تهدید قطر به اخراج رهبران حماس از این کشور

ایران اینترنشنال: وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های حماس و مصر گزارش داد که قطر رهبران حماس را تهدید کرده که اگر با توافق آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس در غزه موافقت نکنند، آن‌ها را از این کشور اخراج خواهد کرد.

قطر در حال حاضر میزبان دفتر سیاسی حماس و رهبر آن، اسماعیل هنیه، است. حسام بردان، یکی از مقام‌های ارشد حماس در قطر با رد این گزارش گفت بدون توافق آتش‌بس، در ماه رمضان خشونت‌ها شدت خواهد گرفت.

اسرائیل می‌گوید اولویتش در گفت‌وگوهای آتش‌بس آزادی گروگان‌ها است. کشورهای عربی میانجی در تلاش هستند پیشنهاد آتش‌بس‌ ۴۰ روزه در ازای آزادی ۴۰ گروگان را به نتیجه برسانند. به گفته کشورهای عرب میانجی، حماس تقاضای اسرائیل را برای ارائه فهرست گروگان‌های زنده، رد کرده است.

بردان به وال‌استریت ژورنال گفت دست‌کم ۶۰ نفر از گروگان‌ها کشته شده‌اند و با توجه به اینکه برخی از گروگان‌ها در اختیار دیگر گروه‌ها، از جمله جهاد اسلامی هستند، تعیین مکان آنها مشکل خواهد بود. او گفت رهبران سیاسی حماس برای بررسی پیشنهادهای آتش‌بس یک‌شنبه در دوحه دیدار خواهند کرد. حماس پنج‌شنبه ۱۷ اسفند اعلام کرده بود گفت‌وگوها درباره آتش‌بس را متوقف کرده است.

در هفته‌ جاری گفت‌وگوهای آتش‌بس با میانجی‌گری آمریکا، مصر و قطر به مدت چهار روز برگزار شد و انتظار می‌رود این مذاکرات یک‌شنبه در قاهره از سر گرفته شود.

جو بایدن روز جمعه ۱۸ اسفند به خبرنگاران گفت متوقف کردن درگیری‌ها تا پیش از ماه رمضان «سخت به نظر می‌رسد.»
وال استریت ژورنال جمعه ۱۸ اسفند به نقل از مقام‌های آگاه گزارش داد یحیی سنوار و اسماعیل هنیه، رهبران حماس، درباره شرایط توافق آتش‌بس با هم اختلاف دارند. در حالی که هنیه با پیشنهاد آتش‌بس شش هفته‌ای موافق است، سنوار خواستار تعهد اسرائیل به پایان دائمی درگیری‌ها است.

وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های مصری که نام آنها را اعلام نکرده، نوشت:« سنوار معتقد است اکنون که نشانه‌های اختلاف و تنش بین اسرائیل و آمریکا آشکار شده، حماس دست بالا را در مذاکرات دارد.»

این تنش‌ها در روزهای اخیر، از جمله در سخنرانی کامالا هریس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا در روز یک‌شنبه نمایان شد. او گفت: «با توجه به مقیاس عظیم رنج در غزه، باید آتش بس فوری برقرار شود.»

وال استریت ژورنال، به نقل از مقام‌های مصری نوشت که یحیی سنوار امیدوار است که اصطکاک بین آمریکا و اسرائیل بتواند به او اجازه دهد تا توافق را به نفع حماس پیش ببرد. او برای آتش‌بس دائمی و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه تلاش می‌کند.

اسرائیل گفته است که شکست مذاکرات باعث می‌شود که عملیات نظامی در شهر رفح ادامه یابد. اسرائیل، رفح را آخرین پایگاه اصلی حماس در غزه می‌داند و بیش از یک میلیون فلسطینی در آن پناه گرفته‌اند.
+69
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  این کشورهای عربی خیلی بیشتر از کشورهای غربی از حماس، و گروه های شبه نظامی جمهوری شیطانی تنفر دارند فقط روشون نمیشه که واضح بگن چون به محض اینکه این را عنوان کنند بهشون تهمت طرفداری از اسرائیل را میزنند.
  5
  26
  یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  مار که در آستین پرورش دهید این هم نتیجه است. از یک مار، مار ماهی‌ خوشمزه نمی‌‌شود. حتا اگر روی منقل کباب کنید. اگر عقل دارید .کت و دست بسته تحویل اسراهیل دهید. این جنگ می‌‌تواند یک روزه تمام شود. حماس گروگان ها آزاد و سلاح به زمین .تمام. در ۱۰ سال دیگر همین چپ جهانی‌ در سواحل غزه ویلا تابستانی خواهد خرید. پیرزن مگر نگفتی یک ویلا در بالکان داری ؟ بفروش از همین حالا در غزه رزرو کن. گران می‌‌شود. اول ولی‌ باید به حماس ضد امریالیست توصیه. تسلیم امپریالیست جهان خوار شوند.
  5
  15
  یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  دوستان اَزیز:قطر کشوریه ریز وکم جمعیت.فقط سرشارازگازه ونفت!این کشور درسَحنه بین المللی مخصوصن خاوروسطی سیاست فعالی روگرفته.یعنی خودشو جورایی مطرح کرده.دررابطه با تالبان،حماس،گروگانگیری حا،اخوانالمسلمین،عراق وغیره فعاله.یعنی میخام بگم درابطه باحماس این قطرکلی درسیاست جهانی وغرب نفع دیپلماسی داره!درنهایت مگه جمهوری اسلامی ترسی داره تاحماسی حاروبپذیره؟تازه اگه حماس بره ایران کاربرای دیپلماسی سختترمیشه.اونطرف ماجرا حماس بازازکسی حرف شنویی داره،ولی اسراییل سرکشه.چه بحتره تااین جنگ تموم بشه.
  3
  2
  یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.