نهنگ بیت‌کوین چیست و چه کسانی بزرگ‌ترین خریداران بیت‌کوین هستند؟

شرکت‌های پولدار بیشتر از قبل بیت‌کوین می‌خرندبی بی سی: قیمت بیت‌کوین تا حد زیادی به لطف غول‌های مالی ایالات متحده به بالاترین میزان خود نزدیک شده است.

بانک‌های سرمایه‌گذاری مانند گری‌اسکیل، بلک‌راک و فیدلیتی میلیاردها دلار برای خرید این دارایی دیجیتالی بی‌ثبات سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در چند هفته اخیر، این مؤسسات قدرتمند به اصطلاح به «نهنگ‌های بیت‌کوین» تبدیل شده‌اند.

به دلیل سیستم بیت‌کوین، تنها ۲۱ میلیون بیت‌کوین وجود خواهد داشت.

۱۹ میلیون بیت‌کوین ایجاد شده‌ است ولی حساب بسیاری از آن‌ها تا کنون روشن شده و احتمالاً در بازار نیستند.

پس چه سازمان‌ها یا افراد دیگری نهنگ‌های بیت‌کوین هستند، و جابه‌جایی ثروت برای ارز دیجیتالی که در ابتدا به عنوان پول اینترنتی همتا به همتا ایجاد شد، چه معنایی دارد؟

ارقام زیر برآوردهایی هستند که از تحقیقات مستقیم و اطلاعات منتشر شده جمع‌آوری شده‌اند، اما باید دیدِ کلی خوبی از نحوه توزیع بیت‌کوین ارائه دهند. جمع‌آوری داده‌های ما در صبح روز ۲۹ فوریه به پایان رسید.
بیت‌کوین‌های برای همیشه از دست رفتهتعداد بیت‌کوین‌های برای همیشه از دست رفته به تخمین بین سه میلیون تا شش میلیون متغیر است. بیت‌کوین‌ها ممکن است وقتی که مردم جزئیات کیف پول دیجیتال خود را فراموش ‌کنند از بین بروند - هیچ «پشتیبانی مشتری» در بیت‌کوین وجود ندارد. این را از جیمز هاولز بپرسید که ۸۰۰۰ بیت‌کوین را در هارد دیسکی که در ولز دور انداخت، از دست داد.

برخی از این بیت‌کوین‌های از دست رفته که ممکن است از درآمدهای مجرمانه رها شده به دست آمده باشند و دست نخورده باقی مانده‌اند. به گفته محققین رمز ارز الیپتیک، ۳.۱۵ میلیون بیت‌کوین به مدت ۱۰ سال یا بیشتر غیرفعال بوده است. برخی از تحلیلگران - مانند تحلیلگران چین‌الیسیس - می‌گویند بیت‌کوینی که پنج سال است جابه جا نشده است نیز ممکن است از دست برود. بنابراین میلیون‌ها بیت‌کوین دیگر می‌توانند به طور بالقوه به این توده انبوه از دست رفته اضافه شود.

یک تخمین حدودی برای این مقدار که اغلب مورد توافق است، ۳.۵ میلیون است. اما ۱.۱ میلیون از آن سکه‌های غیرفعال احتمالاً متعلق به خالق ناشناس بیت‌کوین است، بنابراین می‌توانیم آن بخش را از معادله خارج کنیم. بنابراین یک تخمین محافظه‌کارانه برای سکه‌های از دست رفته حدود ۲.۴ میلیون یا ۱۱ درصد از کل بیت‌کوین‌ها است.
صرافی رمزارزیصرافی‌های رمزارزها برای کاربران رمزارز مانند بانک‌ها عمل می‌کنند. می‌توانید پول سنتی خود مانند دلار یا پوند را با بیت‌کوین و سایر توکن‌های دیجیتال مبادله کنید. محققان کی۳۳ تخمین می‌زنند که حدود ۲.۳ میلیون بیت‌کوین توسط صرافی‌ها یا از طرف مشتریان و یا به صورت شناور نگهداری می‌شوند. بایننس بزرگترین صرافی جهان است و تخمین زده می‌شود که حدود ۵۵۰ هزار بیت کوین داشته باشد – پس از آن بیت‌فینکس (۴۰۳ هزار)، کوین‌بیس (۳۸۶ هزار)، رابین‌هود (۱۴۶ هزار) و اوکی‌اکس (۱۲۶ هزار) قرار دارند. در مجموع تصور می‌شود که صرافی ها حدود ۱۱ درصد از کل بیت‌کوین‌ها را در اختیار دارند.

