آمریکا: انتخابات در ایران «آزاد و منصفانه» نیست، جهان می‌داند که نظام سیاسی ایران «غیردموکراتیک و غیرشفاف» است

 میتو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکاصدای آمریکا: میتو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه دهم اسفند به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت انتخابات در جمهوری اسلامی ایران «آزاد و منصفانه» نیست.

آقای میلر در کنفرانس خبری روزانه در پاسخ به پرسش فرهاد پولادی درباره انتظارات و ارزیابی وزارت امور خارجه آمریکا از انتخابات مجلس شورای اسلامی که قرار است روز جمعه یازدهم اسفند برگزار شود گفت انتظاری ندارد که انتخابات جمهوری اسلامی «آزاد و منصفانه» باشد و گمان می‌کند که تعداد زیادی از مردم ایران هیچ انتظاری ندارند که آن انتخابات آزاد و منصفانه باشد.

او در ادامه یادآور شد: «همان‌طور که احتمالا می‌دانید، هزاران نامزد قبلا در یک فرآیند غیرشفاف رد صلاحیت شده‌اند و جهان از مدت‌ها پیش می‌داند که نظام سیاسی ایران دارای سیستم‌ اجرایی، قضایی و انتخاباتی غیردموکراتیک و غیرشفاف است.»

همزمان، شماری از گروه‌ها و تشکل‌های داخل ایران و همچنین گروه‌های سیاسی خارج از ایران که خواستار براندازی جمهوری اسلامی ایران هستند، قویا خواستار تحریم انتخابات شده‌اند.

همچنین در تازه‌ترین گزارش «خانه آزادی»، حکومت ایران از جمله ناقضان آزادی در سال گذشته میلادی معرفی شده و ایران از لحاظ برخورداری از شاخص آزادی همچنان به عنوان کشوری «غیر آزاد» شناخته شده است.

بر پایه گزارش تازه «خانه آزادی»، وقوع «تقلب در انتخابات» از جمله مولفه‌های ناقض آزادی‌ در ایران به شمار رفته و ایران از جمله کشورهایی معرفی شده که در طول یک دهه گذشته از لحاظ شاخص آزادی به قعر جدول سقوط کرده است.

در این گزارش آمده که عواملی کلیدی همچون «دستکاری در انتخابات»، «جنگ» و «هجمه علیه تکثرگرایی» در تنزل آزادی‌ها نقش بسزایی ایفا کرده‌اند.

در پی برگزاری انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران درسال ۸۸ میلیون‌ها نفر با شعار محوری «رای من کجاست» به راهپیمایی اعتراضی دست زده و معترضان بر بروز «تقلبی گسترده» در این انتخابات تاکید کردند. این اعتراضات گسترده با سرکوب خشن حکومت مواجه شد.
+17
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.