کارت آبی در فوتبال حرفه‌ای؛ جیانی اینفانتینو مخالفت کرد

یورونیوز: پیش از جلسه سالانه هیئت مدیره قانون‌گذاری فوتبال در روز شنبه، جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا اعلام کرد که هیچ کارت آبی در فوتبال نشان داده نخواهد شد.

هیئت مدیره قانون‌گذاری فوتبال که با نام IFAB شناخته می‌شود، در این جلسه آزمایش «سین-بین» [ اخراج موقت یا همان کارت آبی] را در بازی‌های گروه‌های پایه و جوانان تمدید کرد. اما فراتر از آن، ایده‌ای که یک ماه پیش مطرح شد تا کارت‌های آبی را کنار کارت‌های قرمز و زرد داوران اضافه کند تا بازیکنان را برای چند دقیقه از زمین خارج کند، کنار گذاشته شد.

اینفانتینو در ویدئویی که یکشنبه شب در حساب اینستاگرام خود منتشر کرد گفت: «بگذارید واضح بگویم، هیچ کارت آبی در سطح حرفه‌ای استفاده نخواهد شد.»

اینفانتینو در حالی که روز جمعه با تاخیر به هتلی کنار دریاچه رسید که میزبان این جلسه در نزدیکی گلاسکو، اسکاتلند بود، گفت: «این موضوعی است که برای ما وجود خارجی ندارد و فیفا کاملاً مخالف کارت‌های آبی است.»

اینفانتینو روز شنبه در کنفرانس خبری پس از جلسه شرکت نکرد و از زمان انتخاب نامزدهای مورد علاقه فیفا برای جام جهانی مردان در سال ۲۰۳۰ و ۲۰۳۴ (پنج ماه پیش)، در هیچ رویداد رسمی رسانه ای به سوالات پاسخ نداده است.

تصمیمات دیگر روز شنبه شامل به روز رسانی قوانین فوتبال برای اجازه دادن به برگزار کنندگان مسابقات برای تایید تیم‌ها در انجام تعویض‌های اضافی در صورت مشکوک شدن به ضربه مغزی یک بازیکن بود. اتحادیه‌های بازیکنان به طور مداوم با درخواست تعویض‌های موقت که به یک بازیکن مصدوم اجازه می‌دهد پس از ارزیابی به زمین بازگردد، مخالفت کرده‌ است.

پروتکل «سین‌-بین» در فصل ۱۹-۲۰۲۰ در فوتبال پایه معرفی شد تا سعی کند درگیری‌ها را کاهش و بازی جوانمردانه را افزایش دهد.

ایده کارت آبی با مخالفت گسترده مواجه شد. از جمله این مخالفان مربیان لیگ برتر انگلیس بودند که معتقدند تیم‌ها در صورت اخراج ۱۰ دقیقه ای یک بازیکن، از تاکتیک‌های دفاعی و منفی استفاده خواهند کرد.

هیئت مدیره IFAB در تمدید آزمایش «سین-بین» اعلام کرد که «هرگونه کاربرد گسترده‌تر احتمالی تنها پس از بررسی تأثیر این تغییرات در نظر گرفته خواهد شد.»

برای بهبود رفتار بازیکنان، هیئت مدیره با آزمایشاتی در مسابقات حرفه‌ای «پایین‌تر از دو رده برتر» موافقت کرد تا فقط کاپیتان‌ها بتوانند به داور نزدیک شوند.

مارک بولینگهام، مدیر اجرایی فدراسیون فوتبال انگلیس گفت: «بسیار بهتر است که این کار را به دور از فشار دوربین‌ها و هواداران انجام دهید.»

هیئت مدیره IFAB از مقامات فیفا و چهار فدراسیون فوتبال بریتانیا تشکیل شده است. فیفا دارای چهار رای و فدراسیون‌های انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز هر کدام یک رای دارند. تصویب یک پیشنهاد نیازمند شش رای است.

این هیئت مدیره همچنین آزمایش‌هایی را تمدید کرد که به داوران اجازه می‌دهد پس از بازبینی ویدیویی، تصمیم خود را توضیح دهند. فیفا سال گذشته به داوران اجازه داد تا دلایل خود را در جام جهانی زنان به صورت مستقیم اعلام کنند و در مسابقات المپیک پاریس که از ۲۴ ژوئیه آغاز می‌شود، این کار را دوباره انجام خواهد داد.

ایان مکسول، مدیر اجرایی فدراسیون اسکاتلند گفت: «این مهم است که ما ارتباطات درون استادیوم را بهبود بخشیم. گاهی اوقات شرایط کاملاً ایده آل نیست.»

IFAB موافقت کرد که مسابقاتی که می‌خواهند به داوران اجازه دهند تا تصمیمات خود را به صورت مستقیم اعلام کنند، باید از هیئت مدیره مجوز بگیرند و «باید متعهد به پیروی از دستورالعمل‌های داوری و فناوری فیفا باشند.»
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.