خامنه‌ای‌: رای ندادن هیچ دستاورد و فایده‌ای ندارد و مشکلی از کشور حل نمی‌کند

 علی خامنه‌ای از افرادی که نسبت به مشارکت در انتخابات، میلی نشان نمی‌دهند، خواست «قدری بیشتر فکر کنند».رادیو فردا: علی خامنه‌ای در ادامه سخنرانی‌های خود در آستانه برگزاری دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، باردیگر خواستار افزایش مشارکت شد و گفت که رای‌ندادن «هیچ فایده‌ای ندارد».
 موج گسترده تحریم به گوش خامنه‌ای رسید: بعضی دعوت به عدم شرکت در انتخابات می‌کنندرهبر جمهوری اسلامی این اظهارات را چهارشنبه، ۹ اسفند، در دیدار با گروهی از «رای‌اولی‌ها» و نیز خانواده‌های کشته‌شدگان جنگ میان ایران و عراق مطرح کرد.

او در چندین سخنرانی اخیر خود بدون اشاره به حوادث اخیر ایران از جمله بازداشت‌ها و سرکوب‌های خشونت‌آمیز معترضان پس از جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت پلیس گشت ارشاد، بارها خواستار افزایش مشارکت در انتخابات شده است.

خامنه‌ای همزمان با افزایش موضع‌گیری‌های گروه‌های سیاسی کنار گذاشته‌شده از قدرت و یا گروه‌های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی و برخی دانشجویان و فعالان سیاسی مدنی مبنی بر بی‌نتیجه‌بودن رای‌دادن در ایران، گفت: «کسانی که اظهار بی‌میلی به انتخابات می‌کنند و دیگران را به عدم حضور تشویق می‌کنند، قدری بیشتر فکر کنند. رای ندادن هیچ دستاورد و فایده‌ای ندارد و مشکلی از کشور حل نمی‌کند.»

رهبر جمهوری اسلامی بدون اشاره به ردصلاحیت‌های گسترده و نیز اجازه‌ندادن به نیروهای مستقل و مخالف یا منتقد سیاست‌های جمهوری اسلامی برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی، اضافه کرد که «باید به انتخابات از زاویه منافع ملی نگاه کنیم نه از زاویه‌های جناحی و گروهی. اگر انتخابات ضعیف باشد همه ضرر می‌کنند.»

خامنه‌ای در اظهارات خود افرادی را مخاطب قرار داد که به گفته او در داخل به انتخابات «بی‌التفاتی» می‌کنند.

او باردیگر نسبت به «ضعیف» برگزارشدن انتخابات هشدار داد و گفت در این صورت، «هیچ کس سود نمی‌برد و همه ضربه می‌خورند»، «انتخابات باید پرشور و پرجمعیت باشد».

به‌دنبال افزایش پیش‌بینی‌ها مبنی بر کاهش چشمگیر ‌اقبال مردمی به صندوق‌های رای به‌دلیل برخوردهای خشونت‌آمیز سال‌های اخیر با هرگونه اعتراض، به ویژه پس از جان‌باختن مهسا امینی که معترضان زیادی کشته، بازداشت، زندانی و حتی اعدام شدند، رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر افزایش مشارکت بر اساس نظرسنجی‌های ادعایی منتشر می‌کنند.

سخنگوی شورای نگهبان نیز چهارشنبه، ۹ اسفند مدعی شده که «نظرسنجی‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی» نشانگر مشارکت بالای مردی در انتخابات ۱۱ اسفند است.

طحان نظیف با این حال اشاره نکرد که کدام دانشگاه‌ها یا موسسات نظرسنجی‌های مورد اشاره او را انجام داده‌اند.

چهارم اسفند نیز رسانه‌های ایران به نقل از یک مسئول ستاد انتخابات کشور اعلام کرده بودند در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، الزام درج مُهر در شناسنامه حذف شده است.

تعدادی از فعالان سیاسی پیش از این نگرانی خود را در مورد این تغییرات اعلام کرده‌اند. به گفته آن‌ها مقامات جمهوری اسلامی تلاش دارند با استفاده از این روش‌ها میزان مشارکت را بالاتر از میزان واقعی آن نشان دهند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین که در انتخابات خبرگان توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شد، پیش از ردصلاحیت خود گفته بود اکثریت مردم ایران نمی‌خواهند پای صندوق‌های رأی بروند.

۲۷۵ فعال سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران نیز که شماری از چهره‌های اصلاح‌طلب نیز در میان آنها وجود دارند، با انتشار بیانیه‌ای انتخابات پیش رو در کشور «مهندسی‌شده» و «صحنه‌آرایی» دانستند و تاکید کردند که حاضر نیستند در آن شرکت کنند.

نرگس محمدی، برنده زندانی جایزه صلح نوبل نیز در بیانیه‌ای انتخابات پیش رو در ایران را «نمایشی» و «فرمایشی» خواند و به صراحت آن را تحریم کرد.