اما رها کردن سکه‌هایتان در صرافی ممکن است منجر به دردسر شود، به عنوان مثال سقوط اف‌تی‌اکس باعث شد مشتریان به سکه‌های خود دسترسی نداشته باشند. برخی از متخصصان بیت‌کوین نگران هستند که چگونه اتکا به صرافی‌های بزرگ و به طور فزاینده‌ای کنترل شده و مطابق با قوانین، در تضاد با مشخصه ضد وضع موجود بیت‌کوین است.
نهنگ‌های ناشناسنهنگ بیت‌کوین کسی است که بیش از ۱۰ هزار بیت‌کوین را در کیف پول دیجیتال خود نگه می‌دارد. وب‌سایت بیت‌اینفوچارتس از سوابق عمومی بلاک‌چین برای نگه‌داشتن فهرست ۱۰۰ عدد از ثروت‌مندترین کیف‌های پول استفاده می‌کند و حدود ۸۰ کیف پول با ۱۰ هزار سکه یا بیشتر وجود دارد که صاحبان آنها ناشناخته هستند. داشتن یکی از این کیف پول‌ها شما را میلیاردر می‌کند. برخی از آن‌ها ممکن است کیف پول افراد یا سازمان‌هایی باشند که در جای دیگری در این نمودار ظاهر می‌شوند، اما ما هرگز نخواهیم دانست، مگر اینکه یک محقق پیوند را پیدا کند یا نهنگ خودش سر بیرون آورد. یک تخمین نادقیق این است که نهنگ‌های بزرگ حدود ۸ درصد از کل بیت‌کوین‌ها را در اختیار دارند.
هنوز استخراج‌نشدهروش اختراع بیت کوین به این معنی است که در نهایت تنها ۲۱ میلیون سکه وجود خواهد داشت. هر سکه باید با استفاده از شبکه‌ای از کامپیوترهای داوطلب در سراسر جهان استخراج شود. این کامپیوترها - که اغلب متعلق به شرکت‌های بزرگ استخراج بیت‌کوین هستند - مانند حسابداران فناوری پیشرفته عمل می‌کنند که سوابق تراکنش‌های بیت‌کوین را بررسی و حفظ می‌کنند. در ازای این کار، کامپیوترها به طور خودکار با بیت‌کوین پاداش می‌گیرند.

با گذشت زمان، مقدار سکه‌هایی که به عنوان بخشی از پاداشِ استخراج داده می‌شود به طور خودکار کاهش می‌یابد و در ماه آوریل دوباره نصف می‌شود و عرضه سکه‌های جدید را کمتر می‌کند. حدود ۷ درصد از سکه‌ها هنوز استخراج نشده‌اند و تخمین زده می‌شود که آخرین بیت‌کوین در سال ۲۱۴۰ ایجاد شود.
ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوینتخمین زده می‌شود که خالق ناشناس بیت‌کوین ۱.۱ میلیون بیت‌کوین را در کیف پول‌هایی که اولین بار در سال ۲۰۰۹ ایجاد شدند، در اختیار دارد. سال‌هاست که هیچ‌کدام از این سکه‌ها جابه‌جا نشده‌اند، و هیچ‌کس نمی‌داند ساتوشی کیست - یا اینکه آیا هنوز زنده است. اگر او/آن‌ها هنوز زنده هستند - و تخمین‌ها درست باشند - این امر باعث می‌شود که ساتوشی ناکاموتو تقریباً بیست و دومین فرد ثروتمند جهان باشد. این ذخیره پنهان حدود ۵ درصد از کل بیت‌کوین‌ها است.
بانک‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارتدر ژانویه، مقامات مالی ایالات متحده به بانک‌های سرمایه‌گذاری اجازه دادند تا شروع به فروش محصولات مالی جدید مرتبط با بیت‌کوین به نام ای‌تی‌اف بیت‌کوین کنند. در اواسط فوریه، شرکت‌های سرمایه‌گذاری که برای راه‌اندازی ای‌تی‌اف درخواست داده بودند، شروع به خرید هزاران بیت‌کوین کردند، زیرا همه، از صندوق‌های تأمینی گرفته تا معامله‌گران بازار سهام، ای‌تی‌اف‌ها را برای حساب کردن روی قیمت بیت‌کوین خریداری می‌کردند، بدون اینکه خودشان صاحب هیچ سکه‌ای باشند.

