وزیر ارتباطات ایران: ممنوع شدن استفاده از فیلترشکن را از صداوسیما شنیدم

وزیر ارتباطات ایران گفته است ممنوعیت استفاده از فیلترشکن «به صورت رسمی به ما ابلاغ نشده»بی بی سی: یک روز پس از اعلام ممنوع شدن استفاده از فیلترشکن در مصوبه شورای عالی فضای مجازی در ایران، وزیر ارتباطات این کشور گفته «این موضوع به صورت رسمی به ما ابلاغ نشده» است.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران امروز پس از جلسه هیات دولت ایران به خبرنگاران گفت «جرم بودن استفاده از فیلترشکن‌ها را از صدا و سیما شنیده‌ام» و خطاب به خبرنگارانی که از او سئوالات بیشتری درباره این مصوبه می‌پرسیدند گفت «اجازه بدهید ابلاغ شود ببینیم چیست.»

آقای زارع‌پور گفته است «مرجع تصویب این موضوع شورای عالی فضای مجازی است و دبیر محترم شورا این موضوع را تبیین کرده‌اند.»

محمدامین آقامیری، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی و ریاست مرکز ملی فضای مجازی یک روز پیش از این خبر داد که مصوبه این شورا در ممنوعیت استفاده از فیلترشکن به تایید آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، رسیده است.

در این مصوبه از اصطلاح «پالایش‌شکن» برای اشاره به فیلترشکن استفاده شده است.

خبرگزاری ایسنا از قول آقای آقامیری نقل کرده که «مصوبه مربوط به استفاده از پالایش‌شکن‌ها مخاطب عمومی ندارد و برداشت‌های صورت گرفته در این باره نادرست است.»

بر اساس این گزارش آقای آقامیری گفته است: «مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی یک سند سیاستی است و مخاطب آن، دستگاه‌های قید شده در ابتدای ابلاغیه هستند.»

در ابتدای این مصوبه آمده است که « وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است ظرف مدت یک ماه طرحی را برای ترغیب تولید کنندگان محتوا و کسب و کارهای فعال در سکوهای خارجی به منظور فعالیت آنها صرفاً در سکوهای داخلی آماده کند و برای تصویب در شورای معین ارائه دهد.»

در سطور بعدی مصوبه، «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سازمان صدا و سیما، فرماندهی کل انتظامی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و قوه قضائیه مکلف به اجرایی سازی و تأمین لوازم» اهداف مصوبه شدند.

جمهوری اسلامی ایران به سانسور گسترده و سرکوب مخالفانش متهم است و همین حالا نیز برخی از شهروندان به دلیل انتشار نظراتشان در شبکه های اجتماعی با احکام حبس رو به رو یا در حال تحمل مجازات زندان هستند.

در این مصوبه تاکید شده که تمامی خدمات دولتی باید از طریق سکوهای داخلی ارائه شود و تبلیغ افراد حقوقی در سکوهای خارجی ممنوع شده است.

شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۰ به فرمان علی خامنه‌ای تاسیس شد. این شورا با ریاست رئیس جمهوری تشکیل می شود و ماموریت آن بر اساس فرمان آیت الله خامنه ای «مواجهه فعال» با فضای مجازی «از حیث سخت افزاری، نرم افزاری و محتوایی» است.

این شورا در مصوبه جدید خود مقرر کرده است که دسترسی به سکوهای پرطرفدار خارجی باید از طریق «پوسته‌های حکمرانی‌پذیر» میسر شود. این موضوع باعث ابراز نگرانی کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی شده است.

گروهی از شهروندان ایرانی نگران تلاش حکومت برای ساخت نسخه‌های بدل و ساختگی در ایران مانند اپلیکیشن موسوم به «تلگرام طلایی» این بار برای اینستاگرام و واتس‌اپ شده‌اند که سرور اطلاعات کاربران آن به گفته مسئولان، در داخل ایران و در دسترس حکومت است.

اینستاگرام، محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در ایران و پیام‌رسان واتس‌اپ، در پی اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ فیلتر شدند. این اعتراضات با جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد و به جنبش «زن، زندگی، آزادی» انجامید.
تلاش حکومت ایران برای ایجاد هرچه بیشتر محدودیت و کنترل بر اینترنت
شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۰ به فرمان علی خامنه ای تاسیس شداینستاگرام محل کسب و کار شمار گسترده‌ای از ایرانیان و به‌ویژه زنان محسوب می‌شود که بنابر گزارش‌ها فیلترینگ آن به این گروه آسیب‌های جدی مالی وارد کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که در پی اجرای دستور آقای خامنه‌ای به دنبال ایجاد محدودیت‌های وسیعتر بر شبکه اینترنت هستند. از جمله این برنامه‌ها طرحی موسوم به «صیانت» است.

منظور از «طرح صیانت» پیش نویس مصوبه ای است که ابتدا در مجلس شورای اسلامی شکل گرفت که بر اساس آن دسترسی کاربران به اینترنت در ایران را محدودتر و نظارت‌های حکومتی بر آن را تشدید می‌کند. بر اساس گزارش ها محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی این طرح را برای بررسی و تصویب به شورای عالی فضای مجازی ارجاع کرده بود.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران سال گذشته خبر داد که شورای عالی فضای مجازی «طرح صیانت» را تصویب کرده و در این کار مجلس شورای اسلامی را «دور زده» است.

آیت الله خامنه ای رهبر ایران تاکنون در چند سخنرانی خواستار افزایش نظارت های حکومتی بر «فضای مجازی» شده و حتی یک بار فضای مجازی ایران را «ول و رها» توصیف کرده است.

از زمان کلیدخوردن طرح صیانت در مجلس ایران بحث فیلترینگ هوشمند و کاهش پهنای باند شبکه‌های اجتماعی مجازی، مسدود‌سازی اینترنت و فیلتر اپلیکیشن‌های خارجی مطرح بوده است.

منتقدان می‌گویند که اجرای چنین مصوباتی، وضعیت اینترنت در ایران را شبیه به کشور چین خواهد کرد و حکومت می‌تواند بر اساس مقرراتی که ایجاد کرده، اینترنت کشور را به یک شبکه داخلی تبدیل کند.
+1
رأی دهید
-23

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.