گیاهخواری ممکن است به کاهش خُر و پف کمک کند

برای کاهش خُر و پف می‌توان از غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ و پروتئین‌های بدون چربی پیروی کرددویچه وله:بر اساس تحقیقات جدید، اتخاذ یک رژیم غذایی گیاهی سالم ممکن است راهی موثر برای توقف خُر و پف باشد.

به گزارش Healthline و بر اساس مطالعه‌ای که این هفته در ERJ Open Research منتشر شد، افرادی که دارای رژیم غذایی سالم و گیاهی سرشار از سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل و آجیل هستند، کمتر احتمال دارد که "آپنه انسدادی خواب" را تجربه کنند. آپنه انسدادی خواب به نوعی از اختلال خواب گفته می‌شود که در آن دیواره‌های گلو در طول خواب شل می‌شوند. این وضعیت باعث ایجاد توقف‌هایی در تنفس می‌شود.

افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب با صدای بلند خُر و پف می‌کنند و اغلب در طول شب به دلیل وقفه در تنفس بیدار می‌شوند. علاوه بر خستگی، آپنه خواب می‌تواند خطراتی از قبیل فشار خون بالا، سکته مغزی،‌ بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

محققان استرالیایی داده‌های مقطعی پزشکی ۱۴ هزار و ۲۰۰ داوطلب را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند افرادی که در رژیم غذایی خود بیشتر از غذاهای گیاهی استفاده می‌کنند، ۱۹ درصد کمتر در مقایسه با افرادی که کمترین میزان استفاده از غذاهای گیاهی را داشتند، به "آپنه انسدادی خواب" مبتلا می‌شوند.

این مطالعه نشان داد افرادی که رژیم غذایی گیاهی ناسالم، سرشار از کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده، نوشیدنی‌های شیرین، غذاهای پر از قند و نمک دارند، ۲۲ درصد بیشتر در معرض خطر آپنه خواب قرار دارند.

رژیم غذایی گیاهی سالم، سرشار از سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل و آجیل سرشار از مواد مغذی، آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضدالتهابی هستند که می‌توانند به کاهش التهاب در بدن کمک کنند.

رژیم غذایی گیاهی به سبب تاثیر بر کاهش وزن و کاهش التهاب در راه هوایی فوقانی، خطرات التهاب و چاقی را کاهش می‌دهد.

برای کاهش خُر و پف می‌توان از رژیم غذایی شامل غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳، منیزیم و پروتئین‌های بدون چربی پیروی کرد. علاوه بر این مصرف مایعات و داشتن سبک زندگی سالم و فعال نیز مهم است.

همچنین سعی کنید تا دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب، وعده‌های غذایی پرحجم مصرف نکنید.
+2
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.