اسرائیل برای ورود به مسابقه «یوروویژن» تغییر در شعر ترانه را پذیرفت

ادن گولان (Eden Golan) به نمایندگی از اسرائیل در مسابقه یوروویژن ۲٠۲۴ شرکت می‌کندرادیو فرانسه: سرانجام بعد از مدتی مجادله و چانه‌زنی، اسرائیل پذیرفت که در ترانه‌های پیشنهادی خود برای مسابقه آواز یوروویژن، تغییرات کوچکی صورت دهد تا وجه سیاسی آن کمتر شود. اسرائیلی‌ها دو ترانه را برای شرکت در مسابقه انتخاب کرده‌اند که هر دو با زبانی شاعرانه به کشتار روز هفتم اکتبر اشاره دارند.

روز یکشنبه ۱۳ اسفند، شرکت پخش رادیویی اسرائیل (KAN) که مؤسسه دربرگیرنده شبکه‌های رادیو و تلویزیون دولتی است اعلام کرد که طبق پیشنهاد رئیس‌جمهوری اسحاق هرتزوگ، انجام تغییرات در ترانه را پذیرفته است.

قبلاً این مؤسسه دولتی تهدید کرده بود که اگر ترانه‌های پیشنهادی به همان شکل اولیه از سوی برگزارکنندگان یوروویژن پذیرفته نشود، اسرائیل از شرکت در مسابقه خودداری خواهد کرد.

اما با توجه به فضای سیاسی کنونی و ادامه جنگ غزه، مقامات اسرائیلی دریافتند که عدم حضور در مسابقه یوروویژن، می‌تواند تأثیر تبلیغاتی بسیار منفی برای اسرائیل داشته باشد، بخصوص که چند کشور در اعتراض به جنگ، خواستار تحریم اسرائیل در یوروویژن شده‌اند.

حدود یک هفته قبل، اسحاق هرتزوگ  گفت: «حضور اسرائیل در یوروویژن مهم است چرا که کسانی با تنفر تلاش می‌کنند ما را کنار بزنند.»

اسرائیل در این مرحله دو ترانه را برای شرکت در یوروویژن برگزیده است که در هرصورت، خانم ادن گولان خواننده آن خواهد بود.

ترانه «باران اکتبر» اشاره‌ای به کشتار روز هفتم اکتبر دارد که طی آن دست کم ۱۱۶٠ اسرائیلی به دست سازمان حماس به قتل رسیدند. اما برگزارکنندگان مسابقه آواز یوروویژن که معمولاً به شدت از جهت‌گیری‌های سیاسی پرهیز می‌کنند از اسرائیلی‌ها خواستند که با تجدید نظر در شعر ترانه، اشارات سیاسی را حذف کنند.

در بخشی از این ترانه آمده است: «در باران می‌رقصیم، چیزی برای پنهان کردن نداریم... مرا ببر خانه و دنیا را به حال خود بگذار... به تو قول می‌دهم که دیگر هرگز اتفاق نخواهد افتاد... و من همچنان زیر باران اکتبر خیس شده‌ام... باران اکتبر...»

دومین ترانه انتخابی اسرائیلی‌ها نیز که «برای همیشه برقص» نام دارد، در مرحله اول از سوی برگزارکنندگان مسابقه رد شد. شعر این ترانه به شکلی صریح‌تر به کشتار جوانان در  جشنواره موسیقی «رعیم»، در همان روز هفتم اکتبر اشاره می‌کند.

سرانجام بعد از پادرمیانی رئیس‌جمهوری اسرائیل، مدیریت رسانه‌های دولتی این کشور اعلام کرد که با ترانه‌سرایان هر دو ترانه برگزیده تماس گرفته و از آنان خواسته است که در عین رعایت آزادی هنری خود، متن ترانه‌ها را تغییر دهند.

قرار است که هفته آینده – دهم مارس – ترانه برگزیده اسرائیل برای یوروویژن مشخص شود. امسال مرحله نهایی روز شنبه ۱۱ مه / ۲۲ اردیبهشت ۱۴٠۳ در شهر مالمو، در سوئد برگزار خواهد شد. سال گذشته لورین، خواننده سوئدی مراکشی‌تبار در این مسابقه برنده شده بود.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.