برداشتن ۴ هزار قدم در روز، برای تناسب اندام کافی است

دویچه وله: اغلب ما بر این باور هستیم که اگر روزانه ۱۰ هزار قدم راه برویم، سلامت و تناسب اندام خود را حفظ می‌کنیم.

به گزارش وب‌سایت شبکه یک آلمان "تاگس شاو"، مدت‌ها تردیدهای علمی بسیاری در مورد این عدد وجود داشته است. اکنون یک متاآنالیز نشان می‌دهد حتی پیاده‌روی‌های کوتاه‌تر نیز برای رسیدن به این هدف مفید هستند.

همه بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که ورزش خوب است. نه تنها دویدن، بلکه پیاده‌روی ساده نیز گردش خون بهتر را می‌کند، متابولیسم و سیستم ایمنی بدن را تقویت و از بیماری‌های مزمن جلوگیری می‌کند.

تاکنون این ایده وجود داشت که هرکسی که تعداد قدم‌های بیشتری در روز بردارد مثلا ۱۰ هزار  قدم (حدود شش تا هشت کیلومتر بسته به طول گام) تناسب‌اندام و سلامت خود را حفظ می‌کند.

اما اکنون یک متاآنالیز جدید منتشر شده در "مجله اروپایی قلب و عروق" ثابت می‌کند: «فقط کمتر از ۴ هزار قدم در روز برای کاهش خطر مرگ زودرس کافی است. حتی ۲۳۰۰ قدم در روز هم مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.»

محققان در مجموع ۱۷ مطالعه بر روی ۲۲۷ هزار  نفر را ارزیابی کردند و دریافتند که پیاده‌روی روزانه -صرف‌نظر از سن، جنسیت یا محل زندگی- ارتباط تنگاتنگی با شانس زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر دارد. اساساً، هرچه بیشتر پیاده‌روی کنید، بهتر است.

بر اساس این تجزیه و تحلیل، با هر ۱۰۰۰ قدم اضافی که در طول روز برمی‌دارید خطر مرگ زودرس را به هر دلیلی که باشد ۱۵ درصد کاهش داده‌اید.

برداشتن ۵۰۰ قدم بیشتر در طول روز هم با ۷ درصد کاهش خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی مرتبط است.
ایده ۱۰۰۰ قدم، یک ایده تجاری است
قانون ۱۰ هزار  قدم هرگز از نظر علمی ثابت نشده است و احتمالاً نتیجه بازاریابی هوشمندانه یک شرکت ژاپنی است. در سال ۱۹۶۴ همزمان با بازی‌های المپیک توکیو، شرکت یاماسا اولین گام‌شمار قابل حمل را در بازار به نام " Manpo-ke" معرفی کرد که معنای آن چیزی شبیه به "شمارنده ۱۰ هزار قدم" است. سازنده این دستگاه اصرار داشت که این تعداد قدم، تناسب اندام شما را حفظ می‌کند و بیانگر یک سبک زندگی سالم است. شعاری که به سرعت تبدیل به یک توصیه کلی شد؛ اما اکنون رد شده است.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.