جزئیاتی از زندگی الیاس محمدی؛ پاکبانی که به خاطر پرچم کشته شد

تصویری که از الیاس محمدی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده استدویچه وله: روزنامه "اعتماد" جزئیات جدیدی از زندگی پاکبانی منتشر کرده که به ظن "اهانت" به پرچم جمهوری اسلامی توسط یک راننده از روی پل به پایین پرت و کشته شد. الیاس محمدی ۱۹ ساله، اهل افغانستان بود و شب‌ها در کانکس شهرداری می‌خوابید.

انتشار خبر پرت شدن پاکبانی از روی پل نیایش در تهران در ساعت دو نیمه شب جمعه ۲۰ بهمن از سوی فردی که راننده یک خودرو پژو مشکی رنگ بود، موج وسیعی از واکنش‌ها را به دنبال داشت؛ به خصوص اینکه در گمانه‌زنی‌های اولیه اعلام شده بود، این پاکبان به نام الیاس محمدی، از سوی این راننده به بهانه اینکه قصد "اهانت" به پرچم جمهوری اسلامی را داشته از روی پل به پایین پرت شده است.

روزنامه "اعتماد" با گذشت نزدیک به ۲۰ روز از این حادثه در گزارشی مفصل به جزئیات این واقعه پرداخته و اطلاعات تازه‌ای از متهم به قتل و همچنین جزئیات زندگی الیاس محمدی منتشر کرده است.

این گزارش که روز سه‌شنبه (هشتم اسفند) منتشر شد، با روایت شب قتل آغاز شده و در آن آمده است: «نیمه شب، قاتل با انگیزه واهی که در ذهنش داشت از ماشین سیاه رنگ خود پیاده و به سمت دو جوان حمله کرد. با یکی از آنها درگیر و او را از بالای پل نیایش به پایین پرت کرد. بعد هم بدون اینکه پشت سرش را نگاه کند، سوار ماشینش شد و فرار کرد. پسر جوان که از بالای پل به پایین پرت شده بود نه تنها جانش را از دست داد، بلکه چند ماشین نیز از روی جسد او رد شدند.»

رسانه‌های داخلی مدتی بعد اما انگیزه متهم را چیز دیگری اعلام کرده و نوشتند او پس از شناسایی و دستگیری از سوی پلیس درباره انگیزه خود از قتل این پاکبان اعتراف کرده بود، فکر می‌کرده الیاس "قصد سرقت" پرچم‌هایی را داشته که روی پل نصب شده‌اند.

این شخص که در گزارش‌ها به هویت او اشاره‌ای نشده در توضیح آنچه در شب حادثه رخ داد، گفته است: «در حال عبور از روی پل نیایش بودم که مقتول و دوستانش را دیدم. فکر کردم آنها می‌خواهند پرچم‌های کنار اتوبان را سرقت کنند. با این تصور به سمت آنها رفتم و درگیر شدم. قصدم قتل نبود و تصور نمی‌کردم آنها کارگر شهرداری باشند و قصد نظافت داشته باشند.»

متهم به قتل همچنین در بازجویی‌ها با بیان اینکه بارها دیده‌ است، افرادی صندوق صدقات خالی می‌کنند یا قصد سرقت لوازم داخل ماشین را دارند و "باید در این موارد واکنش نشان داد" مدعی شده است، در شب حادثه هم دو بار با پلیس تماس گرفته اما از آنجا که "احساس مسئولیت شدیدی" دارد، تصمیم گرفته، خودش دست به کار شود.

بنا بر اعلام پلیس ایران متهم به قتل ۲۵ سال دارد و در زمینه کارهای ساختمانی مشغول به فعالیت بوده است.

بر اساس گزارش روزنامه اعتماد، الیاس محمدی ۱۹ ساله، حدود سه سال بود که از یکی از کشورهای همسایه (افغانستان) به ایران آمده بود. این روزنامه به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «الیاس فرزند آخر بود و یک برادر بزرگ‌تر از خودش داشت. همین دو برادر بودند. حمید، برادر بزرگ‌تر او متاهل بود. حمید قبلا مدتی در میوه‌فروشی که الیاس کار می‌کرد، مشغول بود. دو، سه سال پیش به کشورشان برگشت و الیاس را با خود به ایران آورد و بعد از اینکه الیاس را جای خودش در آن میوه‌فروشی گذاشت، رفت و به کارگری ساختمان مشغول شد. الیاس کارگر شهرداری هم بود و شب‌ها دیواره‌های روگذر اتوبان‌ها را نظافت می‌کرد و بعد از اتمام کارش سمت میدان نور در کانکس شهرداری می‌خوابید.»

