پادشاه هلند موزه جدید هولوکاست را افتتاح می‌کند

یورونیوز: موزه جدید هولوکاست در آمستردام می‌خواهد روایتگر داستان آزار و اذیت یهودیان هلندی در طول جنگ جهانی دوم باشد، این بار از زاویه‌ای دیگر، از زاویه آخرین داشته‌های آنها. آخرین لباس‌ها و متعلقات آنها پیش از رفتن به اتاق‌های گاز در این موزه به نمایش درآمده است.

موزه هولوکاست دهم مارس افتتاح خواهد شد و بیش از هر چیز روایتگر این است که چطور در روزگار هیلتر سه چهارم یهودیان هلندی تبعید و کشته شدند.

فلیپ دلمونته مشغول قدم زدن در دالان‌های موزه‌ است، موزه‌ای که برای او یادآور تاریخ تاریک این شهر در روزگار پیشین است.

دلمونته آن موقع نوزاد بود و به کمک گروه مقاومت هلندی و یکی از بستگانش در طول جنگ جهانی دوم از خطر مرگ و فرستاده شدن به کمپ نازی‌ها رهید.

او از آشویتس جان سالم به در برد اما پدر و مادرش توسط نازی‌ها بازداشت شدند تا به اردوگاه‌های مرگ در اروپای شرقی فرستاده شوند.
فلیپ دلمونته ناشنواستنام آنها امروز در میان ۱۰۲ هزار یهودی هلندی قرار گرفته که در آن اردوگاه‌ها به قتل رسیدند.
بشقاب کلوچه‌های مادرم را برای خودم در خانه نگه داشتم
دلمونته عکسی از صندوق یادگاری‌های قدیمی‌اش را به این موزه اهدا کرده اما با ارزش‌ترین یادگاری را برای خود نگه داشته، یک بشقاب شیرینی‌خوری کوچک که به مادرش تعلق داشته است.

موزه جدید هولوکاست آمستردام یکشنبه دهم مارس توسط پادشاه ویلم آلکساندر به طور رسمی افتتاح می‌شود. درهای این موزه از دوشنبه یازدهم مارس به روی عموم باز خواهد شد تا روایتگر داستان زندگی و متعلقات باقیمانده از قربانیان هلندی هولوکاست باشد.
نمی‌توانیم بسیاری از یهودیان را فراموش کنیم
برخی وسایل و عکس‌های آقای دلمونته در این موزه قرار گرفته است. او می‌گوید: «یهودیان بسیاری به قتل رسیدند، برخی نفرات و بچه‌هایی بودند که از اتاق‌های گاز جان سالم به در بردند و نمی‌توانیم آنها را فراموش کنیم.»
انمیک گریتخولد، سرپرست موزهسه چهارم از جمعیت یهودی هلند توسط نازی‌ها به قتل رسیدند که این بیشترین نسبت در سراسر اروپا بود.
این موزه نمایشی است از متعلقات آنها که به اتاق‌های گاز فرستاده شدند
انمیک گریتخولد، سرپرست موزه یادگارهای کوچکی از زندگی‌های از دست رفته در اتاق‌های گاز را نشان می‌دهد و می‌گوید: «این موزه نمایشی است از متعلقات آنها که به اتاق‌های گاز فرستاده شدند و بدن‌هایی که سوزانده شد.»
در این موزه انواع آثار به نمایش درآمده، از لباس و جواهرآلات گرفته تا دکمه و عکس و ویدیو.
در این موزه انواع آثار به نمایش درآمده، از لباس و جواهرآلات گرفته تا دکمه و عکس و ویدیو.خانم گریتخولد می‌افزاید: «نسلی که از هولوکاست جان سالم به در برده، کم کم ما را ترک می‌کنند و این بر عهده ماست که بتوانیم واقعیت آنچه در هولوکاست بر سر بشریت آمد را به نسل‌های دیگر توضیح دهیم. این موزه از آن جهت برای هلندی‌ها مهم است که بدانند یهودی ستیزی می‌تواند به کجا ختم ‌شود.»

دیوارهای یک اتاق در این موزه از کف تا سقف پر شده از متون صدها قانون تبعیض‌آمیز علیه یهودیان که توسط اشغالگران آلمانی در هلند وضع شده است.

آنچه در این اتاق به نمایش درآمده نشان می‌دهد چگونه رژیم نازی با کمک کارمندان دولت هلند، یهودیان را پیش از فرستادن آنها به قتلگاه، از مقام و شان انسانی تهی کرد.
+9
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  غلامرضا مطلبی - بستان، ایران
  اى کاس در کنارش هم موزه هولوکاست غزه ره هم افتتح میکرد با عکس و مدارک قتل عام زنان و کودکان، بمباران غیر نظامیان با سلاح فسفر، اعدام نوزادان فلسطینى بدست سربازان اسرائیلى، بمباران بیمارستانها و اردوگاهاى پناهندگان و قتل عام مردم در حین گرفتن کمکهاى غذایی، قطع آب و برق و دارو، قتل ١٧٩ خبرنگار، قتل ٢٢ هزار کودک، اعدام ١١ هزار اسیر، جنایات جنگى و زنده بگور کردن صدها زخمى در بیمارستان اندونزى غزه، تا به عدالت و بیطرفى این موزه شک نمیکردیم
  9
  1
  ‌پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.