پلیس اسرائیل با یهودی‌های افراطی که نمی‌خواهند به خدمت سربازی بروند چگونه برخورد می‌کند؟

یورونیوز: پلیس اسرائیل روز دوشنبه ۴ مارس، یهودی‌های افراطی ارتدوکس را که در مقابل یک مرکز سربازی‌گیری در اورشلیم (بیت‌المقدس) تظاهرات می‌کردند و بست نشسته بودند، به زور پراکند.

این یهودیان افراطی به پیش‌نویس قانون جدیدی معترض هستند که اگر تصویب شود به معافیت آنها از خدمت سربازی نقطه پایانی خواهد گذاشت.

دادگاه عالی اسرائیل هفته گذشته استدلال‌هایی را استماع کرد که یهودیان افراطی ارتدوکس ملزم به خدمت سربازی در ارتش اسرائیل می‌دانست، آن‌ هم در بحبوحه جنگ تقریباً پنج ماهه در غزه که ارتش را تحت فشار قرار داده است.

خدمت سربازی برای مردان یهودی اجباری است، اما نه برای یهودیان افراطی ارتدوکس که از لابی قدرتمندی نیز برخوردارند. این گروه از مردان یهودی معافیت‌هایی را برای اجتماع خود کسب کرده‌اند تا بتوانند تمام وقت در حوزه‌های علمیه تحصیل کنند و مشغول امور دین باشند.

چنین معافیتی خشم و نارضایتی گسترده اکثریت سکولار در اسرائیل را برانگیخته است، به ویژه آن که ارتش اخیراً اعلام کرده که ممکن است دوره خدمت اجباری بیشتر شود و سربازان وظیفه ذخیره بیش از پیش به خدمت فرا خوانده شوند.

دولت موظف است پیش‌نویس قانون جدید را در ماه‌های آینده ارائه کند.

احزاب افراطی ارتدوکس که در دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نقشی کلیدی دارند امیدوارند تا نظام فعلی معافیت از سربازی یهودیان افراطی کمافی‌السابق ادامه یابد.

اما مخالفان، خصوصا جنبش اعتراضی توده‌ای علیه اصلاحات قضایی نتانیاهو می‌گویند چنین معافیتی ناعادلانه است و باید پایان یابد.
+35
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل

  خیلی شبیه ملاها و آقازاده های مفتخور شیعه هستند. هردو از یک آخور تغذیه میکنند
  5
  67
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ako kermanshah - میدلزبرو، انگلستان

  پس توی اسراییل انگل و مفت خور هم پیدا میشه، فکر کردم فقط در ایران خودمان زالو وجود داره.
  1
  59
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  ارتش اسرائیل تقریباً ۱۷۶۵۰۰ سرباز فعال و ۴۶۵۰۰۰ نیروی ذخیره اضافی دارد. دیگر چه نیازی به این یهودیان ارتودوکس دارد که به ارتش اسراییل بپیوندند؟
  39
  10
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین

  یکی‌ از همسایه‌های من، که زوجی هستند ۶۰ - ۶۵ ساله، روس یهودی می‌باشند، که تا دو سال پیش (قبل از شروع این کارزار میان اکراین و روسیه)، سالی‌ یک‌بار از خارکف می‌رفتند اورشلیم برای زیارت "دیوار ندبه" - (در زبان روسی به آن می‌گویند "دیوار گریه ~ دیوار مویه"). ایشان تعریف می‌کرد که در اسرائیل، خدمت سربازی هم برای پسرها و هم برای دخترها (پس از اتمام دوران مدرسه متوسطه) اجباری می‌باشد، که جوانان ۱۸-ساله از هر دو جنس مذکر و مونث، باید سه سال خدمت سربازی بگذرانند، که در این ۳۶ ماه، دولت هرماه به حساب بانکی که برای هر سرباز افتتاح می‌کند، پول ماهیانه واریز می‌کند (که اما سرباز حق برداشت از حساب را ندارد)، آن‌گاه پس از اتمام خدمت سربازی، حق برداشت پیدا می‌کند، که اگر آن شخص بخواهد وارد دانشگاه شود، با این پول جمع‌شده، می‌تواند شهریه‌ی کامل دوران دانشگاه خود را پرداخت کند، - اگر هم نخواهد تحصیل عالیه انجام دهد، آن‌گاه حق برداشت و خرج کردن آن پول را دارد، که از جهت مقدار و ارزش مالی‌ آن پول جمع‌شده، جوان سربازی‌رفته‌ای که حال ۲۱ - ۲۲ سال دارد، می‌‌تواند برای خود یک آپارتمان متوسط بخرد.
  1
  28
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  212-Hamid - تورنتو، کانادا
  جالبه اونایی که مخالف جنگنو نمیرن سربازی افراطی هستن، ولی اونایی کهمیرن و زن وبچه میکشن و بهش افتخارم میکنن افراطی حساب نمیشن
  16
  14
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  صدای خسته - بروج، بلژیک
  خاخامها و افراطیون اسرائیل دقیقا مسلک آخوندهای ما رو دارند. برای آنها مهم نیست که چه بلایی سر کشورشان بیاد .مهم خودشون و شکمشون و زیر‌شکمشونه.و همین‌ها باعث نابودی اسرائیل خواهند شد .
  5
  12
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این ها مثل طلبه های ما تن لش و مفتخور هستند
  2
  21
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Sam1977 - دمشق، سوریه
  دقیقا مثل کمیته سربازگیری ایران،،، ولی چون اینها اسراییلی هستند حق دارند یک ... هم از پیترزبورگ نظر میدن
  3
  7
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران
  ادیان ابراهیمی یعنی سه دین یهودی و مسیحیت و اسلام برمی گرده به نظریه ابی اکسی . اکس و اسید زیاد میزده . حتا دعوای فلسطینی و اسراییلی هم دعوای پسرعموها با همه که یکی به اونیکی میگه چون شما از پسر صیغه ایه ابراهیم هستین ولی ما از زن عقد دایم پس ماها برتریم و زمین و همه چی مال ماست ! اسلام و شیعه هم که دیگه هرچی داره از یهود گرفته از چادر مشکی شیعه بگیر که دقیقا همون چادره که امروز تو تلاویو میپوشن ( بزنین یوتیوب و نگاه کنین شاخ درمیارین ) که زنازاده های چادری تو کشور ما به دروغ میگن چادر از حضرت زینب مونده . و یا کلا با اصوات خوندن قران دقیقا همون اصواتیه که یهودی ها میخونن . بالطبع آخوندهاشونم عین هم ..خلن . تازه یهودی چون قدیمی تره خیلی احمق تره . ولی همه تخم و ترکه یه پیامبر به نام ابراهیم هستن از 124 هزار پیامبر با انواع دین ها و خداها و حتی پیامبرهای بی خدا مثل بودا . این یدونه ابی اکسی الان یه تنه تر زده به کل دنیا و بقیه اش رو هم که میبینیم .
  2
  4
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ادم عقب افتاده همه جا عقب افتاده است. چه مسلمان یا یهودی و یا چپول. یکی مخش در ۱۴۰۰ سال قفل شده و دیگری در ۲۰۰۰ و یا ۶۰۰۰ سال قبل. همگی عقب افتاده و از خود متشکر و بشدت متوقع و تنبل. باید توی سرشان زد تا دست از تن لش بازی بردارند
  1
  6
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.