طبق تحقیقات کی۳۳ تا ۲۹ فوریه ۹۳۳ هزار سکه تخصیص داده شده یا خریداری شده بود و در حال حاضر توسط بانک‌های این محصولات مالی جدید نگهداری می‌شود. تحلیلگران کی۳۳ فکر می‌کنند که بزرگترین دارنده گری‌اسکیل است که به عنوان یک بانک سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال شروع به کار کرد. تخمین زده می‌شود که این بانک حدود ۴۵۰ هزار بیت‌کوین داشته باشد. غول‌های دیگر عبارتند از بلک‌راک (۱۵۰ هزار) و فیدلیتی (۱۰۲ هزار).

حالا بیشتر طرفداران رمزارزها به دلیل افزایش ارزش بیت‌کوین، به لطف بانک‌ها از طریق افزایش تقاضا، افزایش ثروت شخصی خود را جشن می گیرند. اما برخی در مورد تجمیع قدرت و ثروت در سیستم بانکداری سنتی که بیت‌کوین برای جایگزینی آن اختراع شده است، ابراز نگرانی کرده‌اند. این غول‌های مالی اکنون حدود ۴.۵ درصد از کل سکه‌ها را در اختیار دارند. این سوال پیش می‌آید که موقعی که احتمالاً بانک‌ها در دارایی‌های بیت‌کوین خود از ساتوشی ناکاموتو پیشی بگیرند، او چه فکری خواهد کرد.
نهادهای مجری قانوننیروهای پلیس در سراسر جهان به طور مرتب باندهای جنایتکار سایبری یا بازارهای قاچاق را منهدم می‌کنند و در این فرآیند ذخیره‌های عظیم بیت‌کوین را ضبط می‌کنند. از سال ۲۰۲۰ تاکنون سه توقیف بزرگ بیت‌کوین توسط ایالات متحده انجام شده است. آنها در نهایت در حراجی فروخته می‌شوند، اما طبق تحقیقات ۲۱.کو این وجوه در کیف پول‌های رمزارز مربوطه آنها باقی مانده و جابجا نشده است، بنابراین نزدیک به ۲۰۰ هزار بیت‌کوین محاسبه نشده وجود دارد.

ارکم اینتلیجنس همچنین یک آدرس کیف پول بیت‌کوین حاوی ۳۰ هزار سکه دیگر را به از بین برده شدن بازار دارک‌نت جاده ابریشم توسط ایالات متحده مرتبط دانسته است. گمان می‌رود که بریتانیا ۶۱ هزار بیت‌کوین از یک توقیف بزرگ در سال ۲۰۱۸ در اختیار داشته باشد و گمان می‌رود پلیس آلمان هنوز ۵۰ هزار سکه از عملیات اخیرش در اختیار دارد.
شرکت نرم‌افزاری مایکرواستراتژیباورمندان بیت‌کوین خیلی اوقات در کسوت کسانی به تصویر کشیده می‌شوند که در تصاویر رسانه‌های اجتماعی چشم لیزری دارند و هیچ کدام از آن‌ها درخشان‌تر از مایکل سیلور کارآفرین نرم‌افزار نیست. در سال ۲۰۲۰ او شرکت تجاری نرم‌افزارش را متقاعد کرد که شروع به خریدن هر تعداد بیت‌کوینی بکنند که می‌توانند و او هر خرید را با توییتی جشن‌ می‌گیرد که همیشه نزد هواداران رمزارزها داغ می‌شود. مایکرواستراتژی به علاوه زیرشاخه‌های‌اش حالا حدود ۱۹۳۰۰۰ بیت‌کوین دارد و بزرگترین سازمان واحدی است که صاحب این سکه‌های دیجیتال است.
شرکت رمزارز-نرم‌افزاری بلاک واندر سال ۲۰۲۰ مدیر ارشد اجرایی سازندگان نرم‌افزارهای رمزارزی «بلاک وان» در توییتی اعلام کرد که شرکت او پس از خرید اولیه ۱۴۰ هزار بیت‌کوین به خرید آن ادامه داده است. بنابراین رقم واقعی به احتمال زیاد بسیار بیشتر است. این شرکت به ایمیل ما پاسخ نداد.
ام‌تی گوکس، سکه‌هایی که در هک از دست رفتنددر میان هجوم هک‌ها و رخدادهای ناگوار فاجعه‌بار، اولین صرافی بزرگ جهان، ام‌تی گوکس، حدود ۸۵۰ هزار بیت‌کوین را در سال ۲۰۱۱ از دست داد. مارک هانتر، نویسنده کتابی در مورد این اتفاق، می‌گوید هنوز در مورد اینکه چه اتفاقی برای سکه‌ها افتاده است، سردرگمی وجود دارد. اما فرض بر این است که اکثریت آن‌ها توسط سارقان در بازار آزاد فروخته شده است.

