وزارت خارجه آمریکا: کشتن نیکا شاکرمی و رفتار هولناک جمهوری اسلامی با معترضان را محکوم می‌کنیم

 نیکا شاکرمیصدای آمریکا: یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه ۳ اسفند، ضمن محکوم کردن کشتن نیکا شاکرمی به دست نیروهای امنیتی حکومت ایران بر تعهد آمریکا در حمایت از حقوق بشر مردم ایران و پاسخگو کردن جمهوری اسلامی ایران برای کشتار معترضان تاکید کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به گیتا آرین، خبرنگار صدای آمریکا، در باره اسناد منتشر شده مبنی این که نیکا شاکرمی قبل از کشته شدن به دست نیروهای امنیتی حکومت ایران، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود گفت: «ما نمی‌توانیم صحت اسناد فاش شده را تایید کنیم. اما پیشتر کشتن وحشیانه نیکا شاکرمی و رفتار هولناک با دیگر دختران جوان و کشتار معترضان،‌ فارغ از سن‌شان، را که در تظاهرات مسالمت آمیز شرکت داشتند و مورد ضرب و جرح، شکنجه، خشونت جنسی، قرار گرفته‌اند، محکوم کرده‌ایم.»

او همچنین با اشاره به نقض حقوق بشر در جریان سرکوب اعتراضات در چند سال گذشته گفت: «در جریان آن اعتراضات و پس از آن، ما متعهد شدیم که برای حمایت از حقوق انسانی مردم ایران و پاسخگو کردن رژیم ایران اقدام کنیم. این تعهد همچنان بر قوت خود باقی است و در رویکرد ما به ایران نقشی اساسی و اشکال مختلفی دارد.»

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا کشتن نیکا شاکرمی را غم‌انگیز توصیف کرد و کشتار معترضانی که صرفاً به دلیل مخالفت با رژیم کشته شدند را توهین به حقوق بشر خواند و گفت به همین دلیل است که رژیم ایران امروز در صحنه بین‌المللی تا این حد منزوی شده است.

افشای گزارش «خیلی محرمانه» سازمان پزشکی قانونی جمهوری اسلامی درباره نیکا شاکرمی، نوجوان جان‌باخته در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، ابعاد تازه‌ای از نحوه کشته شدن او را روشن کرده است.

این سند، یکی از میلیون‌ها مدرک افشا شده از قوه قضاییه جمهوری اسلامی توسط گروه هکری «عدالت علی»‌ است که از روز سه‌شنبه یکم اسفند در دسترس عموم قرار گرفته است.

بر اساس این سند «خیلی محرمانه» افشا شده، نیکا شاکرمی در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ «به عنوان جسد ناشناس» از کلانتری ۱۲۹ جامی به پزشکی قانونی کهریزک انتقال یافته و علت ارجاع «سقوط از ساختمان» ذکر شده است.

بنا بر این مدرک، علاوه بر «صدمات منطبق بر درگیری یا صدمات دفاعی در بدن» نیکا شاکرمی، «در معاینه تناسلی، آثار مبنی بر تجاوز یا برقراری رابطه جنسی خشن مشهود» بوده است.
+21
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  یه شیرپاک خورده پیدا بشه بمن هالو بفهماند معنی و اثر این(محکوم)کردنها یعنی چی؟چون چند سال پیش من گرانی و فساد و فحشا و اختلاس و بی سواد و کلاشی جمیع مدیران کشوری و لشگری را محکوم کردم و الان 15سالاز آن زمان میگذره هیچ اتفاقی نیفتاد
  2
  13
  جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.