رئیس جمهور اسرائیل هم وارد مناقشه بر سر آهنگ انتخابی این کشور در مسابقات یوروویژن شد

بی بی سی: اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل، وارد مناقشه بر سر آهنگ ارسالی این کشور به رقابت‌های موسیقی یوروویژن شده است.

رئیس‌جمهور اسرائیل می‌گوید حضور کشورش در این جشنواره برای اسرئیل «مهم» است چون کسانی را که او آنها را «نفرت‌ورز» ‌خوانده، سعی می‌کنند اسرائیل را از صحنه خارج کنند.

ماجرا از این قرار است که اسرائیل امسال ترانه‌ای را به جشنواره یوروویژن برای رقابت ارسال کرده است که به‌نظر مسئولاناین جشنواره متن آن بیش از حد «سیاسی» است و به جنگ غزه اشاره دارد.

عنوان این ترانه «باران اکتبر» است. هفتم اکتبر سال گذشته حماس به اسرئیل حمله کرد و شماری را کشت و شماری را هم به گروگان گرفت.

یوروویژن خواستار تغییراتی در متن ترانه است اما «رسانه پخش‌کننده همگانی اسرائیل» (کان) می‌گوید از تغییرآن خودداری می‌کند.

اسرائیل می‌گوید در صورتی که برگزارکنندگان یوروویژن بر سانسور متن اصرار کنند، از رقابت‌ها کنار می‌روند.

پس از آنکه متن ترانه «باران اکتبر» ادن گولن، خواننده اسرائیلی، در اوایل این هفته درز کرد، مناقشه بر سر آن بالا گرفت.

روزنامه اسرائیلی «حَیوم» نوشت که متن ترانه به قربانیان هفتم اکتبر اشاره دارد ازجمله «همه آنها بچه‌های خوبی بودند، تک تک آنها.»

برگزارکنندگان یوروویژن گفتند که در حال ارزیابی دقیق این آهنگ هستند و تا زمان تصمیم‌گیری، این موضوع بین آنها و تولیدکننده اسرائیلی محرمانه باقی خواهد ماند.

بر اساس قوانین این رقابت‌ها، پیام‌های سیاسی برای تضمین بی‌طرفی ممنوع است.

در سال‌های گذشته هم متن ترانه‌هایی که محتوای سیاسی داشتند، یورویژن از سازندگان خواست که آنها را تغییر دهند.

در سال ۲۰۰۹، گرجستان پس از اینکه آهنگ ارسالیش به رقابت‌ها اشاره آشکاری به رئیس‌جمهور روسیه داشت، از رقابت کنار رفت.
یوروویژن چیست؟
رقابت های یورو ویژن که در سال ۱۹۵۶ آغاز شده است و به صورت سالانه بین کشورهای اروپایی برگزار می‌شود، یکی از پربیننده‌ترین مسابقات مربوط به موسیقی است.

در مسابقات یوروویژن اما کشورهای دیگر مانند اسرائیل و استرالیا هم می‌توانند در آن شرکت کنند. این رقابت‌ها در یکی از کشورهای اروپایی که سال قبل برنده شده است، برگزار می‌شود.

شرکت‌کنندگان باید عضو اتحادیه پخش برنامه‌هایی اروپایی باشند.

خوانندگان نماینده هر کشور می‌توانند یک آهنگ را اجرا کنند. سپس داوران و تماشاگران به ترانه مورد علاقه خود رای می‌دهند. تماشاگران به کشور شرکت‌کننده خود نمی‌توانند رای دهند.
+17
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.