افزایش ۸۷ درصدی سفر ایرانی‌ها به ترکیه؛ ۲۱۲ هزار نفر در ژانویه

رادیو فردا: گزارش جدید وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه از جهش ۸۷ درصدی ورود گردشگران ایرانی به این کشور در ماه ژانویه ۲۰۲۴ نسبت به ماه مشابه پارسال خبر داده است.

بر اساس آمار منتشر شده در سایت این وزارتخانه، نزدیک به ۲۱۲ هزار ایرانی در ماه گذشته میلادی به این کشور سفر کرده و بعد از شهروندان روسیه، در صدر ورود گردشگر خارجی به ترکیه قرار گرفته‌اند.

شهروندان بلغارستان، آلمان و گرجستان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در مجموع طی ماه ژانویه ترکیه پذیرای دو میلیون و ۴۷ هزار گردشگر خارجی بوده که افزایش اندکی نسبت به ماه مشابه پارسال نشان می‌دهد.

در این میان، جزئیات آمارهای وزارت فرهنگ و گردشگری این کشور نشان می‌دهد ورود شهروندان اسرائیلی به ترکیه از نزدیک ۴۷ هزار نفر در ژانویه پارسال به چهار هزار نفر در ماه گذشته سقوط کرده است.

دولت ترکیه از زمان آغاز جنگ غزه در نیمه مهرماه، انتقادات گسترده‌ای به اسرائیل داشته است.

ورود گردشگران از دیگر کشورهای عربی نیز عمدتا یا تغییری نکرده و یا مقداری افت داشته؛ اما ۳۹ هزار گردشگر عربستانی در ماه ژانویه به این کشور سفر کرده که رشدی ۳۰ درصدی نشان می‌دهد.

ترکیه پارسال از محل ورود نزدیک به ۵۰ میلیون گردشگر خارجی بیش از ۵۴ میلیارد دلار درآمد کسب کرد که رشدی ۱۷ درصدی نسبت به سال قبل آن داشت.

امسال ترکیه جذب ۶۰ میلیون گردشگر خارجی و ۶۰ میلیارد دلار درآمد گردشگری را هدف‌گذاری کرده است.
سقوط فروش مسکن به خارجی‌ها
مرکز آمار ترکیه اخیرا گزارشی منتشر کرد که نشان از نصف شدن خرید مسکن در این کشور توسط خارجی‌ها دارد.

در ژانویه امسال دو هزار و ۷۳ واحد مسکن در این کشور توسط خارجی‌ها خریداری شده است.

ایرانی‌ها نیز خرید مسکن از ترکیه را از ۵۲۶ واحد در ژانویه پارسال به ۲۰۸ واحد در ماه مشابه امسال کاهش داده‌اند.

شهروندان روسیه در صدر خریداران ملک در ترکیه هستند و بعد از ایران، شهروندان کشورهای عراق، اوکراین، قزاقستان، آلمان و جمهوری آذربایجان قرار دارند.

سقوط چشمگیر فروش مسکن به خارجی‌ها به دلیل سخت‌گیری بیشتر ترکیه در اعطای شهروندی به خارجی‌ها در ازای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن رخ داده است.

ترکیه به‌دلیل جلوگیری از خرید لجام‌گسیخته مسکن توسط شهروندان کشورهای درگیر جنگ، خصوصا روسیه و اوکراین، شرط دریافت شهروندی یا اقامت ترکیه را از سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلاری در بازار املاک به ۴۰۰ هزار دلار افزایش داده است.
+2
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.