یک ایرانی به اتهام طراحی حمله به یک تاجر اسرائیلی در پرو بازداشت شد

مجید عزیزی در حال انتقال به زندان- عکس از وزارت کشور پروایندیپندنت فارسی: پلیس ضد تروریسم پرو، جمعه شب، ۱۸ اسفند اعلام کرد که یک شهروند ایرانی و یک شهروند پرو را به اتهام طراحی حمله علیه یک تاجر اسرائیلی بازداشت کرده است. پلیس پرو باور دارد که این دو نفر با شاخه‌ای از سپاه پاسداران ارتباط دارند.

به گزارش رویترز، این دو نفر قصد داشتند حمله مورد نظر را در زمان نشست سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) اجرا کنند.
 
اسکار آریولا، رئیس‌پلیس پرو در یک نشست خبری اعلام کرد که این بازداشت‌ها با همکاری سازمان‌های اطلاعاتی بین‌المللی صورت گرفتند. به گفته او، این سازمان‌ها اطلاعات حساسی درباره یک ایرانی که در ماه مارس سال ۲۰۲۳ وارد پرو شده بود، در اختیار پلیس قرار دادند.

 آریولا گفت که بر اساس اطلاعات به دست آمده، مجید عزیزی، شهروند ۵۶ ساله ایرانی که از طریق ازدواج با یک شهروند پرو، تابعیت این کشور را گرفته بود، قصد داشت پس از تشکیل هسته تروریستی، به ایران بازگردد.

پلیس پرو، به دلایل امنیتی از ارائه اطلاعات شخصی که قرار بود هدف این حمله قرار بگیرد، خودداری کرد.
وزارت کشور پرو: مجید عزیزی عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است
 
ایران اینترنشنال: وزارت کشور پرو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مجید عزیزی، ایرانی دستگیر شده در این کشور، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است که قصد انجام حمله‌ای تروریستی به یک شهروند اسرائیلی را داشت.
 
ویکتور تورس، وزیر کشور پرو، نیز با قدردانی از پلیس این کشور گفت دستگیری یک عضو نیروی قدس سپاه پاسداران و یک همدست پرویی او، این عملیات تروریستی را خنثی کرد.
 
اسکار آریولا، رییس پلیس پرو، نیز روز جمعه ۱۸ اسفند، اعلام کرد دستگیری یک شهروند ایرانی به نام مجید عزیزی، پس از انجام تحقیقات و با هماهنگی سازمان‌های اطلاعاتی بین‌المللی صورت گرفت.
 
رسانه‌های پرو، پیشتر گزارش داده بودند که مجید عزیز و یک شهروند پرویی، به اتهام برنامه‌ریزی برای انجام یک حمله تروریستی به نشست سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک) در لیما، پایتخت پرو، دستگیر شده‌اند.
 
این نشست قرار بود اواخر امسال برگزار شود.
 
رییس پلیس پرو اعلام کرد که هدف حمله، یک شهروند اسرائیلی بوده است که به دلایل امنیتی نام او اعلام نخواهد شد.
 
آریولا از سازمان‌های اطلاعاتی خارجی که اطلاعات مربوط به مجید عزیزی و دو همدست پرویی او را به پلیس این کشور داده‌اند نام نبرد، اما گفت که آنها اطلاعاتی حساس را درباره مجید عزیزی که در اوایل ماه مارس وارد پرو شده بود، ارائه کردند.
 
او گفت: «ما باید به سرعت عمل می‌کردیم، زیرا قرار بود، شهروند ایرانی، پس از تشکیل یک هسته تروریستی برای از بین بردن یک تبعه اسرائیلی امروز جمعه به ایران بازگردد.»
 
رییس پلیس پرو همچنین گفت که مجید عزیزی دارای ملیت پرویی از طریق ازدواج است.
 
رسانه‌های پرویی روز جمعه به نقل از اداره مبارزه با تروریسم پلیس پرو نوشتند عزیزی در حالی که در حال برداشت پول از یک بانک در مرکز لیما بود، بازداشت شد.
 
او قصد داشت با کمک دو شهروند پرویی به نام‌های والتر فرناندز فوکونوتو و فیلیپه تروسیوس لئون، به نشست اپک حمله کند.
 
فوکونوتو همراه با عزیزی بازداشت شده اما تروسیوس لئون فراری است.
 
بر اساس گزارش رسانه‌ها، مقامات در حال تشدید تلاش برای یافتن محل اختفای او هستند.
 
این دومین بار در یک دهه گذشته است که پرو به مرکز و هدف عوامل جمهوری اسلامی یا شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان تبدیل می‌شود.
 
در سال ۲۰۱۴، اداره مبارزه با تروریسم در پرو به آثاری از ماده منفجره تی‌ان‌تی در زباله‌های خانه‌ای دست یافت که در آن یک لبنانی ساکن بود.
 
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.