واکنش‌ها به سیل در سیستان و بلوچستان؛ شاهزاده رضا پهلوی: ملت ایران جز یکدیگر یاوری ندارند

 سیل در منطقه دشتیاری استان سیستان و بلوچستانصدای آمریکا: در پی وقوع سیل در برخی مناطق استان سیستان و بلوچستان و آسیب گسترده به زندگی شهروندان، شماری از چهره‌های سرشناس و مخالف جمهوری اسلامی خواهان توجه ایرانیان به آسیب‌دیدگان شدند.

شاهزاده رضا پهلوی روز دوشنبه ۱۴ اسفند با انتشار ویدئویی که نشان‌دهنده بخشی از آسیب وارده به زندگی شهروندان در مناطقی از استان سیستان و بلوچستان در پی «بارش‌های مداوم و سیل‌آسا» بود، با اشاره به «سرریز شدن دست‌کم چهار سد» تأکید کرد که به دلیل «نبود مدیریت بحران، مردم چندین شهرستان در جنوب استان سیستان و بلوچستان قربانی سیل شده‌اند، و فاجعه‌ای انسانی به‌ویژه در شهرستان دشتیاری رخ داده است.»

او در این پیام که در پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده، با بیان این که بر اثر این سیل، «صدها روستا، که اغلب از مناطق محروم‌تر و فقیرتر سیستان و بلوچستان هستند و از امکانات خیلی ضعیفی برخوردارند، زیر آب رفته‌اند»، افزود: «جاده‌ها، پل‌ها و زیرساخت‌های برق و آب آشامیدنی سالم از بین رفته‌ و محصولات کشاورزی و دام‌های مردم سیل‌زده و خانه‌های گلی‌شان نابود شده است.»

به گفته شاهزاده رضا پهلوی، «با وجود الگوی تکراری سیل در ایران، واکنش رژیم جمهوری اسلامی به این بحران در سیستان و بلوچستان، هم‌چون بحران‌های مشابه دیگر، ترکیبی از بی‌اعتنایی، و ناکارآمدی و بی‌کفایتی ذاتی این رژیم بوده؛ به طوری که حتی از دادن سوخت به خودروهای شخصی که کمک‌های مردمی را به مناطق سیل‌زده می‌بردند خودداری کرده است.»

او با تأکید بر این که «ما ملت ایران جز یکدیگر یار و یاوری نداریم»، خواستار آن شد که در این شرایط ایرانیان «به هر طریق ممکن به مردم سیل‌زده در دشتیاری و دیگر نقاط سیستان و بلوچستان کمک کنند.» مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، نیز با بیان این که «وضعیت در بلوچستان اضطراری است» گفت: «سیل چندین روز است که کل بخش جنوبی استان سیستان و بلوچستان را گرفته است. این منطقه از این استان بخشی است که خاصه بلوچ‌ها در آن زندگی‌ می‌کنند. بیشترین آسیب را مناطقی چون قصر قند و دشتیاری از این سیل خورده‌اند. دو هزار روستا از این سیل آسیب دیده‌اند. این یک فاجعه انسانی است.»

به گفته او، «بلوچستان در تمام مدت زیر ضرب سرکوب عظیم دستگاه امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی بوده است. بی‌شناسنامگی، فقر سازماندهی شده مردم، جلوگیری نظام وحشت و سرکوب از پدیداری مقاومت بلوچستان همه سیاست‌هایی بوده‌اند که خاصه در انقلاب زن زندگی آزادی به واسطه دیده شدن مقاومت عظیم بلوچ‌ها بالاخره تبدیل به موضوع‌های اجتماعی و سیاسی همه ما شدند.»

مسیح علینژاد با تأکید بر این که «به روشنی می‌توان دید که جمهوری اسلامی هیچ علاقه‌ای به اکوسیستم این منطقه ندارد»، گفت: «گویی ابتدایی‌ترین نشانه‌های حیات را قرار است غارت کنند و از این مردم بگیرند. جمهوری اسلامی در زمینه کمک‌رسانی‌ها به منطقه در شرایطی که وضعیت کشت و کار به کلی در حال زیر آب و سیل رفتن است، چیزی فراتر از بی‌کفایت است.»

