مسکو: فایل صوتی لو رفته نشان می‌دهد که آلمان قصد حمله نظامی به روسیه را داشته است

یورونیوز:  وزیر دفاع آلمان در اولین اظهارنظر خود پس از انتشار فایل صوتی از نشست مقامات ارشد نظامی آلمان، روسیه را به انجام «جنگ اطلاعاتی» با هدف ایجاد تفرقه در کشورش متهم کرد.

کاخ کرملین روز دوشنبه ۴ مارس (۱۴ اسفند) گفت فایل صوتی لو رفته از گفتگوی افسران عالی‌رتبه آلمانی نشان می‌دهد که نیروهای مسلح آلمان در حال بحث در مورد طرح‌هایی برای حمله به خاک روسیه بوده‌اند و همزمان این پرسش را مطرح کرده که آیا اولاف شولتس، صدراعظم آلمان اوضاع را در کنترل دارد یا نه.

رسانه‌های روسی روز جمعه یکم مارس (۱۱ اسفند) یک فایل صوتی ضبط شده ۳۸ دقیقه‌ای از تماسی را منتشر کردند که در آن افسران ارتش آلمان درباره ارسال تسلیحات به اوکراین و حمله احتمالی کیف به پلی در کریمه صحبت کرده بودند. در پی انتشار این فایل، مقامات مسکو از برلین توضیح خواستند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: «این فایل به ما می‌گوید که در درون بوندس‌ور (ارتش فدرال آلمان) بحث برنامه‌هایی برای حمله به خاک روسیه به طور اساسی و مشخص مطرح بوده است. این نیازی به تفسیر قانونی ندارد. همه چیز بیش از اندازه آشکار است. در اینجا ما باید دریابیم که آیا بوندس‌ور این کار را به ابتکار خود انجام می‌دهد یا نه. در واقع پرسش این است: ارتش آلمان تا چه اندازه قابل کنترل است و شولتس چقدر اوضاع را کنترل می‌کند؟ یا این که این هم جزئی از سیاست دولت آلمان است؟»

او افزود که به هر حال هر دو این سناریوها «بسیار بد» هستند.
تنش دیپلماتیک و احضار سفیر
در پی انتشار فایل صوتی منتسب به فرماندهان ارتش آلمان، وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه الکساندر گراف لامبسدورف، سفیر آلمان در برلین را احضار کرد و خواستار توضیح درباره بحث‌های نظامی در این فایل شد.

لامبسدورف پس از خروج از ساختمان وزارت خارجه، بدون گفتگو با خبرنگاران محل را ترک کرد.

آلمان از جمله کشورهای ناتو است که به اوکراین تسلیحات از جمله تانک ارسال کرده است. روسیه آنچه را که «غرب دسته جمعی» می‌نامد به استفاده از اوکراین برای راه‌اندازی جنگ نیابتی علیه خود متهم می‌کند، اما ناتو می‌گوید به کیف کمک می‌کند تا از خود در برابر جنگ تجاوزکارانه روسیه دفاع کند.

این دومین بار در هفته گذشته است که مسکو مدارکی را به عنوان شواهدی دال بر قصد غرب برای حمله مستقیم به روسیه مطرح می‌کند.

پوتین پنجشنبه گذشته در یک سخنرانی گفت که کشورهای غربی در صورت اعزام نیرو برای جنگ در اوکراین، با خطر تحریک جنگ هسته‌ای روبرو خواهند شد.

هفته گذشته امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از تمایل اعزام نیرو به جبهه نبرد اوکراین برای مبارزه با روسیه خبر داده بود.
آلمان روسیه را به راه‌اندازی «جنگ اطلاعاتی» متهم کرد
روز شنبه، آلمان انتشار این فایل را در روسیه «اقدام آشکار به استراق سمع» خواند و گفت که در حال تحقیق روی این مسئله است.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان روز یکشنبه گفت: «این حادثه چیزی بسیار فراتر از شنود و انتشار یک مکالمه است و بخشی از یک جنگ اطلاعاتی است که پوتین به راه انداخته است. این یک حمله ترکیبی با استفاده از اطلاعات نادرست به منظور ایجاد تفرقه و به هدف تضعیف وحدت ماست.»

کرملین بارها اتهام انتشار اطلاعات نادرست یا گمراه کننده از طرف سایر کشورها را رد کرده است. روز جمعه، سخنگوی وزارت خارجه روسیه بدون اینکه جزئیاتی درباره نگرانی‌های کشورش ارائه کند، گفته بود که مسکو خواستار «توضیح آلمان» در این زمینه است.

در تماس تلفنی فاش شده، طرف‌های مکالمه در مورد تحویل احتمالی موشک‌های کروز تاروس به کیف صحبت می‌کنند، مسئله‌ای که پیش از این اولاف شولتس، صدراعظم آلمان علناً آن را رد کرده است.

کیف مدت‌هاست که از آلمان می‌خواهد موشک‌های تاروس را در اختیارش بگذارد. برد این موشک تا ۵۰۰ کیلومتر هم می‌رسد.

در گفتگوی لو رفته همچنین درباره استفاده از موشک‌های دوربرد ارائه شده به اوکراین توسط فرانسه و بریتانیا و نیز آموزش سربازان اوکراینی صحبت شده است.

