افشای اختلاس ده‌ها میلیون دلاری با استفاده از «سوئیفت‌های صوری» در قرارگاه خاتم سپاه

 قرارگاه خاتم غیرمستقیم زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است. فرمانده سپاه که منصوب او است، فرمانده قرارگاه خاتم را منصوب می‌کندصدای آمریکا: یک سند به دست آمده در جریان هک قوه قضاییه که توسط گروه هکری «عدالت علی» در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته است، از پرونده فساد مالی ده‌ها میلیون دلاری از اموال عمومی در قرارگاه خاتم‌ سپاه پاسداران پرده برمی‌دارد.

بر اساس این سند، یک مقام پیشین قرارگاه خاتم‌الانبیا، از زیرمجموعه‌های اقتصادی سپاه پاسداران، با «سوءاستفاده از جایگاه» و خرید شرکت‌های ورشکسته بورسی موجب «زیان فراوان» به اموال عمومی شده و میلیون‌ها دلار را به جیب زده است.

این سند که توسط گروه هکری «عدالت علی» در اختیار بخش فارسی صدای آمریکا قرار گرفته، به تاریخ مرداد ۱۴۰۰ و با قید «خیلی محرمانه» و «فوری» شامل گزارشی با امضای «عبدالله عسگری، فرمانده قرارگاه عملیاتی ساحفاسا (سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)» خطاب به علی القاصی مهر، دادستان عمومی و انقلاب استان تهران، درباره «کلاهبرداری» میلیون‌ها دلاری در زیرمجموعه این نهاد اقتصادی سپاه است.

در این گزارش آمده است، فردی به نام «عباسعلی قاسمی با عضویت قراردادی» به عنوان «مسئول معاونت سرمایه‌گذاری قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران»، با «سوءاستفاده از موقعیت و جایگاه» خود «سهام شرکت‌های ورشکسته بورسی» را خریده و با «ارتباطات نامتعارف با شرکت‌های خارجی» قراردادهای «بی‌ضابطه» برای قرارگاه خاتم‌الانبیا منعقد کرده است.

بر اساس این گزارش، این قراردادها به علت آنچه «عدم اخذ وثیقه معتبر از شرکت‌های مذکور» عنوان شده، «ضرر و زیان فراوان مالی به بیت‌المال» را به دنبال داشته است.

در این سند چند نمونه از قراردادهای عباسعلی قاسمی از جمله «قرارداد با شرکت سیناکو امارات در سال ۱۳۸۹ به ارزش ۶۲ میلیون یورو، بدون انعقاد قرارداد» و «قرارداد با شرکت استارولد در سال ۱۳۹۰ به ارزش ۲۲ میلیون یورو، بدون انعقاد قرارداد» بدون گرفتن تضمین‌ها، و «قرارداد با شرکت جی‌پی‌جی اسپانیا در سال ۱۳۸۹ به ارزش ۳.۶ میلیون دلار» ذکر شده است.

مطابق گزارش فرمانده قرارگاه عملیاتی سازمان حفاظت اطلاعات سپاه، در قرارداد با شرکت استارولد، «شرکت مذکور با استفاده از سوئیفت‌های صوری از مجموعه قرارگاه کلاهبرداری» کرده و «شرکت‌های طرف قرارداد تاکنون به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند» و مبالغ دریافتی را بازنگردانده‌اند.

در بخش دیگری از این سند که به «قرارداد بین شرکت پترو گرین مالزی، تحت امر قرارگاه خاتم الانبیا» با «شرکت جی‌پی‌جی» برای دریافت «وام بانک خارجی هفت میلیون دلاری» به قصد «خرید شناورهای دریایی» عنوان شده، «شرکت مهد امید آرین» مبلغی به میزان «۱۲ میلیون دلار» را به عنوان «هزینه‌های بانکی و سایر» هزینه‌ها، به شرکت مالزیایی واریز کرده و آن شرکت نیز «پس از دریافت کد جابه‌جایی سه میلیون و ۶۰۰ هزار دلار به حساب شرکت جی‌پی‌جی واریز» کرده است،‌ اما تاکنون «تعهدات فی مابین انجام نشده و عملا کاری انجام نشده است.»

در این گزارش عنوان شده که قرارگاه خاتم‌الانبیا با «سهل‌انگاری در انجام وظایف قانونی» به جای پیگیری ماجرا در «محاکم قضایی»، فردی به نام دکتر «مشیت‌الله نوروزی» را به عنوان نماینده تام‌الاختیار معرفی کرده تا با شرکت‌های خارجی «مذاکره» کند، اما نتیجه آن شده که «چند صد میلیارد تومان از وجوهات قرارگاه خاتم‌الانبیا طی سنوات متعدد در اختیار شرکت‌های خارجی باقی بماند.»
مستندات قضایی افشا شده توسط گروه هکری عدالت علی که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته استبنا بر سند افشا شده، «این اقدام موجب افزوده شدن بدهی‌های بانکی قرارگاه خاتم در سیستم بانکی کشور شده و شرکت‌های ایرانی متعلق به قرارگاه خاتم‌الانبیا طرف قرارداد با شرکت‌های خارجی سیناکو و استارولد توسط بانک مرکزی ایران در لیست سیاه قرار گیرد.»

