از «دیوانگی» تا «سبک‌سری نگران‌کننده»؛ واکنش‌ها به اظهارات ماکرون در باره اعزام نیرو به اوکراین

یورونیوز: امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه عصر روز دوشنبه برای نخستین بار در اظهاراتی اعزام نیروهای غربی به اوکراین را در آینده «منتفی» ندانست.

این سخنان که به نوعی از تمایل آقای ماکرون برای مد نظر قرار دادن احتمال اعزام نیرو از سوی کشورهای غربی به اوکراین و نیز سخت‌تر شدن موضع اروپا در برابر روسیه حکایت دارد بلافاصله با واکنش‌هایی در میان طیف‌های مختلف سیاسی در فرانسه روبرو شد.

امانوئل ماکرون این سخنان را در پایان کنفرانس بین‌المللی حمایت از اوکراین در پاریس ایراد کرد که با حضور ۲۱ رئیس کشور برگزار شد.

رئیس جمهوری فرانسه ایده منتقی ندانستن اعزام نیروهای غربی به اوکراین را به عنوان فرضیه‌ای دور از دسترس مطرح کرد زیرا همانطور که وی به صراحت به آن اشاره کرد، متحدان اوکراین هنوز در این خصوص اتفاق نظر ندارد.

امانوئل ماکرون با این حال در پایان این نشست یادآور شد که «اگر این فرضیه برای رسیدن به هدفمان مفید باشد، همه چیز ممکن است.»

مارین لوپن، رهبر گروه پارلمانی حزب راست افراطی اجتماع ملی در فرانسه نخستین فردی بود که به سرعت به این اظهارات واکنش نشان داد و ایده مطرح شده توسط امانوئل ماکرون را «جنگ‌طلبانه» خواند.

خانم لوپن با انتشار توئیتی در این خصوص تصریح کرد: امانوئل مکرون نقش فرمانده جنگ را بازی می‌کند، اما این زندگی فرزندان ماست که او با این سطح از توجهی و ناآگاهی درباره آن صحبت می‌کند.»

سباستین شُنو، نایب رئیس حزب اجتماع ملی نیز در نشست عمومی مجلس سنای فرانسه گفت: «همه اینها مستلزم بحث و دریافت مجوز از سوی پارلمان است، این حداقل کاری است که باید قبل از تصور امکان اعزام نیرو در هر زمانی مد نظر قرار دهیم؛ ما باید بدانیم به کجا می رویم؟»

اولیویه فور، دبیر اول حزب سوسیالیست فرانسه نیز با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی ایکس «سبک‌سری نگران کننده ریاست جمهوری» را محکوم کرد و افزود: «حمایت از مقاومت اوکراین، آری! اما جنگ با روسیه و درگیر کردن قاره دیوانگی است.»
«هیچ چیز در جنگ منتفی نیست»
«دیوانگی»، واژه‌ای است که ژان لوک ملانشون، رهبر «فرانسه تسلیم‌ناپذیر»، حزب چپ رادیکال فرانسه نیز آنرا برای توصیف پیشنهاد امانوئل ماکرون به کار برد.

این سیاستمدار فرانسوی ساعتی پس از اظهارات امانوئل ماکرون در خصوص منتفی نبودن احتمال اعزام نیرو به اوکراین، این سخنان را «غیرمسئولانه» خواند.

نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه در این خصوص یادآور شد: «فرستادن نیرو به اوکراین ما را در صف متخاصمان قرار می‌دهد؛ ... این لفاظی شدید جنگ طلبانه از سوی یک قدرت هسته‌ای علیه قدرت هسته‌ای دیگر، اقدامی غیرمسئولانه است.

ژان لوک ملانشون سپس تاکید کرد: «اکنون زمان آن فرا رسیده است که بر سر صلح در اوکراین با گنجاندن بندهای امنیتی متقابل مذاکره کنیم.»

مانوئل بومپار، هماهنگ کننده ملی حزب فرانسه تسلیم‌ناپذیر نیز ضمن انتقاد شدید نسبت به اظهارات رئیس جمهوری کشورش تصریح کرد: «در نظر گرفتن اعزام نیروهای فرانسوی برای جنگ علیه روسیه دیوانگی کامل است.»

گابریل اتل، نخست وزیر فرانسه صبح روز سه شنبه در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه رادیویی «ار.ت.ال» در خصوص اظهارات امانوئل ماکرون گفت: سخنان آقای ماکرون به این معنا است که ما همانند آنچه از آغاز جنگ انجام دادیم به حمایت از کی‌یف ادامه خواهیم داد.

نخست وزیر فرانسه سپس افزود که «هیچ چیز را نمی توان در یک جنگ منتفی دانست، مانند دو سال پیش (در زمان آغاز درگیری) که بسیاری از کشورها حتی ارسال سلاح را منتفی می‌دانستند اما امروز ما موشک‌های دوربرد به اوکراین می‌فرستیم.»

وی در پایان تاکید کرد: «آنچه (رئیس دولت) به ما یادآوری کرد این است که در آینده هیچ چیزی را نمی‌توان منتفی دانست.»
+4
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  مکرون احمق یه غلطی کرد ، مثل اون پفیوزف معاون پوتین که بارها تهدید به استفاده از سلاح اتمی کرده ! نه این و نه اون هیچکدوم نه عقلانی و نه عملیست ، چون خودزنی و متعاقبش جنگ جهانی رو در پی خواهد داشت !
  1
  20
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  تاریخ نشون داده که خونین ترین و بزرگ ترین جنگهای دنیا رو همین دیوانگان اروپایی شروع کردن و بقیه دنیارو هم به گند کشیدن،
  1
  22
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.