ادعای مشارکت ۴۰ درصدی انتخابات؛ ویدیوی خامنه ای که گفته بود مشارکت ۴۰ درصدی ننگ است

رهبر جمهوری اسلامی بهار سال ۱۳۸۰ در سخنانی گفته بود مشارکت ۴۰ درصدی در انتخابات برخی کشورها «مایه ننگ» استصدای آمریکا: در حالی که علی خامنه‌ای در سالهای نه چندان دور مشارکت ۴۰ درصدی در انتخابات برخی کشورها را «مایه ننگ» می‌دانست، رسانه‌های حکومتی دقایقی بعد از پایان مهلت رای‌گیری، مشارکت مردم در انتخابات ۱۱ اسفند را بیش از ۴۰ درصد اعلام کردند.
ادعای مشارکت ۴۰ درصدی در انتخابات ۱۱ اسفند؛ سخنان علی خامنه‌ای ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۰خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران دقایقی بعد از پایان رای‌گیری، تحریم انتخابات را «پروژه‌ای شکست خورده» نامید و مدعی شد رسانه‌های «ضدانقلاب» تلاش داشتند مشارکت زیر ۲۰ درصد را رقم بزنند اما «با حضور ۲۵ میلیون شرکت کننده» در این راه ناموفق بودند.

این درحالی است که ویدیوهای ارسالی مخاطبان صدای آمریکا و همچنین فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده در دیگر تلویزیونهای فارسی‌زبان خارج از کشور و در فضای مجازی با اثبات خلاف ادعای رسانه‌های حکومتی نشانگر سکوت و تحریم گسترده انتخابات روز جمعه از سوی مردم ایران است.

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران روز جمعه ۱۱ اسفند در یک رشته مطلب در شبکه اجتماعی «ایکس» در مورد انتخابات در جمهوری اسلامی نوشت:«رژیم ایران به دنبال استفاده از این انتخابات به عنوان ویترین دموکراسی است، اما تاکنون هزاران نامزد را رد صلاحیت کرده است. مردم ایران به خوبی می‌دانند که این انتخابات، هر نتیجه‌ای که داشته باشد، نماینده‌ آنها نیست و ما هم با آنها هم عقیده‌ایم.»

او بار دیگر بر تعهد ایالات متحده به همراهی با مردم ایران تاکید کرد و نوشت: «همچنان به افشا کردن مقامات رژیم درگیر در نقض حقوق بشر، که آزادیهای بنیادین ایرانیان را انکار می‌کنند، ادامه خواهیم داد و همچنان در کنار ایرانیان در مبارزه برای آینده‌ای آزاد و دموکراتیک خواهیم ایستاد.»

جیسون برادسکی، رئیس سیاست‌گذاری سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، یک روز قبل، در رابطه با انتخابات روز ۱۱ اسفند به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود:«انتخابات در ایران نمایشی است که پایان آن را علی خامنه‌ای از قبل تعیین کرده و نقش مردم صرفا تزئین صحنه این نمایش است.»

میتو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم روز پنجشنبه دهم اسفند به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت:«انتخابات در جمهوری اسلامی نه آزاد است و نه منصفانه و این را تعداد زیادی از مردم ایران هم می‌دانند و هیچ انتظاری از حکومت ندارند.»

ادعاهای آماری جمهوری اسلامی درباره میزان مشارکت در انتخابات ۱۱ اسفند در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از نظرسنجی‌ها قبل از برگزاری انتخابات نشان‌دهنده مشارکت پایین‌تر از انتظار مردم در این رای‌گیری بود.

نتایج نظرسنجی «مشارکت ایرانیان در انتخابات پیش رو»، صورت گرفته از سوی گروه مطالعات افکارسنجی گمان در تاریخ ۹ اسفند ۱۴۰۲، نشان می‌داد که میزان مشارکت مردمی در انتخابات ۱۱ اسفند بین ۲۵ تا ۳۰ درصد در کل کشور و میزان مشارکت انتخاباتی مردم تهران نهایتا ۱۱ درصد خواهد بود.

انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در حالی به پایان رسید که بیش از ۵۰ درصد ثبت‌نام‌کنندگان برای شرکت در این انتخابات از جمله حسن روحانی رئیس جمهور پیشین و شمار زیادی از نمایندگان منتقد در مجلس یازدهم از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شده بودند، محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات نظام هم در رای‌گیری شرکت نکرد و محمود‌ احمدی‌نژاد که انتخابش در سال ۱۳۸۸ با اعتراضات گسترده مردمی به تقلب در انتخابات صورت گرفت نیز در واپسین ساعات پای صندوق رای رفت.
+50
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  دروغ که خناق نیست ، گذشته از اون ، این رژیم سفاک و مستبد ، اساس و پایه اش با دروغ بنا شده و همگان هم بر این موضوع واقف !!
  17
  107
  شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  کماندوی سبز - تهران، ایران
  هرزه شرعیهای رژیم کثیف اخوندی که برای تریاک پدر و برادرهای مفعول مجبورن به این کار تتن بدن،خاک برسرتون
  33
  30
  شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  Momijii - توکیو، ژاپن
  این حکومت دیگر بر گٌرده ملت سوار است و پیاده بشو نیست، چهار تا شماره بالا و پائین کردن که در قبال تریلیون ها دلار پول بادآورده که عددی نیست!
  2
  24
  شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۴:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  شرکت مردم در انتخابات ۱۴۰۲ از مرز ۴۰۰ در صد هم گذشت .
  31
  14
  شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  اکثر کشورهای جهان سوم خصوصاً اونهائیکه از منابع و ثروت طبیعی برخوردارند بطور مستقیم یا غیر مستقیم تحت استثمار قدرتها هستند و ایران ما هم از این قائده مستثنی نیست ! شاه هر چند سگش به این رژیم منحوس و بد طینت شرف داشت ولی نهایتاً ، اگر نگوئیم از آمریکا تبعیت میکرد و حرف شنوی داشت ولی به گونه ای سیاستهایش با هماهنگی غرب بود و وقتی که خواست استقلال سیاسی و اقتصادی ، بدون دخالت‌های غربیها را داشته باشد ، سه سوت از اریکه قدرت به زیر کشیده شد ! شما مطمئن باش ، اگر روزی تاریخ مصرف این حکومت هم از دید قدرتها بپایان برسد ، خیلی راحت اینها رو از گرده ملت و مملکت پائین میکشند !!
  2
  27
  شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.