شکایت پنجاه میلیون دلاری کاوه افراسیابی علیه جواد ظریف و غلامعلی خوشرو

دیلی بیست نوشت: کاوه لطف الله افراسیابی، کارشناس علوم سیاسی که اخیراً به دلیل انجام امور مشاور در نمایندگی ایران در سازمان ملل بدون ثبت نام توسط بایدن مورد عفو قرار گرفت، شکایتی پنجاه میلیون دلاری علیه ایران و دو سفیر سابق ایران، جواد ظریف و غلامعلی خوشرو تنظیم کرده است.

افراسیابی در شکایت خود که توسط وکیلش ویلیام کیف در دادگاه فدرال بوستون تنظیم شده است، مدعی است که توسط ظریف و دیگران گمراه شده است که نقش وی کاملا قانونی و مشروع بوده و در سازمان ملل ثبت شده است.

در این مدت از افراسیابی پنج بار خواسته شد تا مدارک خود از جمله کپی پاسپورت و گرین کارت و گزارش پلیس را برای ارائه به سازمان ملل ارائه دهد. او با این درخواست ها موافقت کرد و در سال 2017 با شنیدن اینکه مشاور دیگری به نام احمد شیخ زاده توسط دولت آمریکا متهم شده است متعجب شد و خواستار ملاقات با سفیر خوشرو شد که به او اطمینان داد احمدزاده متهم به پولشویی و افراسیابی چیزی برای نگرانی ندارد.

در نتیجه زمانی که اف بی آی به دنبال او آمد، افراسیابی کاملاً شوکه شد و بلافاصله بدون دریافت هیچ پاسخی به وزارت خارجه ایران شکایت کرد و خواستار توضیح شد.

دولت ایران هیچ گونه وکالت قانونی برای افراسیابی ارائه نکرد و نزدیک به سه سال او از خود در دادگاه وکالت کرد و اتهامات را رد کرد. افراسیابی برای اثبات اینکه هرگز مقاله تبلیغاتی ننوشته است، مجموعه ای از مقاله خود را در کتابی منتشر کرد تا خوانندگان به این حقیقت پی ببرند. افراسیابی بارها در دفاع از حقوق زنان و حقوق بشر در ایران مقالاتی نوشته است و مدعی است که نقش مشاوره ای او هرگز تأثیری بر نشریات او به عنوان یک کارشناس علوم سیاسی نداشته است.

افراسیابی نویسنده بیش از 30 عنوان کتاب از جمله هفت کتاب در زمینه سیاست های خارجی و هسته ای ایران و همچنین کتاب هایی در زمینه اسلام و محیط زیست و اصلاحات سازمان ملل است. او مقالات متعددی را در نیویورک تایمز منتشر کرده است. آخرین مقاله او خواستار دیدار روسای جمهور ترامپ و روحانی در سازمان ملل بود.
در راستای تعهد وی به صلح بین دو کشور
افراسیابی پایان نامه ای در 500 صفحه با موضوع اسلام و پوپولیسم زیر نظر مورخ معروف هاوارد زین نوشته است. او تحصیلات فوق دکترا را در دانشگاه هاروارد و دانشگاه کالیفرنیا در برکلی انجام داده است و پژوهشگر ارشد سابق اتاق فکر تهران، مرکز تحقیقات استراتژیک است. وی استاد مدعو در دانشگاه تهران و دانشکده روابط بین الملل تهران بوده است.

نوام چامسکی، زبان شناس مشهور MIT، نامه ای در دفاع از افراسیابی نوشته و همکاری آنها برای آزادی سه کوهنورد آمریکایی را که در سال 2008 در ایران نگه داشته بودند، بازگو کرده است.

