«بانک کلاژن» چیست و چطور به داشتن پوستی جوان کمک می‌کند؟

ایندیپندنت فارسی: اصطلاح «بانک کلاژن» این روزها فراگیر شده است. برخی متخصصان پوست بیماران خود را تشویق می‌کنند تا آن را هدف سال ۲۰۲۴ خود قرار دهند.

دکتر سوفی شاتر از «ابسولوت کلاژن» (Absolute Collagen)، یک شرکت تولید کننده کلاژن‌ خوراکی، در ویدیویی در تیک‌تاک می‌گوید: «ایجاد بانک کلاژن یعنی افزایش سطح کلاژن بدن در جوانی، تا وقتی تولید این ماده در بدن کاهش پیدا کرد، وضع بهتری داشته باشد.»

کلاژن، که در بافت مفاصل، زردپی، استخوان، ماهیچه‌ و غضروف یافت می‌شود، به پوست خاصیت ارتجاعی می‌دهد. این ماده که فراوان‌ترین پروتئین بدن است به چسب نگهدارنده اجزای بدن تشبیه می‌شود.

ماه گذشته کارشناسان به ساندی تایمز گفتند که با افزایش سن تولید کلاژن تا ۲ درصد در سال کاهش پیدا می‌کند، و در پنج سال اول یائسگی به کاهش ۳۰ درصدی می‌رسد.

دکتر میریام آدبیبه (Miriam Adebibe) متخصص پوست و زیبایی به «پاپ شوگر بریتانیا» (PopSugar UK) گفت که ایجاد «بانک کلاژن» را می‌توان نوعی سرمایه‌گذاری برای پوست دانست.

وی افزود که کلاژن را با حساب بانکی مقایسه می‌کند و به بیمارانش می‌گوید که لازم است برای پیشگیری از ضرر مقداری از آن را در بانک خود ذخیره کنند. وی گفت: «اگر پیش از یائسگی روی افزایش کلاژن کار کنید، احتمالا مقدار بیشتری از آن را در بانک‌تان خواهید داشت.»

«بانک کلاژن» موضوع تازه‌ای نیست. این اصطلاح دست‌کم از سال ۲۰۱۹ وجود دارد. همان موقع برخی متخصصان توصیه می‌کردند که از روش‌های تحریک ساخت کلاژن در ۲۰ سالگی استفاده شود.

در سال ۲۰۱۹ آنی چیو، متخصص پوست و زیبایی، به هافینگتن پست گفته بود که طبق پژوهش‌ها بدن انسان در اواخر۲۰ سالگی شروع به از دست دادن کلاژن می‌کند. در این زمان فعالیت آنزیم‌های تجزیه‌کننده کلاژن به میزانی افزایش می‌یابد که بدن نمی‌تواند آن را به‌طور طبیعی جبران کند و به‌این‌ترتیب تجزیه کلاژن از تولید آن پیشی می‌گیرد. ازاین‌رو ذخیره کلاژن هرچه زودتر جبران شود  بهتر می‌توان کاهش آن را تاب آورد.

نیویورک پست به نقل از متخصصان نوشت علاوه بر برخی درمان‌های موجود، تغییر رژیم غذایی نیز به حفظ کلاژن کمک می‌کند.

آنجلا تیلور، متخصص مراقبت از پوست در گفت‌وگو با نشریه «استایلیست بریتانیا» (Stylist UK) می‌گوید که یکی از شیوه‌های درمانی موجود ترکیبی از چند راهکار نظیر استفاده از کرم ضدآفتاب، مرطوب نگه‌داشتن پوست و استفاده از آنتی‌اکسیدان‌ها، و رتینوئیدهای موضعی است که تولید کلاژن را تقویت می‌کنند.

دکتر دیو ریلی، پژوهشگر ارشد موسسه «ابسولوت کلاژن» نیز درباره تأثیر تغذیه بر ذخیره کلاژن بدن گفت که بانک کلاژن را می‌توان از طریق رژیم غذایی سالم و با خوراکی‌های سرشار از ویتامین ث و اسید آمینه، یعنی مرکبات، انواع توت‌ و تمشک، و ماهی و سبزیجات برگ‌دار تقویت کرد.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.