با این حال، ۸۰ هزار بیت‌کوین دست‌نخورده در یک آدرس کیف پول معروف رمزارز که نام آن با «1Feex» شروع می‌شود، قرار دارند. این ذخیره احتمالا هرگز بازیابی یا جابجا نخواهد شد. ۲۶۰۰ بیت‌کوین دیگر نیز به طور تصادفی و غیرقابل برگشت در طول آن آشفتگی از بین رفتند. برخی از مشتریانی که پس‌انداز خود را در هک‌ها از دست داده‌اند، شروع به دریافت بخشی از سکه‌های بازیابی کرده‌اند.
دوقلوهای وینکل‌وُسبه طور قطع مشخص نیست که این برادران کارآفرین رمزارز در حال حاضر چند بیت کوین دارند، اما در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۷ با نیویورک تایمز، این دوقلوها فاش کردند که حدود ۷۰ هزار بیت کوین دارند و گفتند که هیچ کدام را نفروخته‌اند.
شرکت سکه‌های رمزارز تترتتر سکه رمزارز خودش است که به عنوان یک سکه پایدار شناخته می‌شود، اما شرکت پشت آن سال‌هاست که بیت‌کوین‌ را به عنوان بخشی از ذخایر خود خریداری می‌کند. پس از یک حسابرسی منتشر شده در ماه ژانویه مبنی بر اینکه شرکت دارای مقدار معادل دلاری بیت‌کوین است، ناظران این صنعت تخمین می‌زنند که این شرکت حدود ۶۷ هزار بیت‌کوین دارد.
استخراج‌کنندگان بیت‌کوین که ثبت علنی شده‌اندشرکت‌های استخراج بیت‌کوین انبارهایی پر از کامپیوترهای قدرتمند را اداره می‌کنند تا بلاک‌چین عمومی تراکنش‌ها را به‌روز نگه دارند. در ازای این کار، سیستم بیت‌کوین در فرآیندی به نام استخراج به طور خودکار به آنها بیت‌کوین پاداش می‌دهد. استخراج بیت‌کوین به دلیل هزینه زیست محیطی کارکردن کامپیوترها و خنک نگه داشتن آنها بحث برانگیز است. با گذشت زمان استخراج موفقیت‌آمیز بیت‌کوین سخت‌تر شده است، بنابراین شرکت‌های بزرگ سهم عمده‌ای از مخزن استخراج بیت‌کوین در سراسر جهان را تشکیل می‌دهند.

