اعتراض جمهوری اسلامی به بسته شدن صفحه خامنه‌ای در متا؛ امیرعبداللهیان: نقض آزادی بیان است

صدای آمریکا: در حالی که جمهوری اسلامی از سالها قبل دسترسی مردم ایران به فیس‌بوک و از سال ۱۴۰۱ دسترسی به اینستاگرام را مسدود و ممنوع کرده، حسین امیرعبداللهیان اقدام شرکت «متا» برای انسداد صفحات خامنه‌ای را غیرقانونی توصیف کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در گفت‌ وگو با وب‌سایت خبری «میدل‌ایست‌آی»،‌ حذف و مسدود‌سازی صفحات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در اینستاگرام و فیس‌بوک را «نقض آزادی بیان، اهانت‌آمیز، غیر اخلاقی و غیرقانونی» خواند و گفت: «این تصمیم شرکت متا نشان‌دهنده فروپاشی اخلاق و انحطاط نظام اخلاقی در جهان است.»

او بدون اشاره به فیلترینگ گسترده بسیاری از پیام رسانها و اپلیکشن‌ها با تایید علی خامنه‌ای در ایران افزود: اقدام شرکت متا در انسداد صفحات علی خامنه‌ای در اینستاگرام و فیس‌بوک، «نه تنها نقض آزادی بیان بلکه توهین به میلیون‌ها نفر از پیروان مواضع و اخبار ایشان در جهان است.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین شعارهای آزادی بیان در غرب را «توخالی، نمایشی و پوششی برای اهداف نامشروع سیاسی» دانست و ادعا کرد: «اقدام شرکت متا بخشی از کارزار گسترده‌تر شبکه‌های اجتماعی آمریکایی برای سانسور کردن صدای طرفداران فلسطین است چرا که آیت‌الله خامنه‌ای برجسته‌ترین حامی مردم مظلوم فلسطین و غزه در جهان است و امپراتوری «سیلیکون ولی» می‌خواهد مانع رسیدن این صدا به افکار عمومی جهان شود.»

شرکت متا ۱۹ بهمن امسال، حساب‌های انگلیسی و فارسی علی خامنه‌ای، در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و فیس‌بوک را حذف کرد.

یک سخنگوی متا در این ارتباط به وب سایت خبری «میدل ایست آی» گفت: «ما این حساب‌ها را به دلیل نقض مکرر خط مشی‌مان در ارتباط با سازمان‌ها و افراد خطرناک حذف کرده‌ایم.»

حذف این حساب‌ها که از مدت‌ها پیش توسط کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده بود، با استقبال گسترده مردم روبرو شد،‌آنها از ایلان ماسک مالک رسانه اجتماعی «ایکس» (تویئتر سابق) هم خواستند حسابهای متعلق به رهبر جمهوری اسلامی را حذف کند.

مقامات جمهوری اسلامی و طرفداران نظام در حالی از حذف صفحات علی خامنه‌ای در فضای مجازی ابراز خشم و ناراحتی می‌کنند که رهبر جمهوری اسلامی بارها در سخنرانی‌هایش خواستار برخورد با فضای مجازی شده است.

در حال حاضر علاوه بر فیس‌بوک و اینستاگرام، واتساپ، تلگرام، ایکس (توئیتر)، یوتیوب و تیک‌تاک در ایران مسدود هستند و دسترسی به آنها تنها با فیلترشکن مقدور است اما شورای عالی فضای مجازی که زیرنظر علی خامنه‌ای تصمیم می‌گیرد، اول اسفند امسال استفاده از فیلترشکن در ایران را هم «غیرقانونی» اعلام کرد.
+7
رأی دهید
-98

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  بگو نقض آزادی عرعر کردن نه بیان.
  4
  81
  شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Herzl - امستردام، هلند

  خمیرعبداللهیان الهی خمیر بشی مثل سلیمانی بحق پنج رقاص مصری شما به آزادی بیان اعتقاد داری!زندانیان سیاسی ایران نقض آزادی بیان نیست؟انستگرام و فیسبوک و ایکس این همه شبکه‌های اجتماعی امریکایی هست وقتی شما را تحریم می کنند شما چرا شبکه های اجتماعی تحریم نمی کنید؟اصلأ چرا خودتون و رهبرتون به پیام رسانهای داخلی مسخرتون وصل نمی کنید؟برای مردم حرام و فیلتر شده برای شما حلال ‌اعتراض هم می کنید چرا صفحه خامنه ای بسته شده.
  4
  82
  شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  با پوزش یک مثل ایرانی‌ هست که میگه وقتی‌ به مرده رو بدی به کفن خودش هم میرینه نقل این دراز علی‌ هست
  5
  43
  شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  خوب اون خبرنگار زبونش توی چیزش بود ؟ خوب میگفت فیلتر کردن این رسانه ها برای هشتاد میلیون ایرانی نقض آزادی بیان نیست فقط برای دیکتاتور که تمام رسانه های کشور در اختیارشه بستن اکانتهاش نقض آزادی بیانه؟ دیکتاتورها همبشه میخوان متکلم الوحده باشند یعنی فقط اینا حرف بزنند یه نگاه کنید این آدم یکبار درباره چیزی پاسخگو بوده باشه و اجازه حرف زدن به بقیه هم بده ولی حتی تحمل حرف زدن مردم در رسانه های اجتماعی رو‌هم نداره و نه اینکه فیلتر کردند حتی فیلتر شکن رو‌هم غیرقانونی کردن بعدآقازاده های کانادا نشین تو کار فروش فیلترشکن با قیمتهای عجیب
  18
  37
  شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  در طی ۱۴۰۰ صد ها آثار تمدن توسط آخوندهای شیاد بیسواد ممنوع شده ودوباره بر اثر جبر زمان آزاد شد از جمله حمام دوش دار ،مدارس جدید، رادیو تلویزیون ، ویدئو، نوار موسیقی .... در نظام آینده باید آخوندها را به ۱۴۰۰ سال قبل بر گرداند و وادارشان کرد ‌که مطابق مظاهر اسلامی زندگی کنند و حق استفاده از ابزار الات پیشرفته را نداشته باشند. دهی در اطراف کرج هست که هنوز از آب لوله کشی و برق و تلفن استفاده نمی‌کنند و هر کسی که می خواه آخوند باشد باید برود در آنجا مطابق صدر اسلام زندگی کند .
  16
  31
  شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  نیست که در ایران خیلی آزادی بیان هست!!! اگر محمد را مهمد بنویسی یا بگی بالای چشم خامنه ای ابرو هست صد بار به تیر چراغ برق اویزانت میکنند
  3
  28
  شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  واقعا باید واحد وقاحت رو بگذارن خامنه ای. و مطمئناً میزان وقاحت هر بنی بشری کسری از این واحد خواهد شد. ٨٠ میلیون رو فیلتر کردین بعد الم ازادی بیان رو بلند کردین؟ بکنین همون الم رو تو ..ن خودتون و طرفدارانتون
  14
  34
  شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  وقاحت این قوم مفتخور و مفعول أصلًا حد و مرز نداره
  6
  5
  شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  آقا چرا از مفعول بودن ایشون در گرمابه منصوری مشهد نمی نویسین؟
  4
  5
  شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.