چگونه در هوای برفی و یخبندان رانندگی کنیم؟

بی بی سی: رانندگی در شرایط زمستانی و هوای به شدت سرد می‌تواند با چالش‌های خاص خود همراه باشد.

البته هنگامی که شرایط خیلی بد است، شاید بهترین تصمیم این باشد که جز در موارد واقعا ضروری، از رانندگی صرفنظر کنید. اما اگر نیاز به استفاده از ماشین خود دارید، مطمئن شوید که آمادگی لازم را دارید.
برای رانندگی در برف و یخبندان چه وسایلی همراه داشته باشیم؟
قبل از حرکت، زمان بیشتری به گرم کردن ماشین اختصاص دهید و همچنین در نظر بگیرید که ممکن است سفر در شرایط زمستانی بیش از شرایط عادی طول بکشد.

گزارش‌های مربوط به وضعیت ترافیک و شرایط راه‌ها را بررسی کنید و بکوشید حتی‎‌الامکان راه‌ها و مسیرهای اصلی را انتخاب ‌کنید که در برف‌روبی و یخ‌زدایی از سطح جاده در اولویت قرار می‌گیرند. از راه‌های میان‌بر و مسیرهای فرعی تا حد امکان دوری کنید.

لباس گرم و کفش راحت بپوشید و کت گرم، کلاه، دستکش، چکمه‌های محکم و پتو همراه داشته باشید تا در صورتی که در راه ماندید یا مجبور به ترک خودرو شدید، از آنها استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز رانندگی در زمستانهمچنین ممکن است در روزهای برفی، به عینک آفتابی مناسب نیاز باشد.

در صورت امکان مقداری مواد خوراکی مانند شکلات و بیسکویت و همچنین آب و نوشیدنی گرم با خود داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که داروهایی را که به آنها نیاز دارید همراه آورده‌اید.

همیشه یک موبایل با شارژ کامل، یک بیلچه برای پاک کردن برف و چند تکه موکت کهنه یا خاک گربه همراه داشته باشید تا در صورتی که خودرو در برف گیر کرد، آنها را زیر لاستیک‌ها قرار دهید.
چگونه ماشین را برای رانندگی در برف و یخبندان آماده کنیم؟
خرید لاستیک‌های زمستانی را که قابلیت چسبندگی بیشتری بر سطح جاده دارند در نظر داشته باشید به خصوص اگر در منطقه‌ای سردسیر با بارش مرتب برف زندگی می‌کنید.

اگر لاستیک‌های معمولی دارید، مطمئن شوید که عاج همه آنها دست‌کم سه میلی‌متر عمق دارد و میزان باد آنها برای رانندگی زمستانی تنظیم شده است.

باطری ماشین‌های الکتریکی در زمستان زودتر تمام می‌شود. بنابراین، اگر در زمستان به طور منظم به سفرهای طولانی می‌روید، از شارژ قطره‌ای استفاده کنید.

مطمئن شوید که آب‌پاش برف پاک‌کن خودرو پر است و برای جلوگیری از یخ‌ زدن آن، از مواد ضدیح با غلظت مناسب استفاده کنید.

اگر خطر یخ زدن برف پاک‌کن‌ و چسبیدن به شیشه در طول شب وجود دارد، اول شب بین تیغه برف پاک‌کن و شیشه یک تکه مقوا بگذارید.

باک بنزین خود را پر نگه دارید تا اگر در راه مشکلی پیش آمد و ناچار شدید موتور را روشن نگه دارید تا داخل خودرو گرم بماند، یا قبل از رسیدن به مقصد، مجبور شدید باز گردید، سوخت کافی داشته باشید.

البته اگر در راه ماندید، مطمئن شوید که برف لوله اگزوز را مسدود نکرده است زیرا در چنین صورتی، گاز خروجی و مضر اگزوز وارد ماشین می‌شود.
در برف و یخبندان چگونه باید رانندگی کرد؟
قبل از حرکت در برف و یخبندان شیشه جلو، بقیه شیشه‌ها و سقف ماشین را از برف و یخ پاک کنید.

برای یخ‌زدایی شیشه جلو آب جوش به کار نبرید چون ممکن است باعث ترک خوردن شیشه شود و به هر حال، آب به سرعت روی شیشه یا روی زمین زیر پای شما یخ می‌‌‌بندد. چراغ‌های جلو و عقب را بررسی و برف روی آنها را پاک کنید.

اگر خودرو شما اتوماتیک نیست، در یخبندان با دنده دو حرکت کنید و پای خود را به آهستگی از روی کلاچ بردارید تا مانع از چرخش چرخ روی یخ و برف شوید. برای کنترل بهتر خودرو، هنگام سرعت گرفتن، در دنده بالاتر بمانید.

بسیاری از خودروهای اتوماتیک دارای دنده رانندگی در «برف» یا وضعیت «زمستانی» هستند که برای آشنایی با آنها، می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

هنگام رانندگی، سرعت مناسب را حفظ کنید. سرعت زیاد خطر از دست دادن کنترل خودرو را به همراه دارد و سرعت خیلی پایین هم ممکن است مانع از آن شود که هنگام لزوم، شتاب لازم را داشته باشید.
فاصله ترمز بر زمین برفیتا حد امکان به طور ملایم ترمز کنید، و از تغییرهای ناگهانی و سریع سرعت و شتاب خودداری ورزید. طوری رانندگی کنید که برای توقف به ترمز شدید نیاز نباشد.

به یاد داشته باشید که روی برف و یخ، فاصله توقف خودرو بعد از ترمز گرفتن ممکن است تا ده برابر وضعیت معمولی باشد.

فاصله بیشتری را بین ماشین خود و ماشین جلویی حفظ کنید.

در بزرگراه‌ها، در خطی حرکت کنید که یخ و گل و لای کمتری دارد و اگر امکان دارد، روی مسیر لاسیتک خودروهای قبلی برانید.
اگر ماشین در برف و یخ گیر کند چه باید کرد؟
وقتی ماشین روی برف و یخ گیر می‌کند، چرخ‌ها در جا می‌چرخند و اگر سعی کنید به حرکت ادامه دهید، فقط بیشتر در برف فرو می‌روند.

با یک بیلچه برف جلوی چرخ را پاک کنید و سپس تکه موکت را جلوی چرخ قرار دهید یا خاک گربه یا شن و ماسه بریزید تا لاستیک‌ها کشش لازم را پیدا کنند.

از دنده جلو به دنده عقب بروید و بعد دوباره به دنده جلو برگردید. تا زمانی که خودرو راه نیفتاده، آرام روی پدال گاز فشار دهید.

اگر در هر حال، ماشین حرکت نکرد، موتور ماشین و بخاری داخل خودرو را روشن نگه دارید. اما بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که برف لوله اگزوز را مسدود نکرده است و گاز سمی مونوکسید وارد اتاق خودرو نمی‌شود.

اگر خطر ورود گاز به داخل خودرو وجود دارد، از روشن نگاه داشتن موتور و بخاری صرفنظر کنید. البته حتی اگر چنین خطری هم وجود ندارد، لازم است هر ده تا پانزده دقیقه یکبار، موتور را خاموش کنید.

داخل ماشین یا نزدیک آن بمانید چون هنگامی که لایه ضخیم برف زمین را پوشانده است، احتمال گم شدن وجود دارد.

در صورتی که لازم است از خودرو دور شوید، یک تکه پارچه به رنگ تند و چشمگیر روی ماشین قرار دهید به نحوی که در برف به چشم بخورد و بتوانید خودرو را پیدا کنید.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.