چرا یکدیگر را می‌بوسیم؟

برخی معتقدند بوسیدن غریزی است و ریشه در بیولوژی ما دارد.آنچه بیش از قهرمانی تیم کانزاس سیتی در فینال در فینال لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی (NLF) و در هفته‌های اخیر به چشم مخاطبان در سراسر جهان آمد، بوسه تراویس کلسی و دوست دخترش تیلور سوئیفت، ستاره ۳۴ ساله موسیقی پاپ بود. اما چه خاصیتی در بوسیدن وجود دارد که این حال خوب را در ما به وجود می‌آورد؟

انسان‌ها همیشه زمانی به ارتباط فیزیکی متوسل می‌شوند که به محدودیت‌‌های کلامی رسیده باشند. صحبت کردن در مورد چیزهای منطقی آسان است، اما وقتی صحبت از احساسات می‌شود، ما اغلب دچار کمبود کلمات می‌شویم. اما با یک بوسه، احساساتی را بیان می‌کنیم که زبانی برای ابراز آن نداریم. بوسیدن یک ارتباط شفاهی بدون کلام است.

به نوشته نشریه پزشکی Healthline، برخی از دانشمندان بر این باورند که بوسیدن یک رفتار آموخته شده است، زیرا تقریباً ۱۰ درصد از انسان‌ها اصلاً همدیگر را نمی‌بوسند و تعداد کمتری از آنها با نیت عاشقانه یا جنسی اقدام به بوسیدن هم می‌کنند. برخی دیگر معتقدند بوسیدن غریزی است و ریشه در بیولوژی ما دارد.
بوسه و دلبستگی
بوسیدن باعث واکنش شیمیایی در مغز ما می‌شود، از جمله افزایش تولید هورمون اکسی‌توسین که اغلب از آن به عنوان "هورمون عشق" یاد می‌شود، زیرا این هورمون باعث تحریک احساسات، محبت و دلبستگی می‌شود.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، اکسی‌توسین به ویژه به مردان کمک می‌کند تا تک‌همسر بمانند. زنان نیز در هنگام زایمان و شیردهی سیل تولید "اکسی‌توسین" را تجربه می‌کنند که باعث تقویت پیوند مادر و کودک می‌شود.
بوسه‌ و عشق رمانتیک
آن حسی که در آغاز یک رابطه عاشقانه احساس می‌کنید، اثر "دوپامین" (هورمون شادی) است. دوپامین زمانی ترشح می‌شود که کاری را انجام می‌دهید که حس خوبی دارد، مانند بوسیدن و گذراندن وقت با کسی که مجذوب او هستید. در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳، زوج‌هایی که رابطه طولانی‌مدت داشتند و یکدیگر را بسیار می‌بوسیدند، رضایت بیشتری از رابطه خود را گزارش کردند.
بوسه و میل جنسی
بر کسی پوشیده نیست که برخی از بوسه‌ها کاملاً جنسی هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که برای زنان، کیفیت بوسه راهی است برای ارزیابی همسر و یا تصمیم برای برقراری رابطه جنسی. همچنین نشان داده شده است که مردان از بوسه برای برانگیختن هورمون‌های جنسی که شریک جنسی آنها را پذیراتر می‌کند، استفاده می‌کنند. بوسیدن دهان و زبان در افزایش سطح برانگیختگی جنسی مؤثر است، زیرا میزان تولید و مبادله بزاق را افزایش می‌دهد. هرچه بزاق بیشتری با هم مبادله کنید، میل جنسی در شما افزایش خواهد یافت. لب‌های شما بیش از هر قسمت دیگری از بدن شما دارای انتهای عصبی است. وقتی آنها را به لب‌های دیگری یا حتی پوست گرم فشار می‌دهید، حس خوبی به شما دست می‌دهد. همراه با اکسی‌توسین و دوپامین که باعث ایجاد احساس محبت و سرخوشی می‌شود. بوسه همچنین "سروتونین" آزاد می‌کند که یکی دیگر از مواد شیمیایی ایجاد حس خوب است. سطح "کورتیزول" (هورموناسترس) را نیز کاهش می‌دهد که باعث می‌شود شما احساس آرامش بیشتری می‌کنید.

هرچند که بوسیدن حس خوبی دارد و برای بدن مفید است، اما به یاد داشته باشید که همه نمی‌خواهند بوسیده شوند. همیشه باید قبل از بوسه اجازه بگیرید و رعایت بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید تا دهانی شاداب و قابل بوسه داشته باشید.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.