علیرضا زاکانی، شهردار تهران در واکنش به خبر قتل الیاس گفته است: «شهرداری پیگیر حق و حقوق پاکبان فوت شده است اما بیان ابعاد و جزئیات مرگ پاکبان از حوزه اختیارات ما خارج است.»

ادعای شهرداری تهران مبنی بر "پیگیری حق و حقوق" الیاس محمدی در حالی مطرح شده است که با وجود اینکه بر اساس قوانین ایران، تمام کارگران شهرداری باید بیمه شوند اما این قانون شامل حال اتباع خارجی نخواهد شد.

روزنامه اعتماد در گزارش خود آورده است: «اکثر کارگران غیرایرانی وقتی برایشان اتفاقی می‌افتد هم نمی‌توانند موضوع را پیگیر شوند، چون هیچ هویتی ندارند. حتی گاهی اگر کارگران اتباع گوشی‌شان مورد سرقت قرار بگیرد با پلیس ۱۱۰ نمی‌توانند تماس بگیرند چون پلیس به خاطر عدم هویت، گزارش سرقت را نمی‌تواند ثبت کند. بنابراین طبق این شرایط هیچ حق و حقوقی به آنها تعلق نمی‌گیرد.» انتشار خبر کشته شدن الیاس در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب گسترده‌ای داشت و بسیاری از کاربران این حادثه را "نتیجه دیدگاه مروج آتش به اختیار" دانسته و به آن اعتراض کردند.
+36
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  چه غم انگیز و دردناک است که جوان 20 ساله در حال انجام کار قانونی اینگونه به قتل برسد، اینگونه تصادفی یک جوان باید بمیرد؟!
  0
  44
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  mts.rezza - اسلو، نروژ

  به مظلومیت این پاکبان باید گریست. پرچم اینا بهانه هست واسه توجیه این قتل.
  0
  41
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  PERTAPANI - بن، آلمان

  واقعاً ایران یک جنگل به تمام عیار شده!! خمینی معنویت مردم رو ارتقا داد و آنها را به مقام آدمیت رساند!! قطعاً قاتل مواد مخدر هم استعمال کرده
  0
  36
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  فاطی افغانی حداقل در حق هم ولایتی هات شرف داشته باش و از سواستفاده ایی که جمهوری نکبت از هموطن هات میکنه بیا نظر بده در مورد فرستادن و کشته شدن هم ولایتی هات در سوریه که لال مونی گرفته بودی واقعا شرفت رو به رژیم کثبف خامنه‌ای به چه قیمتی فروختی؟
  0
  34
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  agha_ehsan - تهران، ایران

  این تازی ها پرچمشون هم تو سرزمین ما جون آریایی می گیره .
  2
  30
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  مه نظر میدم. منتظر نظرات‌ بقیه می‌باشم که چه رقم استش، سپس سبک سنگین میکنم و نوشته میزنم.
  14
  0
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  بجای فاطی افغانی من کامنت میزارم که دلگیر نشید. هموطن شهیدم ، جانت که فدای رهبر ذلیل مرده ام نشد ولی بخاطر آرم شبیه ...شهید شدی . ببخشید نمیتونم اینجا بنویسم و چند تا نقطه گذاشتم چون این ملعونهای یوکه سانسور میکنند . ترجمه از ضد بشر
  0
  3
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  تنها پرچم دنیا رو داریم که روش به زبانی غیر از زبان رسمی شر و ور نوشته شده. مرتیکه از این اتش به اختیارها بوده که فکر کرده بعد از این احساس مسئولیت و دستمالکشی ترفیع میگیره، وگرنه همه اینها شر و وره. گربه راه رضا خدا موش نمیگیره
  0
  13
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  یعنی اعتراف میکنی که یک جو عقل توی کله خودت نیست چشت به دهن مردمه من هم نخواستم عقل داشته باشی خواستم شرف داشته باشی
  0
  11
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  اینقدر مطلب جنابعالی به کنایه بود و سانسور شده بود که هیچی دستگیرم نشد
  0
  2
  ‌سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.