آیا دربی برگشت پرسپولیس و استقلال با حضور داوران زن برگزار می‌شود؟

 یورونیوز: مسابقه برگشت دو تیم پرسپولیس و استقلال در چارچوب رقابت‌های لیگ برتر کمتر از ۱۰ روز دیگر در استادیوم آزادی برگزار خواهد شد و حالا برخی رسانه‌ها در ایران از احتمال حضور داوران زن در این مسابقه حساس خبر داده‌اند.

دیدار تیم‌های پرسپولیس و استقلال بر اساس اعلام کمیته داوران قرار است دومین مسابقه فصل در لیگ برتر ایران باشد که با استفاده از تکنولوژی VAR یا کمک‌داور ویدیویی برگزار خواهد شد. در مسابقه رفت دو تیم هم این فناوری مورد استفاده قرار گرفت و با توجه به این که تنها موعود بنیادی فر در میان داوران ایرانی دوره‌های مربوط به استفاده از این فناوری را دیده بود، به عنوان داور وسط انتخاب و معرفی شد. همچنین برای کمک داوران ویدیویی هم یک تیم از کشور عراق به ایران آمدند که تصمیمات آنها در طول مسابقه انتقادات بسیاری را به همراه داشت.

از جمله مهم‌ترین اشتباهات کمک داوران ویدیویی در مسابقه رفت، عدم اطلاع به داور برای بررسی صحنه خطای خطرناک امید حامدی فر بازیکنان استقلال روی بازیکن پرسپولیس بود که به اعتقاد کارشناسان داوری، باید با کارت قرمز بنیادی فر مواجه می‌شد.

حالا اما با گذشت چندین ماه از زمان برگزاری دیدار رفت چند داور دیگر ایرانی هم توانسته‌اند با سپری کردن دوره‌های لازم، لایسنس داوری تحت VAR را از کنفدراسیون فوتبال آسیا دریافت کنند و در نتیجه دیگر مانند دیدار رفت، موعود بنیادی فر تنها گزینه نخواهد بود. ضمن اینکه در این میان نام دو داور زن هم دیده می‌شوند.

ضمن این که پایگاه خبری ورزش ۳ نوشته است که بنیادی فر تنها داور مرد ایرانی است که علاوه بر سپری کردن دوره وار در زمین، دوره حضور در اتاق وار را هم دریافت کرده است. علاوه بر او مهسا قربانی و مهناز ذکایی توانسته‌اند مجوزهای لازم در زمینه قضاوت با تکنولوژی VAR را کسب کنند. در نتیجه و با توجه به این که حضور چند داور در اتاق کمک داوران ویدیویی ضروری است، در صورتی که فدراسیون فوتبال ایران بخواهد از تیمی تماما ایرانی برای قضاوت در دربی برگشت پرسپولیس و استقلال استفاده کند، ممکن است یک زن نیز در کوبل داوری این مسابقه مشاهده شوند که این نخستین تجربه حضور زنان در قضاوت فوتبال مردان در ایران خواهد بود.

خانم قربانی در خصوص احتمال حضور در دربی پایتخت به رسانه‌های داخل ایران گفته است: «من و خانم ذکایی این مدرک را کسب کرده‌ایم و اگر کمیته داوران تصمیم بگیرد در دربی از ما استفاده کند، به کوبل داوری کمک خواهیم کرد.» او همچنین در خصوص تجربه لازم برای حضور در چنین مسابقه‌ای اضافه کرده است: «تفکیک جنسیتی معنایی ندارد. من و خانم ذکایی دانش و توانایی قضاوت را داریم و اگر همت کمیته داوران باشد و چنین تصمیمی بگیرند، بهترین تصمیمات را در دربی خواهیم گرفت.»

خداداد افشاریان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال ایران در گفتگو با رسانه‌ها این خبر را تایید یا تکذیب نکرده و گفته است: «احتمال هر چیزی وجود دارد. دفعه پیش داوران اتاق وار بی‌تجربه بودند و چندان قوی عمل نکردند و ما در این زمینه دچار مشکل شدیم. این بار نیاز است که ما با وسواس بیشتری داوران اتاق وار را انتخاب کنیم اما ما هنوز تصمیم نگرفته‌ایم. باز هم تکرار می‌کنم؛ احتمال هرچیزی وجود دارد.»
+0
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.