دو دونده ایرانی به‌دلیل «کوتاهی فدراسیون در نامه‌نگاری» از رقابت‌های جهانی بازماندند

 حسن تفتیان و فرزانه فصیحی، قهرمانان دومیدانی ایران. عکس مربوط به پوستر مسابقات جهانی ۲۰۲۲ استرادیو فردا: فرزانه فصیحی و حسن تفتیان، قهرمانانان دومیدانی ایران، از کوتاهی فدراسیون دومیدانی در «نامه‌نگاری» که منجر به برکناری آنان از مسابقات جهانی گلاسکو شده است، انتقاد کردند.

خانم فصیحی روز جمعه ۱۱ اسفند در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت که بدون این که «خطایی» کرده باشد «از مسابقات قهرمانی جهان هم» جا مانده است.

او افزوده است: «شاید درک ارزش حضور و سختی کسب سهمیه برای عده‌ای قابل لمس نباشه، اما نه هیچ‌وقت بابتش پاداش خواستم نه حواله. فقط می‌خواستم تو آماده‌ترین سالَم، با بزرگان دنیا مسابقه بدم اما این اجازه به من داده نشد. رویاهای یک ورزشکار، زیر پا له شد.»
فدراسیون دوومیدانی می‌گوید که مسئول امور بین‌الملل خود را به‌دلیل عدم نامه‌نگاری برای اعزام قهرمانان به مسابقات جهانی گلاسکو، برکنار کرده است.

مهدی مبینی، سرپرست فدراسیون دوومیدانی، ضمن قبول «کوتاهی» این فدراسیون گفته است که اگر مسئول مربوطه «زودتر اعلام کرده بود ویزا در ایران صادر نمی‌شود، فرزانه فصیحی [قهرمان آسیا] را به صربستان می‌فرستادیم تا آن جا ویزا بگیرد.»

حسن تفتیان، قهرمان دوی سرعت ایران، نیز در پستی که در اینستاگرام منتشر کرده، پرسیده است: «چه کسی در ورزش پاسخ‌گوی من است؟»

او در ادامه با اشاره به عدم ارسال نام او به‌عنوان نماینده ایران به فدراسیون جهانی گفته است که آیا او«علاوه بر تمرین و تمرکز بر حضور موفق‌تر در این مسابقات می‌بایست جور کارها‌ی انجام‌نشده اداری از سوی فدراسیون را هم بکشد؟»
 
پیش‌تر برخی رسانه‌های حکومتی، دلیل جا ماندن دوندگان را «کارشکنی سفارت انگلیس» عنوان کرده بودند.

در سال‌های گذشته عدم صدور ویزا برای ورزشکاران ایرانی موجب شده است تا برخی از آن‌ها فرصت‌های شرکت در رقابت‌های بین‌المللی را از دست بدهند.

از سوی دیگر پس از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ فشارهای حکومتی بر ورزشکاران افزایش یافته است و در موارد متعددی فدراسیون‌های ورزشی ایران به‌دلیل نگرانی از پناهندگی و واکنش‌های اعتراضی ورزشکاران ایرانی، از اعزام برخی تیم‌های ورزشی به مسابقات خارج از کشور به بهانه‌های مختلف خودداری کرده‌اند.
+7
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  فیل دانا - سیدنی ، استرالیا
  از قصد این کار رو کردن ،
  1
  4
  شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.