افشای «تعرض، تجاوز و ضرب و جرح» در یک مرکز نگهداری از بیماران اعصاب و روان در کرج

بخشی از تصاویر منتشر شده از مرکز «مهرآفرین» توسط کمپین معلولانرادیو فردا: مدیر «کمپین معلولان» می‌گوید از یک مرکز نگهداری بیماران اعصاب و روان در کرج که زیرنظر سازمان بهزیستی فعالیت می‌کند، موارد «تعرض، تجاوز، ضرب و جرح» و همچنین دریافت مبالغ نامتعارف گزارش شده است.

بهروز مروتی در ویدئویی که حساب کمپین معلولان روز چهارشنبه ۱۶ اسفند در شبکه ایکس (توئیتر سابق) منتشر کرده است، می‌گوید این اتفاق‌ها در مرکز «مهرآفرین» که مخصوص بیماران مرد اعصاب و روان است، رخ داده و توسط خانواده‌های بیماران افشا شده است.

به گفته او،‌ پس از آن که خانواده‌ها این موارد را گزارش دادند، سازمان بهزیستی و دادستانی برای رسیدگی اقدام کرده است.

مدیر کمپین معلولان خبر داده است که این مرکز در مواردی «شهریه‌های ۲۰ تا ۵۰ میلیونی» دریافت کرده است و از سوی دیگر مشخص نیست چند نفر در این مرکز آسیب دیده‌اند و در چه وضعیت جسمی و روانی هستند.

او همچنین از نامشخص بودن روند قانونی رسیدگی به این پرونده انتقاد کرده و خواستار پاسخگویی سازمان بهزیستی درباره موارد متعدد بدرفتاری در مراکز زیرنظرش شده است. در این ویدئوی تصاویری دیده می‌شود که وضعیت نابسامان نگهداری بیماران را نشان می‌دهد. رادیو فردا به شکل مستقل نمی‌تواند صحت این تصاویر را تأیید کند.

وب‌سایت «مرکز خصوصی نگهداری بیماران اعصاب و روان مهرآفرین» که در مهرشهر کرج واقع شده است، آن را یک مرکز «ممتاز» کشوری معرفی کرده است.

در اردیبهشت سال گذشته روابط عمومی سازمان بهزیستی استان البرز اعلام کرده بود مدیرکل بهزیستی این استان همراه با نماینده دادستان و چند مقام دیگر از این مرکز بازدید کردند و «کلیه امور فنی، ایمنی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، موارد تغذیه و بهداشت انبار و آشپزخانه و کیفیت مواد غذایی، دوربین‌های مداربسته، حفاظت فیزیکی و تردد، میزان رضایت‌مندی خانواده‌ها، رعایت تعرفه‌ها، کیفیت خدمات ارائه شده ، رضایت‌مندی پرسنل و رعایت دستورالعمل‌های تخصصی» بررسی شد.

مسئولان سازمان بهزیستی هنوز به گزارش مدیر کمپین معلولان درباره این مرکز واکنشی نشان نداده‌اند.

«کمپین معلولان» مرداد ماه امسال نیز تصاویری از از برخورد خشن پرستاران و ضرب‌ و شتم معلولان ذهنی در مرکز نگهداری و توانبخشی «نیلوفران آبی» در شهر بوشهر منتشر و اعلام کرد علاوه بر «اذیت و آزار و بدرفتاری وحشتاک»، معلولان ساکن در این مرکز دچار «سوءتغذیه و وضعیت بد بهداشتی» هم هستند.

آبان ماه امسال نیز سازمان آتش‌نشان تهران اعلام کرد دست‌کم دو نفر در آتش‌سوزی در یک «مرکز نگهداری افراد کم‌توان» در تهران که تحت نظر سازمان بهزیستی اداره می‌شد، به «شدت دچار سوختگی» شدند.
+10
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.