او با بیان این که «نظام وحشت به طور عامدانه از کمک‌رسانی‌های جدی مردمی جلوگیری می‌کند»، خواستار «اطلاع‌رسانی از وضعیت انسان بلوچ و حیات برهنه‌اش» شد و گفت که جمهوری اسلامی «نمی‌گذارد که متخصصان بلایای محیط زیستی در کشور خصوصا در مناطق پیرامونی فعالیت کنند» و «از منابع مردمی شرکت نفت در این روزها از سوخت‌دهی به امدادگران مردمی خود‌داری کرده» و اجازه نداده متخصصان «مانع از پیشروی بیماری‌های شدید در اندام‌ها و ارگان‌های جنسی زنان و جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی بشوند.» علی کریمی، چهره شاخص فوتبال ایران و از مخالفان جمهوری اسلامی، نیز در پیامی تأکید کرد: «از داخل و خارج از ایران، به فکر هموطنانمان در سیستان و بلوچستان باشیم.»
پیام علی کریمی درباره سیل سیستان و بلوچستانرسول خادم، قهرمان پیشین کُشتی جهان و المپیک، با انتشار ویدئویی از وضعیت آسیب‌دیدگان سیل در استان سیستان و بلوچستان، در حساب اینستاگرام خود نوشت: «دیدن بی پناهی مردمی که با موی و ریش سپید، نمی‌دانستند با خانه آسیب‌دیده خود و سرمای پس از سیل چه کنند، تلخ بود!»

او اضافه کرد: «ولی تلخ‌تر از بی‌پناهی و درماندگی کودکان و مادرانی که لب جاده برای دریافت کمک به دنبال ماشین‌ها می‌دویدند، نبود!»
همچنین، گوهر عشقی، مادر دادخواه ستار بهشتی کارگر و وبلاگ‌نویس معترض کشته شده در بازداشت، در پیام ویدئویی کوتاهی خطاب به مردم سیستان و بلوچستان، تأکید کرد: «ما در کنار شما هستیم، از هم جدا نیستیم.»

مادر ستار بهشتی نیز در پیام دیگری درباره سیل در سیستان و بلوچستان، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ما از رژیم فاسد که ثروت ملت را برای جنایتکاران و‌ مزدوران داخلی و خارجی‌اش جهت غارت و سرکوب هزینه می‌کند، هیچ توقعی نداریم، ما به جز خودمان هم هیچ یاوری نداریم.»

او با تأکید بر این که «ما وظیفه داریم در کنار هم باشیم و در کنار هم بمانیم»، خواهان آن شد که «هر آنکس که توانایی یاری‌رسانی به مناطق سیل‌زده را دارد، از ارائه کمک دریغ نکند» و افزود: «یقین دارم که این دوران سیاه به زودی به پایان خواهد رسید.» در حالی که مردم مناطقی از استان سیستان و بلوچستان در سیل گرفتار مانده‌اند، منابع خبری از برخورد نهادهای اطلاعاتی در پلیس راه زاهدان با مولوی عبدالحمید و خانواده او خبر دادند و نوشتند که مقامات از بازدید آنها از مناطق سیل زده دشتیاری در چابهار جلوگیری کرده‌اند.

یک هفته پس از آغاز بارندگی‌های شدید و بروز سیل در استان سیستان‌ و بلوچستان، بر پایه تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده همچنان مناطق گسترده‌ای از این استان درگیر سیلاب، انسداد راه‌ها و نرسیدن امکانات اولیه امدادی است.

