باستان‌شناسان بخشی از مجسمه عظیم «رامسس دوم» را کشف کردند

 مجسمه «رامسس دوم»صدای آمریکا: در یک رویداد مهم، باستان‌شناسان موفق به کشف بخشی از مجسمه بزرگ «رامسس دوم»، فرعون مصر، شدند.

وزارت گردشگری و آثار تاریخی مصر، روز دوشنبه ۱۴ اسفند اعلام کرد این اکتشاف، حاصل همکاری مشترک مصر و آمریکا است.

در جریان حفاری‌های باستان‌شناسان در جنوب شهر «منیا»، قسمت بالایی مجسمه بزرگ رامسس دوم، از فراعنه مهم دوران باستان، کشف شد.

باسم جهاد، رئیس تیم باستان‌شناسان مصری، در بیانیه‌ای گفت که این بلوک آهکی حدود ۳.۸ متر ارتفاع دارد و رامس دوم را در حال نشسته با تاجی مزین به مار کبرای سلطنتی نشان می‌دهد.

او در ادامه افزود که در قسمت بالای ستون پشتی مجسمه، نوشته‌هایی به خط «هیروگلیف» دیده می‌شود که از رامسس دوم، به‌عنوان یکی از قدرتمندترین فراعنه مصر، تجلیل می‌کند.

رامسس دوم که با نام «رامسس کبیر» نیز شناخته می‌شود، سومین فرعون سلسله نوزدهم مصر بود و از ۱۲۱۳ تا ۱۲۷۹ پیش از میلاد حکومت کرد.

اندازه مجسمه در ترکیب با بخش پایینی آن، که چندین دهه پیش از زیر خاک بیرون آمده بود، به حدود هفت متر می‌رسد.
شهر «الاشمونین» در ساحل غربی رود نیل، در مصر باستان به نام «خمنو» شناخته می‌شد و در دوران یونانی-رومی، پایتخت منطقه‌ای «هرموپولیس مگنا» بود.

به گفته مصطفی وزیری، رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر، پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این قسمت از مجسمه با قسمت پایینی که در سال ۱۹۳۰ توسط گونتر رودر، باستان‌شناس آلمانی، کشف شد، مطابقت دارد.

او در ادامه افزود که پس از پاکسازی و تکمیل مراحل مربوطه، این دو بخش از مجسمه کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.