از زردچوبه‌زنان تا حنابندان؛ سنت‌های جشن‌ پیش از عروسی هندوها

ایندیپندنت فارسی: جشن‌های سه‌روزه پیش از ازدواج خانواده میلیاردر هندی میزبان ۱۵ هزار نفر از مردم محلی و بیش از سه هزار مهمان سرشناس بود. این جشن‌ها در قالب سنت‌های هندو برگزار شد تا نشانه احترام خانواده موکش آمبانی، ثروتمند‌ترین مرد آسیا، به آداب‌ورسوم کشورش باشد.

هندوستان بالاترین تنوع‌های قومی و فرهنگی را در دنیا دارد. از سنت‌های اسلامی در بخش‌های مسلمان‌نشین گرفته تا آیین‌های هندو و بودا، این سرزمین پهناور در گوناگونی فرهنگی بی‌همتا است.

مراسم ازدواج در هندوستان بی‌شباهت به خاورمیانه نیست. همانطور که در پهنه فرهنگی ایران، جشن‌های پیش از ازدواج مانند «بله‌بران»، «شیرینی خوران» «عروس دیدن»، «عقدکنان» و امثال آن داریم که در ماه‌ها و روزهای منتهی به ازدواج، به خانواده‌های عروس و داماد  فرصت می‌دهد تا دیگران را در جشن و شادی خود سهیم کنند، باورمندان به آیین هندو نیز مراسم‌های خاصی در دوران آماده شدن برای روز ازدواج دارند.

مراسم نامزدی

مراسم نامزدی، نه‌تنها در میان هندو‌ها، بلکه در سایر فرهنگ‌ها و باورمندان به ادیان دیگر نیز از مهم‌ترین مراسم‌های قبل از ازدواج به‌شمار می‌رود و معمولا مراسمی صمیمی با حضور اقوام و دوستان نزدیک عروس و داماد است. در طول این مراسم، والدین هر دو فرد در شرف ازدواج، موافقت خود را اعلام و دعای خیر بدرقه راه فرزندانشان می‌کنند. عروس و داماد نیز در این مراسم حلقه‌های نامزدی ردوبدل می‌کنند.

مراسم مهندی یا حنابندان (Mehendi)

مراسم مهندی مربوط به حنا زدن به دست و پای عروس است (در برخی از ایالت‌های هند برای داماد نیز حنا می‌گذارند). این جشن اغلب با خواندن آوازهای سنتی و نواختن آلات موسیقی سنتی مانند دولاک همراه است.

مراسم سنگیت (Sangeet)

مراسم سنگیت رویدادی با محوریت زنان خانواده و احتمالا سرگرم‌کننده‌ترین مراسم پیش از ازدواج هندوها است. بنا به سنت، مراسم سنگیت باید بخشی از مراسم نامزدی رسمی باشد، اما امروزه بیشتر جداگانه برگزار می‌شود. مراسم سنگیت پیش‌تر صرفا بخشی از مراسم ازدواج هندوهای شمال هند بود، اما این رویداد سرگرم‌کننده اینک حتی در جنوب هند نیز برگزار می‌شود.

مراسم تیلاک/ ساگان (Tilak/Sagan)

مراسم تیلاک نخستین قدم برای پیوند دو خانواده محسوب می‌شود. این مراسم فرخنده اغلب در خانه پدر داماد برگزار می‌شود و اعضای مرد خانواده عروس برای گذاشتن «کومکوم» (Kumkum) یا سرخال بر پیشانی او در آن حضور می‌یابند. در نقاط مختلف هند نسخه‌های متفاوتی از مراسم تیلک اجرا می‌شود، اما موسیقی و رقص همواره بخش عمده‌ آن است. این مراسم نماد پذیرش داماد در خانواده عروس است.

مراسم هالدی (زردچوبه زنان) برای مقابله با چشم‌زخم

یکی از سرگرم‌کننده‌ترین رویدادهای ازدواج هندی، مراسم زردچوبه زنان است. در این مراسم، پیش روز ازدواج یا صبح آن، روی بدن عروس و داماد خمیر زردچوبه می‌مالند. مراسم هالدی ارتباط مستقیمی با آرایش عروس و داماد دارد. باور عمومی بر این است که رنگ زرد خوش‌یمن است و شر را دفع می‌کند.

این‌ نمونه‌ها صرفا بخشی از مراسم‌های سنتی پیش از ازدواج آیین هندو است. بسته به محل زندگی، جشن‌های دیگری هم ممکن است رایج باشد. هزینه بالا و علاقه به برگزاری مراسم ساده‌تر، باعث شده است که کمتر خانواده‌ای در هند این روزها به تمام سنت‌های باستانی و فرهنگی عمل کند. اما این مسائل برای خانواده آنانت آمبانی و نامزدش، رادیکا مرچنت، مطرح نبوده است و پیش‌بینی می‌شود که با توجه به مراسم باشکوه پیش از ازدواج این دو، شاهد یکی از به‌یادماندنی‌ترین جشن‌‌های ازدواج دهه‌های گذشته در هند باشیم.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.