بسیاری از آنها عمومی نیستند، اما بر اساس تحقیقات کی۳۳ هشت شرکت بزرگتر که به صورت عمومی فهرست شده‌اند، حدود ۴۰ هزار بیت‌کوین دارند. بزرگترین آنها عبارتند از ماراتن (۱۶ هزار)، هات۸ (۹ هزار) و رایوت (۷۶۰۰).
تیم دریپر، سرمایه‌گذارتیم دریپر، سرمایه‌گذار آمریکایی، در سال ۲۰۱۴ با خرید ۳۰ هزار بیت‌کوین خبرساز شد که توسط پلیس از جاده ابریشم ضبط شده و دولت ایالات متحده آن‌ها را به حراج گذاشته شده بود. در آن زمان سکه‌ها برای او ۱۷ میلیون دلار هزینه برداشت. اگرچه او اعلام نمی‌کند که اکنون چند سکه دارد، اما در سال ۲۰۲۲ به وب سایت رمزارزی پروتوس گفت که هیچ کدام را نفروخته است و همچنان در حال خرید بیت‌کوین است، بنابراین می‌توانیم فرض کنیم که دارایی او به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
مایکل سیلربنیانگذار مایکرواستراتژی در اکتبر ۲۰۲۰ توییت کرد که شخصاً ۱۷۷۰۰ بیت‌کوین در اختیار دارد. این میزان به احتمال زیاد تا الان بیشتر شده است.
تسلادرآمد سه ماهه تسلا در پایان سال ۲۰۲۳ هیچ اشاره‌ای به تغییری در وضعیت مالی آن با توجه به ذخایر بیت‌کوین آن نکرده است. بنابراین می‌توانیم فرض کنیم که این شرکت هنوز کمی بیش از ۹۷۰۰ بیت کوین دارد. در سال ۲۰۲۱ شرکت ایلان ماسک بیش از ۴۰ هزار سکه خریداری کرده بود، اما در سال‌های اخیر اکثر آنها را فروخت.
بلاک، شرکت پرداخت و فناوری رمزارزبلاک، شرکت پرداخت به رهبری جک دورسی، موسس توییتر، مدت‌هاست که پشتیبان رمزارزها بوده است. در آخرین گزارش درآمد خود، اعلام کرد که تقریباً ۸۰۳۸ بیت‌کوین برای اهداف سرمایه‌گذاری دارد.
پیتر تیل، سرمایه‌گذاردقیقاً مشخص نیست که این سرمایه‌گذار میلیاردر دارای چند بیت‌کوین است، اما در سال ۲۰۲۳ شرکت او شروع به خرید بیت‌کوین کرد - و در مجموع تا کنون ۱۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است.
السالوادوررئیس‌جمهور بیت‌کوین‌دوست کشور آمریکای مرکزی السالوادور در سال ۲۰۲۱ شروع به خرید بیت‌کوین با پول بیت المال به عنوان بخشی از یک طرح سرمایه‌گذاری بحث برانگیز برای کشورش کرد. تعداد بیت‌کوین‌ها از توییت‌های او توسط محقق هلندی الیاس جمع آوری شده است که یک وب‌سایت ردیابی سرمایه‌ها را اداره می‌کند. سوابق عمومی در مورد اینکه دقیقاً چه تعداد سکه یا به چه ارزشی خریداری شده است، نگهداری نمی‌شود.
مردم
یک رقم تقریبی از تعداد بیت‌کوین‌هایی که در اختیار عموم مردم است میزان باقی‌مانده آن است – یعنی ۱۰.۵ میلیون بیت‌کوین. این یعنی اگر تمام مقادیر بالا را که از آن‌ها خبر داریم کنار بگذاریم، این‌ها ۵۰ درصد تمام بیت‌کوین‌های موجودند. اگر سکه‌هایی را که در اختیار صرافی‌ها هستند در نظر بگیرید این رقم بالاتر خواهد رفت چون بیشتر آن‌ها نیز در اختیار مردم هستند. ولی اگر تعداد سکه‌های گم‌شده بالاتر باشد یا مقدار سکه‌هایی که نهنگ‌های بیت‌کوین در اختیار دارند بیش از آن‌چه ما می‌دانیم باشد، این رقم ممکن است پایین‌تر هم باشد.

هیچ‌کس به قطع و یقین نمی‌داند که چه تعداد از افراد دارای بیت‌کوین هستند، شرکت فناوری رمزارز ریور تخمین زده است که بیت‌کوین تا ژوئن ۲۰۲۳ حدود ۸۱.۷ میلیون کاربر یا ۱ درصد از جمعیت جهان دارد.

جالب اینجاست که تحقیقات نشان می‌دهد که آخرین افزایش ارزش بیت‌کوین به این دلیل اتفاق نمی‌افتد که سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی بیت‌کوین می‌خرند. تحلیلگران «اینتو دبلاک» می‌گویند نهنگ‌های بیت‌کوین مانند بانک‌های بزرگ قیمت و تقاضا را بالا می‌برند - نه افزایش روی آوردن مردم عادی به این پول نقد دیجیتالی همتا به همتا.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.