دلیل قرار گرفتن نام شرکت‌های متعلق به قرارگاه خاتم در لیست سیاه بانک مرکزی ایران در این گزارش این‌چنین عنوان شده که این شرکت‌ها برای «انعقاد قرارداد و انتقال ارز به خارج از کشور، حساب گشایش اعتباری ارزی در بانک صادرات افتتاح می‌کنند، پس از صدور سوئیفت توسط شرکت سیناکو ۶۲ میلیون یورو و شرکت استارولد ۲۲ میلیون یورو، شرکت ایرانی اقدام به رهاسازی اعتبار می‌نماید. در حالی که سوئیفت‌ها صوری بوده است.»

در این سند با اشاره به «احتمال تبانی مشیت‌الله نوروزی با شرکت‌های خارجی»، تأکید شده که «پس از قرار گرفتن موضوعات مذکور در روند پیگیری، شرکت‌های خارجی مذکور حاضر به مذاکره با قرارگاه خاتم الانبیا نیستند.»

عبدالله عسگری فرمانده قرارگاه عملیاتی سازمان حفاظت اطلاعات سپاه در این نامه از علی القاصی‌مهر دادستان عمومی و انقلاب تهران خواسته برای «کشف میزان دقیق مبالغ» مطرح در این اختلاس و همچنین «شناسایی» سایر افراد مرتبط با آن، مدارک مالی مشیت‌الله نوروزی از جمله حساب‌های بانکی او و «مرتبطین از مدیران عامل کلیه بانک‌های دولتی و خصوصی و موسسات مالی و اعتباری کشور» بررسی شود و «معاملات ارزی» او و مرتبطانش در «اداره نظارت بر موسسات پولی غیربانکی بانک مرکزی»‌ نیز استعلام شود.
مستندات قضایی افشا شده توسط گروه هکری عدالت علی که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته استقرارگاه خاتم الانبیا از سال‌های پیش تحت تحریم آمریکا قرار دارد.

گفته می‌شود قرارگاه خاتم الانبیا زیرمجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که با عنوان «قرارگاه خاتم» نیز شناخته می‌شود، یکی از چهار نهاد جمهوری اسلامی است که «بیش از نیمی از اقتصاد ایران را در اختیار خود دارند.»

«آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام، و بنیاد مستضعفان» سه نهاد دیگر از این مجموعه چهارگانه است که زیر نظر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اداره می‌شوند.

مستندات دیگری از میان مدارک افشا شده قوه قضاییه که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، نشان می‌دهد دخالت سازمان اطلاعات سپاه از رسیدگی به پرونده قتل یک وکیل دادگستری در ارتباط با پرونده فساد اقتصادی جلوگیری می‌کند و به مقامات قضایی گفته شده «متهم خط قرمز آقای طائب است.»
+48
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  فکر کنم معنی دست به سینه همان دستمال بدست باشه . منظورم دستمال یزدی ، نه چفیه فلسطینی که معنی دستمال به گردن هست
  0
  12
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  “ ده‌ها میلیون دلاری از اموال عمومی” ما توی جمهوری اسلامی چیزی بعنوان اموال عمومی نداریم. کل اموال و نوامیس توسط ٥٧ تی های نامحترم بصورت أنفال از کوروش کبیر به خمینی صغیر منتقل شده. تا باشه که با دار زدن همه اخوندا پس اش بگیریم
  0
  14
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  بی دلیل نیست که اقتصاد ایران ورشکسته و نابود شده است و ریال ایران دیگر هیچ ارزشی ندارد چون عده ای دزد و بی سواد قدرت را در دست دارند و هر کاری که می خواهند می کنند.
  0
  14
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد
  چه نگاهی میکنه، نفره اول از راست، به باسنه رهبرش، انگار رهبرم طوسی داشت😂😂
  0
  14
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان
  سپاهیان همه سگهای دست آموز خامنه ائی هستند به این دلیل هم دفعه قبل که در مورد سپاهیان افشاگری شد خودش آمد وسط میدون و گفت لجن پراکنی نکنید. چون اگر خامنه ائی نخواهد از جیب ملت استخوان جلوی سگهای هارش بندازه اون ها چه دلیلی دارند که دست به فرمانش باشند و به فرامینش عمل کنند.
  0
  10
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  ما خیلی ساده هستیم اگر فکر کنیم خامنه‌ای داره به ایران حکم فرمایی میکنه در حقیقت این سپاه هست که داره به دستور و حمایت روسیه به ایران حکومت میکنه و ضحاک علی مثل سگ کتک خورده از سپاه حساب میبره برای همین هم در مقابل چپاولگری های سپاه جرات ابراز نظر نداره که هیچ ازشون حمایت هم میکنه
  0
  7
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.