماهای باتیک‌ایر اندنوزیرادیو فردا: وزارت ترابری اندونزی رویداد خواب ماندن دو خلبان به مدت حدود نیم ساعت در پروازی با ۱۵۳ مسافر را مورد تحقیق قرار می‌دهد.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، خلبان و کمک‌خلبان در میانه پرواز شبانه یک هواپیمای مدل ایرباس که پنجم بهمن امسال از سولاوسی در جنوب شرق اندونزی به سوی جاکارتا، پایتخت این کشور می‌رفت، به‌طور همزمان به خواب رفته بودند.

خواب ماندن آن‌دو، به مدت ۲۸ دقیقه، منجر به یک سری خطاهای هدایت پروازی شده بود ولی کسی بیدار نبود که به تماس‌های مرکز کنترل هوایی حوزه جاکارتا پاسخ بدهد.

سرانجام خلبان اصلی بیدار شد و او هم کمک‌خلبانِ به خواب رفته را بیدار و مسیر پروازی را اصلاح کرد.

هیچ‌یک از مسافران و ۴ مهماندار در طول مسیری که دو ساعت و ۳۵ دقیقه طول کشید، آسیبی ندیدند و هواپیما نیز سالم به زمین نشست.
مدیرکل وزارت ترابری هوایی اندونزی روز شنبه ۱۹ اسفند ضمن درخواست از شرکت‌های هوایی برای دادن امکان استراحت بیشتر به خدمه پرواز، گفت شرکت باتیک‌ایر، که این هواپیما متعلق به آن است، «به‌شدت» توبیخ خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک تحقیق داخلی شرکت هوایی یادشده حاکی است که یکی از خلبانان شب قبل از پرواز به اندازه کافی استراحت نکرده بود و یک ساعت و نیم پس از برخاستن هواپیما برای استراحت رفت و هدایت هواپیما را به کمک‌خلبان سپرد اما او هم پس از چند دقیقه به خواب رفت.

در مورد کمک‌خلبان گفته شده که او پدر نوزادان یک‌ماهه دوقلو است و در خانه به همسرش در نگاهداری از اطفال کمک می‌کرد و خسته بود.

خلبان و کمک‌خلبان، مردان ۲۸ و ۳۲ ساله هستند که فعلاً از کار تعلیق شده‌اند.

کمیته ملی ایمنی حمل و نقل اندونزی از شرکت باتیک‌ایر خواست منظماً اطمینان یابد که خلبانان و خدمه، پیش از هر پرواز به حد کافی استراحت کرده باشند. این شرکت قول همکاری و رعایت همه تدابیر امنیتی را داده است.

گزارش‌ها در خصوص رفع خطر تصادفی از هواپیمای مسافربری اندونزی در روزهایی رسانه‌ای شده که با دهمین سال ناپدیدشدن رازآلود هواپیمای مسافربری مالزیایی در مسیر هوایی میان این کشور به چین مصادف است و گزارش‌های متعددی در مورد سرنوشت ۲۷۷ مسافر و ۱۲ خدمه آن هواپیما و احتمال بازشدن تحقیقات جدید کشورها در مورد آن منتشر شده است.
+9
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.