بر اساس گزارش‌ها، سیلاب در ۱۶ شهرستان و نزدیک به دو هزار روستا جریان دارد.
+42
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  خدایگان جان , آیا زمان پدر و پدربزرگتان بهتر از این بود ؟ چند هزار نفر زمان پدر بزرگتان تو این منطقه سلاخی شدند ؟ اقلا یک یاداوری میفرمودید .
  19
  17
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  مصدق روحت شاد - تهران، ایران
  فعلا کاری به خدمت یا خیانت پالانی ها ندارم. ولی چرا بین هزاران فعال سیاسی ایرانی فقط شاخزاده رضا پالانی باید از این رانت حمایتی رسانه های غربی برخوردار باشه؟ این مشکوک نیست؟
  22
  17
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  ۱-خانم ها وآقایان؛فلاکت ورنج ریشه اش اززمانهای دوردراین مناطق جوش خورده است.چه درزمان گذشته وچه حال؛این مردم باخوشبختی وارزش های انسانی بیگانه بوده اند.درزمان پهلوی وقتیکه شاه یا خانواده اش قدم دراین مناطق میگذاشت.چاله وچوله ها را فوری پرمیکردند؛مسیرراآبپاشی میکردند.کور وگداها درصف می ایستادند تا نامه خودرا برای کمک به رجال بدهند.مارا دردبستان برای قدم رو وجاویدشاه برای ۴آبان آموزش می دادند.دربلوچستان چاپلوسان وخوانین نورچشمی های درباربودند. درگذشته درباری بود حالا هم بیت رهبری وجوددارد!شورای نگهبان زیرنظرساواک بود،که فقط خوانین حق کاندیداتوری داشتند.
  3
  16
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  ۲-شما درتاریخ گذشته سیستان وبلوچستان یک نماینده مجلس(انتصابی) را پیدا نمیکنیدکه خان یا فئودال نباشد.حالا هم چون گذشته نماینده باید اززیرنظرجنتی بگذرد!درهمان عصری که فقردرمناطق محرومی چون سیستان وبلوچستان بیداد میکرد؛کاخهایی چون کاخ شمس؛مروارید،سعدآباد وغیره ازتلویزیون سیاه وسفید(البته همه نداشتند)پخش میشد.جشن های ۲۵۰۰ساله باآن همه ریخت وپاش چشمها راخیره میکرد.ولی همزمان بلوچها درکشورهای عربی منطقه ساربانی وباغبانی وکارگری میکردند وآواره بودند،دربهترین حالت بعداز۴-۵ سال میتوانستند حدااکثر برای یکماه به پیش خانواده خودبیایند.الان هم بلوچهای نسل چندمی دراین کشورها به همان شغل پدران خود ادامه میدهند.درزمان گذشته تحقیرمذهبی چون شیعه وسنی نبود،ولی حالا همان فقرباشدت بیشتر با چاشنی مذهبی ادامه دارد.خلاصه بگویم نه گذشته برای این مردم گلستان بودنه حالا بوستان.جانتان جور.
  3
  16
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  اینا همش برای اینه که پانفارسهای هندی نژاد به قول خودشون عاریایی به قول هندیا هاریانا به خواست غرب دو حکومت دست نشانده و خائن اخیر رو دست گرفتن و به صغیر و کبیر رحم نمیکنن و مطلقا تمامیت خواه و خودخواه و متوهم هستن و سالهاست دنبال پاکسازی نژادی و فرهنگی و زبانی ایران هستن. فاشیست ترین جماعتی که دیدم و شنیدم اینان. با چیز دیگران هم میخوان داماد بشن.
  6
  5
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  antifascism - تهران، ایران
  مردک بی ریشه اگر با فارس مشکل داری گورت و گم کن و برو تو سایت مغلها یا ....راه راه . تو را چه به ایران. فارس.ایران یعنی قوم پارس و زبان پارسی.
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  بی ریشه اجداد کولی هندی شما عاریایی ها هستن....جغرافیای ایران منشا پیدایش ملت کهن تورکه پس ... نکن کرد خود فروخته به فارسها. هر خری گفته ایران یعنی پارس قطعا ....مغزش از کار افتاده. فارسها 30درصد ایرانن.
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  باز داستان گله کهنه تورک و قر قر فژ فر و نعل آهنی تورکی و خورجین مغلی. دوای تو چین و دمپایی شدن است. تنها چیزی که از تو باقی میمونه ۲ جفت نعل و۱۶ عدد میخ است
  0
  1
  جمعه ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.