امید تازه برای درمان ناباروری مردان؛ دانشمندان بیضه آزمایشگاهی ساختند

ایندیپندنت فارسی: پژوهشگران دانشگاه بار ایلان اسرائیل «بیضه‌های آزمایشگاهی» ساخته‌اند که امیدوارند بتواند مشکل ناباروری مردان را حل کند.

به گزارش نیویورک پست، این دو عضو کوچک مصنوعی از سلول‌هایی که از بیضه موش گرفته شده بود کشت شده‌اند و گفته می‌شود از لحاظ ساختار و عملکرد شبیه بیضه‌های طبیعی موش است. هدف پژوهشگران اسرائیلی این است که از سلول‌های بنیادی انسان بیضه‌هایی بسازند که به درمان اختلا‌ل‌های جنسی رشدی و ناباروری کمک کند.

دکتر نیتزان گانن، سرپرست این گروه پژوهشی، به روزنامه هاآرتص اسرائیل گفت: «کلینیک‌های باروری توانسته‌اند برخی مشکلاتی را که سبب ناباروری مردان می‌شوند شناسایی کنند‌ــ تعداد کم یا ساختار غیرعادی اسپرم‌ــ اما دقیق نمی‌دانیم علت این مسئله چیست، کدام جهش‌های ژنومی به این عارضه منجر می‌شود یا در عملکرد بیضه‌ها چه مشکلی پیش می‌آید. اکنون بررسی این موضوع‌ها در سیستم مدلی که تولید کرده‌ایم امکان‌پذیر است.»

این بیضه های آزمایشگاهی موش به‌مدت ۹ هفته عملکرد خوبی داشتند‌ــ که از لحاظ نظری، مدت کافی برای تولید و آزادسازی اسپرم موش است. این فرایند حدود ۳۴.۵ روز طول می‌کشد.

بیضه دو کاربرد اصلی دارد‌ــ تولید، ذخیره و رشد سلول‌های اسپرم و ساخت تستوسترون، هورمون جنسی مردانه.

یافته‌های این پژوهش در نشریه بین‌المللی علوم زیست‌شناختی (Biological Sciences) منتشر شده است و به نوشته پژوهشگران، اندام‌های آزمایشگاهی که ساخته‌اند «نشانه‌های ورود به میوز» را نشان دادند، فرایندی که تعداد کروموزوم‌ها نصف می‌شود تا سلول‌های اسپرم شکل بگیرد.

چشم‌انداز گانن و گروه پژوهشی‌اش این است بیضه‌های آزمایشگاهی بسازند تا به پسران مبتلا به سرطان کمک کنند که شاید در آینده قادر به تولید اسپرم سالم نباشند.

پیش از آغاز درمان سرطان، از آن‌ها بافت‌برداری می‌شود، سپس اسپرم‌های بارور در آزمایشگاه کشت و منجمد می‌شوند تا در آینده از آن‌ها استفاده کنند و بچه‌دار شوند.
+4
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  مشتری اولش ، خواجه مجتبی پسر مفعوله !
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  مردم نمیتونن ازدواج کنن یا حتی پارتنر بگیرن. بیضه مصنوعی رو میخوان شیاف کنن. طبیعیهاش کپک زده
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.