با شروع سومین سال جنگ در اوکراین، کیف درخواست‌های خود را برای حمایت نظامی بیشتر از سوی متحدان افزایش داده است. شمار سربازان اوکراینی در خط مقدم کاهش یافته و کمبود سلاح و مهمات احساس می‌شود.

روز شنبه، شولتس افشای احتمالی فایل صوتی را «بسیار جدی» خواند و گفت: «در حال حاضر موضوع با دقت و سرعت بسیار در دست بررسی است.»

شبکه تلویزیونی آ.ر.د آلمان افشای این فایل را یک «فاجعه» برای سرویس‌های مخفی آلمان توصیف کرد. به گزارش مجله اشپیگل، این فایل بر روی وبکس ضبط شده که بستری ساده برای چت است، نه در یک شبکه مخفی ارتش.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه که اکنون نایب رئیس شورای امنیت روسیه است، روز یکشنبه گفت این فایل نشان می‌دهد که برلین در حال آماده شدن برای جنگ با مسکو است.
+12
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران

  بسیار باعث تاسف هست که سرنوشت دنیا بدست یک مشت ابله و قدرت پرست افتاده !!
  1
  27
  دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  در هر کشوری در باره ی انواع شیوه های جنگ توسط سازمان های مختلف بررسی میشوند و دلیلی بر اجرای ان گفتگوها نیست
  2
  21
  دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  BlackJack - لندن، انگلستان
  یک مشت گانگستر کلاهبردار زن باز دنیا رو به مسخره گرفتن. اون پوتین آدمکش تمام رقبای خودش را یا زندانی کرده یا به قتل رسانده تا در قدرت نکبتش بماند آنهم از ترس فردای پایی آمدنش از قدرت است که به دست مردم روسیه تکه تکه بشود. حالا خودش هم چپ و راست دنیا را تهدید به حمله اتمی میکند خوب اینهم جوابته فکر میکنی که بقیه بیکار میشینند که بیای سر وقتشان?
  3
  9
  دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Sam1977 - دمشق، سوریه
  karaji - کرج ، ایران
  یادشون رفته رضا دماغ هست
  13
  1
  دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Sam1977 - دمشق، سوریه
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  شما این تو اوبر یاد گرفتی؟؟؟...
  8
  3
  دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  توی این فایل ضبط شده،افسرای نیروی حوایی آلمان گفتن که پرسنل نظامی از بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده در حال حاضرتوی اوکراین حَستن،اونابه ارتش کی‌یف کمک کرده تا ازتجهیزات پیشرفته غربی استفاده بکنن.این افسرا نیروی حوائی آلمان برای حمله موشکی به شبه جزیره کریمه از خاک اوکراین با ۲۰ موشک "تاروس" آلمانی گفتگوکرده بودن!که. روساهم در واکنش به ارسال موشک‌های تاروس به کی‌یف جواب دادن،که حیچ بعیدنیستش که کارخانه تولید این موشکا رودرآلمان را با موشکای "کینژال"هدف قراربدن.البته شاید انگلیس دررقابت با آلمان این فایل صوتی روغیرمستقیم به روسا رسانده،یاخود روساتوسط عوامل نفوذیشون یا ازطریق شنودای ماحواره ای این مکالمات رو بدست آوردن.درحرصورت چه این فایل باشه یانباشه،نیروای ناتوازسال ۲۰۱۴ توی اوکراین حستن واوناروآموزش میدن.که خیلی ازنیروهای فرانسوی وانگلیسی دراکراین توسط روسا کشته شده،وتعدادی حم اسیرشدن.
  1
  4
  دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  Sam1977 - دمشق، سوریه
  عزیزم چه فرقی میکند کسی چیزی را در اتوبوس یا سونا و یا اوبر بشنود و یا ان را جایی بخواند و لحاظ کند. ضمنا مطلقا گوینده مهم نیست. جنس حرف باید درست باشد. نه تنها این مورد که در ناتو حتی تا بمباران اتمی مسکو مطالعه شده و ده ها هزار پرونده در مورد ده ها هزار امکان وجود دارد. اینگونه نیست که همه ی تصمیمات الله بختکی و بصورت فوری گرفته شوند
  2
  4
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  طبق قرارداد ۲÷۴ که طبصگق آن آلمان رسما متحد شد ، کشور آلمان متحد اجاره شرکت در هیچ درگیری با روسیه را نداره و به توجه با اینکه آلمان هنوز قرارداد صلح با روسیه نداره و نه‌تنها در حال آتش‌بس است روسها قادرند انمضی زیر قرارداد
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ...روسها قادرند امضای زیر قرارداد اتحاد آلمان را طبق حق وتویی که در این برارداد داره پس بگیره و دوباره آلمان طبق قرارداد ۴ قدرت فاتح آلمان دوباره تجزیه بشه اگر تا به حال هم این کار را نکرده دلیلش این است اکثر مسولین کنونی در آلمان از شرق المانند ک از گماشته های گا گ ب سابق یا اف اس ب فعلی روسیه هستند.و لین نشت اطلاعات تم نقشه خود آنها است
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.