افشای تقلب و خرید‌و‌فروش رأی در انتخابات مجلس شورای اسلامی

صندوق‌های رای‌گیری در انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگاندویچه وله: علیرغم مشارکت نازل و شمار زیاد آرای باطله، رهبر جمهوری اسلامی انتخابات مجالس شورا و خبرگان را "حماسه" نامید. حال یک نماینده مجلس از "تقلب و همچنین خرید و فروش آراء" سخن گفته است.

گرچه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان را"یک حماسه" نامید، اما حضور نازل مردم در پای صندوق‌های رای و همچنین شمار بالای آرای باطله در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه بوده است.

اکنون سمیه محمودی، نماینده مردم شهررضا در مجالس دهم و یازدهم در گفت‌وگو با شرق از "تقلب" در انتخابات و برگزاری انتخابات "ناسالم" سخن گفت است. او تاکید کرد: «متأسفانه در این دوره، انتخابات سالمی برگزار نشد و نمره قبولی نگرفتیم.»

محمودی در این گفت‌وگو علاوه بر موضوع "پول‌پاشی در برخی حوزه‌های انتخابیه" به "پدیده کد ملی وارداتی" اشاره کرد و افزود، "افراد زیادی بودند که با کد ملی آنها رای داده شد و بعد از مراجعه به صندوق متوجه این امر شدند که به جای آنها رای داده‌اند".
سمیه محمودی، نماینده مردم شهررضا در مجالس دهم و یازدهماین نماینده مجلس تصریح کرد: «طبق مشاهدات خود و برخی مشارکت‌کنندگان در انتخابات که به ما منتقل کردند، پدیده خرید‌و‌فروش رای و پول‌پاشی‌ها در انتخابات اخیر به‌وفور وجود داشته است.»

سمیه محمودی همچنین به قیمت آرای خریداری‌شده اشاره کرد و گفت: «خرید‌و‌فروش رای از صد هزار تا یک‌و‌نیم میلیون تومان انجام شده است و پک‌های هدیه به رأی‌دهندگان داده‌اند. حتی خروج کارت ملی از شهرستان خودم را مطلعم که به شهرستان‌های مجاور فرستاده‌اند تا به جای آنها رای بدهند.»

او همچنین به نوع دیگری از تقلب در رای‌گیری اشاره کرد و گفت: «اتفاق دیگری که رخ داد، این بود که به جای افراد چند بار رأی صادر شده است. این موارد از‌جمله موارد تخلفاتی بود که در این انتخابات شاهد بودیم.»

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در گفت‌وگو با اعتماد انتخابات مجلس را برای "خالص‌سازان به معنای یک شکست" ارزیابی کرده است.

او گفت: «آنچه در انتخابات شکل گرفت، از روند اجرا تا نظارت و نتایج نهایی به هیچ‌وجه قابل دفاع نبود. اگر قرار باشد آرای باطله هم محاسبه شوند، باید گفت چنین وضعیتی در جهان کم‌سابقه و کم‌بدیل است.»

فلاحت پیشه افزود: «مردم معتقدند آرای آن‌ها دیگر اثری در سرنوشت‌شان ندارد. موضوع مهم دیگر آن است که گروه‌هایی که ید طولایی در تحقیر و توهین به دیگران دارند و ذیل عنوان گروه‌های فشار از آن‌ها یاد می‌شود، این‌بار حتی به پدرخوانده‌ها و بزرگان خود هم رحم نکردند. تکرار می‌کنم، حتی به پدرخوانده‌های سیاسی خود هم رحم نکردند.»

رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با اعتماد تصریح کرد که "افراد گروه‌های فشار"، "امروز در مجلس و دولت و ساختار مدیریتی کشور حاکم شده‌اند" و از این رو "خطری برای منافع ملی" تلقی می‌شوند.
+45
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  بالاخره هر چی باشه حکومت اسلامیه دیگه! اگه توش تقلب و بخوربخور نباشه که حکومت عسلامی نمیشه! خاک بر سر رأی دهندگان، حتی اونائی که رأی باطله دادند!
  2
  32
  ‌پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این تقلبها افشاء بشه و نشه در حقیقت چیزی عوض نمیشه ! چون پایه و اساس این حکومت ، از بدو تشکیل ، تا به امروز بر دروغ و فریب بنا شده ! گذشته از این انتخابات و آراء هم تأثیری بر هیچ چیز نداره ، چون مجلس خربگان مشخص کرده که چه وحوشی باید به طویله مجلس راه پیدا کنند !!
  1
  28
  ‌پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  من شرط میبندم این زنیکه چون رای نیاورده شاکی شده، وگرنه اگر اینهم دستش میرسید تقلب کرده بود و رأی میاورد، الان میگفت حماسه بوده و سالمترین انتخابات کهکشان راه شیری رو داریم
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.