اختتامیه فستیوال موسیقی کوچه در بوشهر «با فشار برخی نهادها» لغو شد

اختتامیه فستیوال موسیقی کوچه قرار بود روز سه‌شنبه ۲۷ فوریه [هشتم اسفند] در بوشهر برگزار شود اما منابع آگاه به یورونیوز خبر دادند که برگزاری مراسم اختتامیه به دلیل «فشارها از سوی برخی نهادها» متوقف شده است.
حساب کاربری فستیوال موسیقی «کوچه» در شبکه‌های اجتماعی از لغو برنامه‌های آخرین روز این رویداد هنری در بوشهر و عدم برگزاری مراسم اختتامیه خبر داد.
 
برگزارکنندگان در پیام خود در این حساب کاربری، به دلایل لغو برنامه اشاره‌ای نکردند، ولی شماری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که این رویداد احتمالا با «فشار نهادهای حکومتی» لغو شده است.
 
در روزهای اخیر، انتشار تصاویر رقص و شادی شرکت‌کنندگان، از جمله دخترانی بدون حجاب اجباری در برنامه‌های فستیوال، بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت و با انتقاد برخی از مقامات، و چهره‌های مذهبی وابسته به حکومت مواجه شد.
در پیام برگزارکنندگان گفته می‌شود که «کوچه فستیوال را، و شما را، و خودمان را، بغل می‌گیریم، و خداحافظی می‌کنیم. دلخوشی و روشنایی، دمی کنج کوچه‌های بوشهر فرش پهن کرد، و از چهارگوشه ایران نشستیم روش چای خوردیم، و لحظاتی، کمی دقیق‌تر به جهان نگاه کردیم، همین ما را بس.»
 
برگزارکنندگان در ادامه می‌گویند: «موسیقی مقصد نبود، نیت بود، ما در واقع تمام راه را رفته‌ایم، هر چند در ظاهر گام آخرش توی پایمان ماسیده باشد. حالا همه با هم توی دلمان هر جا هستیم، روز پایانی را جشن می‌گیریم، گویی که وسط عمارت حاج رئیس التجار نشسته‌ایم، و سازها کوکند و ابرها پراکنده.»
 
در پایان گفته می‌شود که «خوش برگردید به خانه و خلوتتان، و زورتان برای ادامه جهان بیشتر باشد انشالله.»
 
فستیوال موسیقی کوچه، از معدود برنامه‌های هنری مستقل در ایران است که با همکاری تعدادی از هنرمندان، هر ساله در ماه اسفند در عمارت «حاج رئیس‌التجار» بوشهر برگزار می‌شود.
 
این رویداد هنری، یک جشنواره موسیقی بومی محلی با هنرنمایی خوانندگان و گروه‌هایی از نقاط مختلف ایران است که در زمینه موسیقی اقوام فعال هستند.
 
با توجه به محبوبیت فستیوال کوچه، برنامه‌های هنری جانبی، و فرهنگی دیگری نیز برای معرفی آداب، رسوم، خوراک، و مکان‌های تاریخی و تفریحی بوشهر، به آن افزوده شده است که گردشگران زیادی را به این شهر جنوبی ایران می‌کشاند.
 
سومین دوره فستیوال از دوم اسفند آغاز شد و قرار بود هشتم اسفند به پایان برسد ولی برنامه روز پایانی و مراسم اختتامیه بصورت غیرمنتظره‌ای لغو شد.
 
خبر لغو فستیوال کوچه با اعتراض بسیاری از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است که می‌گویند «جمهوری اسلامی حتی تحمل برگزاری یک جشنواره موسیقی محلی را ندارد، و رقص و شادی مردم را بر نمی‌تابد.»
+8
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا
  جنبشهای مدنی در حد فاصل بین یورشها و سرکوب حکومتی تغییر شکل میدهند ولی روش همواره یکی است تلخ کردن خواب و خیال آرام حگومت برای عادی نشان دادن اوضاع. این فقط منحصر به رژیم ولایت فقیه نیست بلکه رویدادهای فرهنگی و هنری در طول تاریخ همواره فرصتی بوده اند برای اعتراضات مدنی و مقابله مردمی با حکومتهای استبدادی و فاشیستی
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.