قدردانی خامنه‌ای از مردم در انتخاباتی با کمترین میزان مشارکت: حضورتان حماسه آمیز بود

ایران وایر: «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی، از «ملت ایران» به‌خاطر حضورشان در پای «صندوق های رای» تشکر و ادعا کرد که «هم یک وظیفه‌ اجتماعی و تمدنی را ملت ایران با این حضور انجام دادند، هم یک جهاد انجام دادند.»

علی خامنه‌ای درحالی از «حضور مردم پای صندوق‌های رای تشکر کرد، که براساس آمار ارائه شده توسط وزیر کشور، «درصد مشارکت در انتخابات ۱۱اسفند ۴۱ درصد بوده است، تنها ۲۵ میلیون نفر از واجدین شرایط مشارکت در انتخابات به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.»

اگرچه آمارهای ارائه شده توسط وزارت کشور توسط کارشناسان زیر سوال رفته است و به گفته ناظران و تحلیلگران، این دوره از انتخابات از «کم‌رونق‌ترین» دوره‌ها در طول عمر جمهوری اسلامی ایران بوده و با مشارکت پایینی در سطح کشور همراه شده است.

پیام تبریک و تشکر رهبر جمهوری اسلامی چهار روز پس از پایان انتخابات و هم‌زمان با روز درختکاری منتشر شده است؛ درحالی‌که در ادوار پیشین انتخابات، او معمولا بلافاصله پس از پایان رای گیری پیام خود را منتشر می‌کرد.

خامنه‌ای در ادامه گفته است: «می‌گوییم جهاد؛ چرا؟ چون در مقابل تبلیغات دشمنان بود. حدود یک سال تقریبا، دشمنان ملت ایران، دشمنان ایران اسلامی، دشمنان جمهوری اسلامی از اطراف دنیا تلاش کردند که مردم را منصرف کنند از انتخابات و انتخابات را از رونق بیندازند.»

او افزوده است: «مردم با حضور خودشان در پای صندوق ها، در مواجهه‌ با این حرکت دشمنان، یک حرکت بزرگ و حماسه‌آمیزی را انجام دادند، بنابراین این یک جهاد بود.»

هم‌زمان ​​ روزنامه اصلاح‌طلب «هم‌میهن»، در رابطه با کاهش میزان مشارکت مردم در انتخابات نوشت: «بخش قابل توجهی از مردم پای صندوق نیامدند. بدنه رای‌دهندگان به گونه‌ای ریزش کرد که تقریبا به هواداران سنتی رسید.»

اما سایت اصولگرا «الف»، کاهش مشارکت در انتخابات مجلس را به گونه‌ای دیگر علت یابی کرد و نوشت: «برخلاف آن تفاسیری که برخی تحلیلگران مطرح کرده و ریشه کاهش مشارکت در انتخابات را مسائلی چون عدم آزادی‌های سیاسی و اجتماعی عنوان می‌کنند، عمده دلیل تداوم مشارکت پایین، فشار معیشتی به مستضعفین و دل‌چرکینی آنان نسبت به وضعیت موجود است.
+8
رأی دهید
-114

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  کیخسرو - کلن ، آلمان

  حتی یه زن بدکاره که تو خونه های عفاف کار می‌کنه، در بعضی موارد شرم و حیا داره! از آخوند سفاک، وقیح تر و پررو تر تو دنیا زاده نشده. این ضحاک دوم یعنی الان با باور تمام اینو گفت دیگه؟
  9
  106
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  حضورتان حماسه آمیز بود ، نه ! عدم حضورتان سوزش آمیز بود ! بهمین خاطر ، منتظر باشید تا انتقام این عدم مشارکت رو همانند ، عدم اجازه ورود واکسنهای تأئید شده در زمان کرونا رو که منجر به کشته شدن چند صدهزار نفر شد ، ازتون بگیرم !! کینه شتری مفعول زبانزد و معروفه ، فقط بخیر بگذره !!
  8
  57
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  خمره ادم ها را پررو میکند
  4
  44
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا

  بچه پرروه دیگه کاریش نمیشه کرد، تو ایران همه می دونن لقب بچه پررو رو بکی می دن. این نشون می ده که در دوران نوجوانی وجوانی در حمام منصوری خوب تربیتش کردن. 😜
  6
  44
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  خدا لعنتت کنه خامنه ای که آبروی دینداران واقعی رو بردی.
  3
  46
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا

  بچه پر رو نبودی که نمی تونستی با کمال بی عرضگی و بی لیاقتی و بی کفایتی ۴۵ سال حکومت کنی
  1
  43
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  تو حمام منصوری براش خوندند: امشب که دولا بشی صبح آیت الله میشی :) همین دولا شده که شرم و حیا براش نمونده.
  4
  19
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  babak iran5i - تهران، ایران
  پروئی آخوندک و همپالگی هایش به اندازه ای هست اگر یک نفر رای داده بود از 60 ملیون نفر همین چرندیات را میگفت آخه بیشعور 15 در صد باید خفه خون میگرفتی چقدر پر روی بی شرمی
  8
  13
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  babak iran5i - تهران، ایران
  کیخسرو - کلن ، آلمان
  اصلا قیافه هیکل نجسش بوی تعفن میده چون ادرارش را نمیتوادن کنترل کند .بخودش گلاب مپاشونه تا بوی تعفن بمشام بیضه مالاش نرسه
  4
  9
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  این مفعول با این حرف دقیقا میخواد نشون بده که پشیزی برای مردم و مشارکت و یا عدم مشارکت اشون ارزش قائل نیست. وگرنه خودش از همه بهتر میدونه مردم چه تودهنی بهش زدن.
  4
  10
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  golaleh - زاگرس، افغانستان
  ای مادر قهوه خرفت! 
  3
  9
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.