ادعای علی خامنه‌ای مبنی بر «دعوت رئیس جمهور آمریکا به تحریم انتخابات در ایران» کذب است

صدای آمریکا: پالی‌گراف، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا با بررسی یکی از سخنرانی‌های رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد ادعای علی خامنه‌ای که آمریکا را مسئول کاهش رضایت عمومی از رژیم ایران می‌داند، دروغ است.

به گزارش پالی‌گراف، خامنه‌ای که حسابهای مربوط به او در سرویسهای متا شامل اینستاگرام و فیس‌بوک به تازگی مسدود شده است چندی قبل با استفاده از رسانه اجتماعی «ایکس» در پستی با طرح این ادعا که «آمریکا در تلاش برای برهم زدن انتخابات در ایران است» افزود:«رئیس جمهور آمریکا روزی ملت ایران را به تحریم انتخابات دعوت کرد اما مردم در مخالفت با او با شور و اشتیاق بیشتری شرکت کردند و بعد از آن دیگر مستقیماً این حرف را نگفتند، اما همچنان با روشهای مختلف سعی می‌کنند مردم را از انتخابات دور کنند.»

راستی‌آزمایی صدای آمریکا توسط وب‌سایت پالی‌گراف نشان می‌دهد که هیچ مدرکی مبنی بر تلاش آمریکا برای «دور کردن مردم از انتخابات» در ایران وجود ندارد و این سخن که «یک بار رئیس جمهوری آمریکا از ملت ایران خواسته است که انتخابات را تحریم کنند» مبنای صحیحی ندارد و بیشتر «تئوری توطئه» از سوی خامنه‌ای و اطلاعات نادرست قبل از انتخابات است.

آرش عزیزی، مورخ و مدرس ارشد دانشگاه کلمسون، درباره ادعای خامنه‌ای مبنی بر تلاش آمریکا برای دور کردن مردم ایران از انتخابات، گفت: «اصلی‌ترین چیزی که به دور کردن مردم از انتخابات در ایران کمک کرده، این واقعیت است که هزاران نامزد، حتی نماینده‌های فعلی و سابق و جناح‌های سیاسی خود جمهوری اسلامی، برای نامزدی رد صلاحیت شده‌اند.»

عزیزی در مورد ادعای خامنه‌ای مبنی بر این که زمانی رئیس‌جمهور آمریکا از ملت ایران خواسته تا انتخابات را تحریم کند هم گفت: «من نمی‌دانم که او چه رئیس جمهور خاصی را در ذهن دارد. من نمی‌توانم چنین چیزی را به خاطر بیاورم. خامنه‌ای مدتهاست سعی می‌کند تا روایتی را ایجاد کند که بر‌اساس آن آمریکا و سایر قدرتهای غربی را دشمن ایران و پیشرفت آن معرفی کند، روایت بی‌اساسی که کمتر کسی در ایران دیگر آن را جدی می‌گیرد.»

نظرسنجی تازه موسسه «گمان» با عنوان «نگرش ایرانیان به انتخابات ۱۴۰۲» نشان می‌دهد که ۷۷ درصد مردم در انتخابات اسفند ماه در جمهوری اسلامی شرکت نخواهند کرد.

براساس اعلام این موسسه این نظرسنجی در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۸ بهمن انجام گرفته و تنها حدود ۱۵ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی قصد شرکت در انتخابات را داشتند ضمن آنکه حدود ۳۸ درصد جامعه حتی از زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در ماه اسفند هم اطلاع نداشتند.

بخشی از این نظرسنجی پاسخ به پرسش «جمهوری اسلامی: آری یا نه؟» در یک رفراندم آزاد بوده که حدود ۷۵ درصد پاسخ‌دهندگان «نه به جمهوری اسلامی» را انتخاب کردند.
+30
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  متاسفانه هر چه بیشتر به لاطاعلات این فرد منفور گوش فرا میدهیم بیشتر به پوچ و تهی مغز بودنش پی میبریم .حیف وقت گرانبها !!!!
  0
  27
  جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  در طی ۴۴ سال ما کاریکاتور انتخابات داشتیم ، در اصل ملت ایران بر انتصابات فرمایشی نظام اسلامی مهر تایید میزدنند .
  2
  27
  جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مرتیکه ی مفتضح یعنی مردم ایران میدانند که تو هر کس را بخواهی از صندوق بیرون میکشی و بایدن این را نمیداند!؟ بعلاوه مگر مریض است که در کاری که سر سوزنی برایش منافع ندارد دخالت کند؟
  1
  17
  جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اگر امریکا اینقدر قوی است که میتونه حتی نارضایتی مردم رو هم کنترل کنه، پس شما که ر....ن!! 😀😀 سرنوشت مردم دست کی افتاده واقعا
  0
  14
  جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.