حزب کمونیست‌های روسیه خواستار تحقیق در مورد دخالت احتمالی غرب در مرگ استالین شد

 استالینصدای آمریکا: خبرگزاری روسی «ریا» روز سه شنبه ۱۵ اسفند گزارش داد که حزب کمونیست‌های روسیه از سرویس امنیتی (اف اس بی) و دادستانی این کشور خواسته است تا در مورد «دخالت احتمالی سرویس های اطلاعاتی غربی در مرگ جوزف استالین، رهبر شوروی، در سال ۱۹۵۳ میلادی تحقیق کنند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی مالینکویچ، دبیر کل حزب کمونیست‌های روسیه، گفت: «حزب به دادستانی کل و سرویس امنیتی فدراسیون روسیه درخواست داده است تا احتمال دخالت سرویس‌های اطلاعاتی غربی در مرگ جوزف ویساریونوویچ استالین را بررسی کنند.»

تاکنون از پاسخ این دستگاه ها به درخواست این حزب که در سالروز مرگ استالین رسانه ای شد، خبری منتشر نشده است.

حزب کمونیست‌های روسیه در سال ۲۰۱۲ میلادی از خزب کمونیست روسیه منشعب شد

استالین از سال ۱۹۲۴ تا زمان مرگ در روز پنجم مارس ۱۹۵۳ میلادی، رهبری اتحاد شوروی سابق را در دست داشت. او در هنگام مرگ ۷۱ ساله بود.

دوره رهبری او با سرکوب مخالفان و همکاران سابقش در حزب کمونیست مانند تروتسکی، بوخارین، زینوویف و کامنف و نیز تصفیه ارتش سرخ از فرماندهانی مانند توخاچفسکی همراه بود.

در این دوره همچنین بر اساس برآوردهای بسیار محافظه کارانه، حدود ۴ میلیون تن به دلایل سیاسی بازداشت شدند، ۷۸۶ هزار تن اعدام شدند، ۴۴ هزار تن، از جمله اکثر همکارانش به دستور استالین تیرباران شدند و در کل، سرکوب های دوره حکومتش بر زندگی حدود ۱۷ میلیون تن تاثیر گذاشت.
+0
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.