سومین نامه اعتراضی روحانی: دلایل رد صلاحیت من را اعلام کنید

شورای نگهبان صلاحیت حسن روحانی برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان را رد کرد
دویچه وله: حسن روحانی پس از رد صلاحیت خود برای نامزدی مجلس خبرگان، برای سومین بار در نامه سرگشاده‌ای نوشت، چرا شورای نگهبان دلایل رد صلاحیت او را اعلام نمی‌کند. سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید شکایتی از سوی روحانی دریافت نشده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین جمهوری اسلامی که صلاحیت نامزدی او برای مجلس خبرگان رهبری از سوی شورای نگهبان رد شده است، در نامه‌ای سرگشاده می‌گوید که رهبر جمهوری اسلامی "بر برگزاری انتخابات سالم، رقابتی و همراه با سلامت و مشارکت عمومی" تأکید کرده و رد صلاحیت‌ها خلاف نظر علی خامنه‌ای است.

روحانی در این نامه که در سایت شخصی او منتشر شده است، نوشت: «امروز خبر رسید که شورای نگهبان، مانع ورود این خادم کوچک ملت ایران در انتخابات مجلس خبرگان شده است.»

این برای سومین بار است که روحانی خواستار اعلام دلایل رد صلاحیت خود در انتخابات مجلس خبرگان می‌شود. این در حالی است که رئیس‌جمهور پیشین هم‌اکنون در مجلس خبرگان رهبری عضویت دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان روز یکشنبه گذشته ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) در پاسخ به پرسشی درباره درخواست حسن روحانی در رابطه با اعلام علت رد صلاحیت او در انتخابات مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: «اولویت ما در شورای نگهبان بررسی شکایت داوطلبانی است که نسبت به بررسی صلاحیت خود اعتراض داشتند؛ نسبت به افرادی که شکایتی را ثبت نکردند حتما رسیدگی می‌کنیم و حق قانونی آنها است.»

بهادری جهرمی، عضو پژوهشکده شورای نگهبان گفت: «روحانی هیچ اعتراضی به شورای نگهبان درخصوص رد صلاحیت‌اش نکرده و فقط در روزنامه‌ها شکایت کرده است.»

رد صلاحیت رئیس‌جمهورهای پیشین از سوی شورای نگهبان امر بی‌سابقه‌ای نیست. پیش از این صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد نیز رد شده بود.

پیش از این شورای نگهبان هم‌چنین صلاحیت علی لاریجانی، رئیس‌ پیشین مجلس شورای اسلامی، و حسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی، را در انتخابات ریاست جمهوری و خبرگان رهبری رد کرده بود.

علیرضا اعرافی، عضو فقهای شورای نگهبان هم در رابطه با نامه حسن روحانی به شورای نگهبان برای بیان دلایل ردصلاحیتش اظهار داشت: «گفته شده سریع‌تر پاسخ داده شود و من هم این را قبول دارم که پاسخ باید سریع داده شود. جوابشان را می‌دهند.»

اعتراض روحانی به رد صلاحیت خود در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس نظرسنجی‌ها، بیش از ۸۰‌ درصد مردم ایران اعتماد خود را به نهادهایی مانند مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری از دست داده‌اند.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری قرار است در ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ (اول مارس ۲۰۲۴) برگزار شود.
+3
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  دلیل رد صلاحیت شما این است که مثل یک دستمال کاغذی وظیفه ات رو انجام دادی و جای شما الان در سطل آشغال است.
  2
  45
  جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند

  یه راست برو از مجتبی خامنه ای بپرس و خودت رو معطل نکن چون فرمان انتصابات دست خود قاتلشه
  2
  34
  جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این روباه بنفش اگر زیاد مته کنه بازی دربیاره و مته به خشخاش بذاره ، ممکنه مفعول بفرستدش پیش کوسه !!
  0
  21
  جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.