همچنین افراسیابی به خانواده مامور اف‌بی‌آی مفقود شده در ایران کمک کرد و پیشنهاد پاداش پولی خانواده را برای تلاش‌های بشردوستانه او رد کرد. این شکایت همچنین به همکاری افراسیابی با اشتون کارتر، که ریاست برنامه دیپلماسی پیشگیرانه در هاروارد را بر عهده داشت و سپس وزیر دفاع آمریکا شد، برای توافق بین آمریکا و ایران برای جلوگیری از جنگ تصادفی در خلیج فارس، اشاره دارد. افراسیابی تلاش کرد تا ظریف را که در آن زمان وزیر امور خارجه ایران بود متقاعد کند که این ایده را بپذیرد و در سال 2016 با پاسخ مثبت ظریف روبرو شد اما ظریف در ایمیل اخیر خود به افراسیابی اعتراف کرده است که در زمان استخدام افراسیابی، کارشناس علوم سیاسی بوده و از قوانین آمریکا اطلاعی نداشته است. افراسیابی به ظریف پاسخ داد که به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل باید از پیامدهای قانونی شغلی که به افراسیابی پیشنهاد کرده آگاه می بود و کارفرما طبق قوانین آمریکا مسئول است.

افراسیابی یک چک ماهانه از ماموریت ایران دریافت کرده که به نام خود در بانک چیس به حساب خود واریز می‌کرده و انجام مخفیانه این کار را رد کرده است. در نشریات وی از وی به عنوان مشاور سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران یاد می شود افراسیابی در مقاله قبلی در گویا نیوز قصد خود کمک به منافع ملی فرادولتی ایران در عرصه جهانی عنوان کرده است.

افراسیابی قاطعانه این موضوع را رد می‌کند که وی در ایالات متحده مشغول لابی گری بوده است. شکایت از وی در سال 2021 تنها به تماس وی با یکی از نمایندگان کنگره آمریکا در سال 2009 اشاره دارد. افراسیابی به دادگاه گفته است که نماینده کنگره دنیس کوچینیش بوده است که پس از مصاحبه با افراسیابی در مورد درگیری اعراب و اسرائیل برای وب سایتی به نام Global Power، متعلق به CNN و واشنگتن پست درخواست ملاقات با افراسیابی را کرده است.

افراسیابی در این شکایت همه دردهای شدید بازداشت و حبس خانگی و لکه دار شدن رسانه ای را برشمرده است. او به کمپین عظیم گروه مجاهدین خلق و سلطنت طلبان علیه خود اشاره می کند و آنها را به خاطر خراب کردن شغل تدریس در دانشگاه ماساچوست در پاییز 2022 سرزنش می کند.

در این شکایت رابطه طولانی افراسیابی با نمایندگی ایران در سازمان ملل به بحث می‌رود که به سال 1990 بازمی‌گردد، زمانی که او توسط مایک والاس، عضو CBS برای همکاری در مورد ایران استخدام شد. افراسیابی همچنین در دو نوبت به عنوان مشاور پسر والاس، کریس والاس، کار کرده است. در این شکایت آمده است که افراسیابی با رئیس جمهور خاتمی به آسیای میانه و اروپا و نیویورک سفر کرده و میهمان رئیس جمهور احمدی نژاد در باشگاه ملی مطبوعات در واشنگتن دی سی بوده است.

افراسیابی می گوید که اگر سفرای مختلف ایران مکرراً به او اطمینان نمی دادند که همه چیز زیر نظر سازمان ملل است و او هیچ نگرانی نداشت، هرگز نقش مشورتی را نمی پذیرفت.

افراسیابی می گوید که اگر سفرای مختلف ایران مکرراً به او اطمینان نمی دادند که همه چیز زیر نظر سازمان ملل است و او هیچ نگرانی نداشت، هرگز نقش مشورتی را نمی پذیرفت. اگر آنها به وعده خود برای ثبت نقش خود در سازمان ملل عمل می کردند، او از همه مشکلات جدی که با دولت آمریکا و تحقیر عمومی با آن روبرو بود در امان بود.

در این شکایت علت اقدام، اشتغال متقلبانه و آسیب جدی مادی و روحی به افراسیابی عنوان شده است.
+13
رأی دهید
-29

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.