کشف فسیل ۲۴۰ میلیون ساله یک خزنده آبزی، ملقب به «اژدها»

شکل احتمالی خزنده دریایی ملقب به "اژدها"دویچه وله: پژوهشگران توانسته‌اند فسیلی کامل و جدید از خزنده‌ای آبزی کشف کنند که قدمت آن به ۲۴۰ میلیون سال پیش برمی‌گردد. این موجود به خاطر گردن بسیار درازی که داشته، به "اژدها" لقب یافته است.

طبق تحقیقاتی که حاصل آن در مجله دانشگاهی "علوم محیطی: انجمن سلطنتی ادینبورگ" منتشر شده، دانشمندان توانسته‌اند فسیل کامل و جدیدی از یک خزنده دریایی به طول ۵ متر را به طور کامل به تصویر بکشند و بازنمایی کنند.

این موجود که قدمت آن به ۲۴۰ میلیون سال پیش برمی‌گردد به خاطر گردن بسیار درازی که داشته، لقب "اژدها" را به خود اختصاص داده است.

این خزنده دریایی ۵ متری در دوره تریاس که اولین دوره از دوران میانه‌ زیستی است، زندگی می‌کرده است. این دوره به حدود ۲۵۱ تا ۲۰۱ میلیون سال پیش برمی‌گردد.

پژوهشگران این گونه جانوری را دینوسفالوسورس شرقی می‌نامند؛ گونه‌ای که نخستین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی در جنوب چین کشف و شناسایی شده بود. اکنون اما با کشف بقایای اضافه و کامل‌تر از آن، دانشمندان موفق شده‌اند که آن را به شکل کامل توصیف و بازنمایی کنند.
فسیل خزنده آبزی ملقب به "اژدها"به گفته دانشمندان این خزنده آبزی اندام و گردن فوق‌العاده بلندی با ۳۲ مهره جداگانه برای شنا داشته است.

دکتر نیک فریزر، از موزه‌ملی اسکاتلند که عضو تیم بین‌المللی کشف این فسیل بوده، می‌گوید، این نخستین باری است که پژوهشگران موفق شده‌اند فسیل چنین جانوری مربوط به دوره‌های ماقبل تاریخ را به طور کامل ببینند.

او ابراز اطمینان کرد که این موجود ۲۴۰ میلیون ساله به دلیل ظاهر خیره‌کننده‌اش که یادآور اژدهای دراز افسانه‌ای چینی است، توجهات را در سراسر جهان به خود جلب خواهد کرد."
+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.