این فعال زندانی حقوق بشر، «تحریم انتخابات فرمایشی» را «نه صرفاً از منظر سیاسی، بلکه از بُعد اخلاقی وظیفه» همگان اعلام کرد.
+4
رأی دهید
-142

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  ولی رأی دادن کلی مشکل به وجود میاورد! کسی که رأی میدهد با رأی دادنش جمهوری اسلامی را تایید میکند و خود را در تمام جنایات جمهوری اسلامی چه در ایران و چه در سطح جهان شریک دانسته و انها را قبول میکند! کسی که رأی میدهد خود را در شلیک به هواپیمای اوکراینی شریک میداند و شرکت در تمام اختلاسها و دزدیها و اعدامهای آزادیخواه ایران سهیم میداند! کسی که رأی میدهد بیچارگی و فقر هموطنان زباله گرد را قبول داشته و قبول میکند که ایران غنیمت اسلام است و حکومت حق دارد که هر طور که مایل باشد از غنایم استفاده کند! حالا باز بدو رأی بده!
  1
  129
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  رای دادن وندادن اصلا هیچ مشکلی را حل نمیکنه . حال اگر فاطی میخواد بره بده کسی مانع آن نیست ، ضد بشر ما همچنین
  0
  61
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  رای دادن چه مشکلی رو حل میکنه خخخخ. خودش هم خنده اش میگیره از حرفاش. حکومت ولایت شیطان و معاویه ای که رای دادن فقط براش مهمه! اگر انتخابات و رای دادن مشکلی از مشکلات مردم رو حل میکرد دیکتاتور انتخابات برگذار نمیکرد. دقیقا مثل رفراندوم که میگه مردم نمی فهمند چون دقیقا اون انتخابات رفراندوم هستش که دردی از مشکلات مردم رو حل خواهد کرد.
  0
  58
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  اما رای ندادن مردم برای تو رهبر موقتی و بی کفایت یک دهن کجی بزرگ هست زمانی که مردم نمیتونند اعتراض کنند رای ندادن هم یک نوع اعتراض محسوب میشه هرچند از همین حالا برنامه ریزی شده که آمار و ارقام تخیلی که کیهان شریعتمداری منتشر میکنه را ارائه کنید.
  0
  65
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  Shahrokh-86 - تهران، ایران

  رای ندادن فایدش اینه که شما جا..شا دیگه نمیتونید دوربین ببرید بگید حضور گسترده مردم و بار دیگر مردم به نظام و انقلاب بله گفتند و از این اراجیف حالا این هیچی قیافه این بوزینه ها که اونجا نشستن و آدم میبینه وحشت میکنه ۲ تا سور زدن به بوزینه.
  0
  69
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  کوچکترین دستاورد و‌قایده رای ندادن این است که نشان میدهد شماها هیچ مشروعیت سیاسی، اجتماعی، حقیقی یا حقوقی ندارید.
  0
  43
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران

  نمایندگی مجلس === مردم پشم ؛ مردم بی ارزش ؛ دزدی رانت اختلاس سوء استفاده از پست بخور بخور مهمترین کار یک نماینده از بدو ورود به مجلس ؛
  0
  39
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  مشنگ مفعول زاده معتاد، تو‌بگذار اونهایی که ما میخواهیم‌ تأئید بشوند، خودشون رو‌کاندید کنند، شورای مفعول نگهبان تأئیدشان کند برای انتخابات هردمبیل شماها، بعد خودت اولین کسی هستی که قمبل بالا میکنی و‌مردم رو به رأی ندادن به انتخواب ما تشویق میکنی، بی ناموس زاده همه عالم
  0
  36
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان
  مگه اصلاً مملکت درش مشکلی وجود داره که نگران حل نشدنش باشند مردم؟همه چی گل و بلبل!! درنتیجه چون مشکلی وجود نداره رأی هم ندید عیبی نداره پس رأی ندید
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  رای ندادن هیچ دستاورد و فایده‌ای نداردولی رای دادن حتما ضرر دارد که دوستانم در بالا نمد تو را مالیده اند
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  keyanrad - منچستر، انگلستان
  راست میگه پوفیوزو اگر رای ندید مشکلی حل نمیشه و مشکلات اضافه‌تر شاید نشه اما این خبرگزاریها خبرها رو درست انتشار نمیدن اگر رای بدید لاشخورها جدید میان تا به لاشخوری برسند طول میکشه و مشکلات شدیدتر میشه از اینی که هست فجیع‌تر میشه
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  ای رهبر فرزانه انقلاب، تعداد کثیری در همین سایت به امر شما لبیک و رأی خواهند داد. زیرا آینده‌نگر می‌باشند.
  27
  1
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  فاطی افغانی سعی نکن خودتو قاطی آدما کنی ما ایرانیان برای افکار پوسیده تو جیره خور عرزشی قائل نیستیم.برو تو روم افغانی‌ها مزخرف نوشتااا کن.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  اگر ایران تا این حد خوب است تو در دانمارک چکار میکنی. نقل مکان کن به بهشت رویاهایت
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  مردیکه مفعول ، از سال پنجاه و هفت تا امروز هر چه که انتخابات مهندسی شده رو مردم ، چه خودفروخته و مزدور و چه خام و عامی مشارکت کردند و رأی دادند با سیاستهای مخرب و احمقانه و استبدادی رژیم تو بی شرف کش کش ، هارتَر ، خونخوارتر ، فاسدتر و ایران و مردم ذلیل تر و بدبخت تر و در شرف نابودی قرار گرفته ! پس همانطور که خود زیرخواب و مذلفت میگی که رأی ندادن فایده و دستاوردی نداره ، دادنش هم که روز از روز بدتر میشه ، نتیجه اینکه کسی در انتصابات احمقانه مشارکت نمیکنه و رأی نمیده !! مگر چهارتا بیضه لیس بی جیره و مواجب و یکمشت افغانی یک لا قبا ، مثل فاطو و هم ولایتیهاش بدون ارائه هیچ مدرک هویت و شناسایی ، برن پای صندوق رأی و رژیم جنایتکار رو تأئید کنند !!
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  keyanrad - منچستر، انگلستان
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  تو هم دقیقا مثل اسم کاربریت ( فاطمه زهرا) .....هستی آخه اون هم اینکاره بود
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.